Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ulewanie noworodka - czy to normalne?

| aktualizacja: 18.09.2015 | 0

Ulewanie zdarza się wielu niemowlętom. Czy trzeba się nim martwić? I jak zminimalizować ulewanie u noworodka?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(16)
niemowlę, karmienie dziecka, ulewanie u niemowląt, ulewanie u noworodka
fot. Fotolia

Sporo młodych mam martwi się, że ich dziecko zwraca wypite mleko. Wydaje im się, że w tej sytuacji niemowlę nie najada się do syta lub ma kłopoty z brzuszkiem. Tymczasem ulewa co drugie dziecko i jest to naturalne zjawisko.

Czemu noworodek wypluwa pokarm?

Wypite mleko samo wraca ku górze i ulewa się. Najczęściej przyczyną jest niedojrzały układ pokarmowy. Mięsień znajdujący się w górnej części żołądka nie zatrzymuje pokarmu tak jak u dorosłego, dlatego jedzenie cofa się ku górze. Jest to zjawisko naturalne, z którym organizm wkrótce sobie poradzi. Zdarza się też, że dzieci ulewają z przejedzenia. Połknięty pokarm po prostu nie mieści się w malutkim żołądku i zostaje z niego usunięty. Bywa i tak, że połknięte wraz z jedzeniem powietrze wraca z odrobiną pokarmu.

Czy ulewanie jest nieprzyjemne dla noworodka?

W przeciwieństwie do kolek nie powoduje gwałtownego bólu, ale zwrócona treść z żołądka ma kwaśny odczyn i może drażnić skórę wokół ust maleństwa. Niekiedy nadtrawione mleko „na wstecznym” nie dociera do samej buzi i podrażnia tylko przełyk. Wtedy trudniej zauważyć, że niemowlę w ogóle ulewa. Maluch może wtedy tracić apetyt albo popłakiwać, bo przełykanie będzie dla niego troszkę bolesne. Dlatego o wszelkich niepokojących objawach trzeba mówić pediatrze. O tym, że w przełyku dzieje się coś niedobrego, może świadczyć np. kwaśny zapach z ust, brak apetytu mimo głodu, częste odbijanie noworodka, drażliwość.

Zobacz też: Refluks u noworodka

Czy ulewanie u noworodka samo minie?

Większość niemowląt przestaje ulewać, gdy zaczyna jeść zagęszczone pokarmy i uczy się siedzieć. Jednak niektórym zdarza się to aż do 1. urodzin. Tylko w nielicznych wypadkach (np. gdy budowa przewodu pokarmowego jest niewłaściwa) konieczne jest leczenie refluksu u niemowląt żołądkowo-jelitowego.

Dlaczego częściej ulewają noworodki karmione butelką?

Dzieci karmione butelką z reguły piją bardziej łapczywie, bo mleko ze smoczka ssie się łatwiej niż z piersi. Co nie znaczy, że i tym na maminym mleku nie zdarza się jeść łapczywie. Zwłaszcza, gdy mleka jest dużo. Połknięte powietrze wraca wtedy wraz z częścią pokarmu (ulewa się) lub krąży w jelitach (kolka).

Sprawdź, kiedy przestać karmić butelką.

Czy wypływanie mleka oznacza, że noworodek się najadł?

Nie zawsze tak jest. Mleko mogło wrócić do buzi dlatego, że maluch nałykał się powietrza. Dlatego po krótkiej przerwie, kiedy dziecku się odbije, można spróbować ponownie przystawić je do piersi lub podać butelkę i zobaczyć, czy zacznie pić. Niektóre mamy obawiają się, że dziecko ulewa i w związku z tym się nie najada. Wszystko zależy od tego, ile tej mlecznej treści wróciło. Z reguły maleństwo ulewa 1-2 łyżeczki mleka. Taka ilość nie ma wpływu na sytość. Jeśli niemowlak dobrze się rozwija, nie trzeba się tym martwić.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?