Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak powinien spać noworodek?

| aktualizacja: 28.02.2017 | 9

Noworodek nie umie sam zmieniać pozycji. To ty decydujesz, jak będzie spało twoje dziecko. Dlatego sprawdź, jak będzie mu najbezpieczniej i najwygodniej.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(18)

Ciało zwinięte w kłębek, podkurczone, skrzyżowane nogi i ręce, a kolana pod brodą. Taką pozycję przez ostatnie tygodnie ciąży przyjmuje szykujące się do narodzin dziecko. A po przyjściu na świat wszystko się zmienia. Płaski materac sporego łóżeczka zastępuje przytulny, ciasny kącik, jaki noworodek miał do dyspozycji w brzuchu mamy.

Jak pomóc dziecku odnaleźć się w nowej rzeczywistości? Jak kłaść noworodka, by było mu wygodnie i bezpiecznie? Przez pierwsze miesiące decyzja należy do ciebie, bo starsze niemowlę będzie już próbowało ułożyć się samo. Sprawa jest na tyle ważna, że o wyjaśnienie poprosiliśmy pediatrę neonatologa.

Dlaczego noworodkom zaleca się spanie na plecach?

To wygodna i bardzo bezpieczna pozycja do snu dla dziecka. W ten sposób można je układać do snu w ciągu dnia i podczas nocnego odpoczynku. Są jednak sytuacje, w których trzeba jej unikać, np. przy dysplazji stawów biodrowych – wtedy lekarz zaleca częste układanie malucha w pozycji żabki (na brzuszku z szeroko rozstawionymi nóżkami). W pierwszym kwartale życia dziecko z bioderkowym problemem nie powinno też leżeć na boku.
  • Zapamiętaj: Jeśli dziecko leży tylko na plecach, nie może ćwiczyć nowych umiejętności, np. podpierania się na rączkach, dźwigania główki.

Czy noworodkowi jest wygodnie, gdy nie ma poduszki?

Noworodki powinny leżeć bez poduszki, na równym i odpowiedniej grubości materacu. Im jest twardszy, tym lepiej dla małego kręgosłupa. Natomiast rodzaj wypełnienia (sprężyny, pianka, włókno kokosowe albo gryczane) jest już w tym wypadku sprawą drugorzędną. Płaską poduszeczkę można podkładać pod główkę dopiero, gdy maluch skończy pół roku. Ale jeśli po jedzeniu zdarza mu się sporo ulać, poduszka przyda się wcześniej – włóż ją pod materac, żeby główka z ramionkami były ułożone nieco wyżej niż reszta ciała. Aby stworzyć niewielką różnicę poziomów, od wezgłowia można też podstawić coś pod nogi łóżeczka.
  • Zapamiętaj: Tułów i głowa dziecka powinny być utrzymane w jednej prostej linii – główka nie może być przygięta, np. dotykać brodą do klatki piersiowej lub odchylona do tyłu.

Czy noworodek może spać na brzuchu?

Lepiej nie układać dziecka do snu w tej pozycji. Maluch oże mieć trudności z oddychaniem, ugniata sobie przeponę, a dodatkowo może wtulić nosek w materacyk. Francuskie badania wskazują, że ta pozycja nie gwarantuje bezpieczeństwa małym dzieciom. Aż siedmiokrotnie rośnie w tym przypadku ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS – Sudden Infant Death Syndrome). W krajach, w których przeprowadzono kampanie informujące o tym rodziców, liczba przypadów SIDS znacznie zmalała. Na brzuszku powinnaś układać dziecko, gdy nie śpi. Ma wtedy szansę poznawania świata, próbuje podnosić główkę (to sprzyja rozwojowi mięśni grzbietu, rączek i nóżek, prawidłowemu ustawieniu główki). Patrzy też na świat z innej perspektywy.
  • Zapamiętaj: Jednorazowo dziecko nie powinno leżeć na brzuchu dłużej niż 15 min.

Nasz ekspert pokazuje, jak układać niemowlę do snu:separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (9)
avatar

edzia
edzia | 2016-11-04 16:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja kupiłam dziecku bardzo wygodną poduszkę w trelemorele.sklep.pl/, a do tego piękną pościel niemowlęcą. Cudowne rzeczy można tam kupić.

Odpowiedz

zenolka
zenolka | 2015-04-13 16:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Każda pozycja do rozwoju dziecka jest potrzebna....artykuł nie zawiera w sobie głupot trzeba pomyśleć. Ja swojemu maluszkowi poduszkę podłożyłam pod materac żeby miał wyżej główkę, ale zarazem nie miał z nią styczności co jest dla niego lepsze.

Odpowiedz

Piotr M.
Piotr M. | 2014-07-30 14:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Babka opowiada a miała pokazać. co pokazała? Dziecko na poduszce, czego nie zalecała. ot tyle to warte.

Odpowiedz

Wiola
Wiola | 2014-02-10 15:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To jak w koncu ma lezec dziecko prawidlowo ???

Odpowiedz

Mama
Mama | 2013-01-30 23:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dziecko na brzuszku nie powinno leżec?? No ktoż to powiedział?? Dziecko wlasnie powinno od pierwszych dni lezec na brzuszku , spać, pod kontrolą rodzica ale jak najwiecej dobre jest to na wzdecia i na przyszłośc jest mniejsze ryzyko problemu z bioderkami!!! Śmierć łózeczkowa jest wted gdy nikt dziecka nie pilnuje i dziecko się udusi ale jak rodzic pilnuje < a w pierwszych dniach <msc> na pewno nie ma odchodzenia spobie na pol h od dziecka każdy rodzic powinien jak najbardziej uczyc dziecko leżeć na brzuszku.! dziwne

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Jason
Jason | Mama | 2017-09-20 13:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie można do póki pempus martwy nie odpadnie bo może się wbić

Odpowiedz

karolina
karolina | 2009-04-05 01:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dziecko nie powinno lezeć na brzuchu na zabkę,ma ograniczony ruch konczyn-jak one maja się rozwijac??? moze dojsc do nawykowego wypadania rzepki w kolanie z powodu nacisku i braku ruchu.leżenie na boku u zdrowego dziecka moze spowodowac dysplazję ,głowka kosci udowej naciska na panewke z jednej strony i wyzłabia powiekszony otwor w panewce/tak jak glowa na jasku ma tez wyzłobione wgłebienie.kladzenie noworodka na brzuchu by podnosilo głowe ,meczy /połózcie sobie 10 kg worek z cukrem na szyje i podnoscie głowę/do czego potrzebne jest ćwiczenie mieni i głowy do tylu? czy człowiek chodzi z podniesiona glową do tyłu??? rozumiem cwiczenie mięsni do przodu do siadania ,chodzenia,nikt nie patrzy w niebo jak chodzi

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mama
mama | karolina | 2011-12-05 20:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kim Ta Pani jest co takie niedorzecznosci pisze.Dziecka noworodka , nie mozna układac na boku ,bo jezeli nie ma dysplazji to ją wyprodukuje,,całym cięzarem 1/2 połową ciała przyciska głowke kosci biodrowej i moze dojsc do poszerzenia panewki ,lub zeslizgnąć głowka z panewki.
2/W Ameryce dawno zaniechano kladzenia dziecka bez poduszki" /poduszka zapobiega smierci łozeczkowej/"poza tym proszę to wyjasnić ;dziecko rodzi się z kręgosłupem wykształconym w postaci" S" dlaczego zmusza się lezeniem na twardym do wyprostowania prawidłowej krzywizny kregosłupa,logicznie miekki kregosłup będzie się wyprostowywał niczym drut na twardym posłaniu,poza tym dlaczego Pani spi na poduszce ,a nie na materacu.Dziecko leząc na wznak patrzy tylko w sufit ,lezac na poduszce obraca główką w lewo i w prawo/podpiera ciężką główkę bokiem poduszeczki/
To w koncu jak to jest ??? jak dziecko ulewa,ma bezdech to prędziutko układac powinno się niemowlaka na poduszce ,jak nie ulewa to poduszka bebebeb,robicie wodę z mozgu młodym matkom.Jeszcze prosze się ustosunkowac do kladzenia malenkiego dziecka na brzuchu celem wycwiczenia mięsni karku i etc

wyjasniam człowiek jest ukształtowany tak ,aby utrzymywał sylwetkę pionowo,słuzą jemu do tego mięsnie tzw prostowniki/z tyłu sylwetki/,ktore utrzymuja postawę w pionie ,my natomiast robimy wszystko,kładąc czesto dziecko na brzuszku ,aby przeciązyc prostowniki ,by dziecko wyginało się do tyłu/, mięsnie ktore są z przodu zginacze nie cwiczy ,bo nie siedzi ,a ciagnąc dziecko za rączki z zwisającą głową nie wolno!!!!!!!!!!! efekt u niektorych dzieci jest taki ze mają na tyle wzmocnione mięsnie prostowniki ,ze następuje zanik mięsni zginaczy i dziecko nie potrafi samodzielnie usiąść nawet w wieku 9 miesięcy,lub zdarzały się przypadki, ze dziecko chodziło z głową uniesioną i przekrzywiona do tyłu ,a oczkami patrzyło w sufit.takie madre rady dajecie młodym matkom,ktore ambitne kładą dziecko bez przerwy na brzuszku by wzmacniało mięsnie kręgosłupa nie patrzac na zanik mięśni zginaczy.

Odpowiedz

smieszek
smieszek | karolina | 2016-04-11 22:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

hahaha je*łem

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?