Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Uwaga! Większe ulgi na dzieci już w PIT-ach za 2014!

| aktualizacja: 26.11.2014 | 30

Uwaga rodzice, zmieniają się zasady przyznawania ulg podatkowych na dzieci. Zobacz kto i ile może zyskać.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
rodzina wielodzietna, ugla na dzieci, ulga prorodzinna
fot. FOTOLIA
W poniedziałek 24 listopada prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, która wprowadza zmiany w przyznawaniu ulg podatkowych na dzieci. Ustawa wejdzie w życie z dniem 01 stycznia 2015 r. i będzie mieć zastosowanie już do dochodów uzyskanych w roku 2014. Oznacza to, że w najbliższych zeznaniach podatkowych rodzice będą mogli skorzystać wyższych odliczeń. Zmiany zasad przyznawania ulgi na dzieci są szczególnie korzystne dla rodzin wielodzietnych (czyli takich z minimum trojką dzieci). Zmiany przepisów podatkowych to kontynuacja polityki prorodzinnej prowadzonej przez rząd. Na zmianach zasad przyznawania ulg podatkowych na dzieci zyskają rodziny wielodzietne oraz te o najniższych dochodach.

Czytaj też o korzyściach Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny

Zmiany w zasadach przyznawania ulg podatkowych na dzieci

  1.  Zwiększa się o 20 % ulga na trzecie i każde kolejne dziecko. I tak ulga na trzecie dziecko wzrośnie z 1668 zł do 2 tys. zł, a na kolejne dzieci z 2 tys. 224 zł do 2 tys. 700 zł. Oznacza to, że rodziny wychowujące dzieci będą mogły odliczyć maksymalnie w zeznaniu podatkowym: 1.112,04 zł (przy jednym dziecku), 2.224,08 zł (przy dwójce dzieci), 4.224,12 zł (przy trójce dzieci) i 6.924,12 zł (czwórka dzieci).
  2.  Rodziny mniej zarabiające i płacące podatki mniejsze niż wyniosłaby ulga - skorzystają z kwoty ulgi w pełnej wysokości. Taka rodzina dostanie zwrot z urzędu skarbowego, w formie przelewu, uwzględniającego również niewykorzystaną kwotę ulgi podatkowej. Dzięki czemu w pierwszej połowie roku, rodziny, które nie zarabiały zbyt dużo, a mają liczne potomstwo mogą otrzymać przelew w wysokości nawet kilku tysięcy złotych.

Co musisz wiedzieć o zmianach ulgi na dzieci

  • Ulga na dzieci będzie przysługiwała oprócz rodzicom także opiekunom prawnym i rodzicom zastępczym.
  • 
Rodzina z jednym dzieckiem będzie mogła maksymalnie odliczyć 1 tys. 112,04 zł; z dwójką dzieci – 2 tys. 224,08 zł; z trójką – 4 tys. 224,12 zł; z czwórką – 6 tys. 924,12 zł,z pięciorgiem – 9 tys. 624,12 zł.
  • Ulga będzie przysługiwała także rodzicom dzieci urodzonych w roku 2014 , ale proporcjonalnie do długości życia dziecka. Czyli będzie ją można ją odliczyć za miesiące, w których dziecko było już na świecie. Przykład: rodzice dzieci urodzonych w listopadzie będą mogli skorzystać z 1/6 ulgi a rodzice dzieci urodzonych w kwietniu z 2/3 ulgi.

Ponad milion rodzin zyska dzięki zmianom

Podpisując ustawę Prezydent podkreślał, że dzięki nowej ustawie zyska ponad milion rodzin. Zdaniem Prezydenta dotychczasowy system nie był adresowany do wystarczającej ilości obywateli, szczególnie młodych matek, młodych ojców, młodych rodziców, którzy na progu swojej kariery zawodowej też powinni mieć możliwość skorzystania z ulgi w podatkach. Prezydent mówił także, że zmiany to część większej całości mającej na celu walkę z niżem demograficznym w Polsce. Zaś minister finansów Mateusz Szczurek, wskazał na to, że ze zmian w ulgach na dzieci skorzysta 97 proc. polskich rodzin płacących PIT.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (30)
avatar

Gabi
Gabi | 2015-04-17 16:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ile trzeba odprowadzic podatku aby dostac ulge na dzieci. Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Magdalena
Magdalena | 2015-03-23 07:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A co zrobic gdy mój pit11 jest zerowy bo przebywam na urlopie wychowawczym? Czy musze go " rozliczyć"?
Mam jedno dziecko, nie mam męża.Ulga na dziecko przepada?

Odpowiedz

mania
mania | 2015-03-04 14:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ciekawe dlaczego ja po trzech miesiacach pobierania kuroniowki nie moge odliczyc ulgi na dzieci

Odpowiedz

gosia
gosia | 2014-12-07 18:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A rodziny zastępcze będą miały dodatkową kasiorkę. Nie dość, że co miesiąc dostają po tysiaku na jedno dziecko... Super!!!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

selena
selena | gosia | 2014-12-09 15:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jestem rodziną zastepcza dla dziecka niepełnosprawnego, poświęciłam się w 100%, zrezygnowałam z pracy dla własnego chorego brata, bo potrzebuje stałej opieki(a pracowałam sobie w biurze meblowym) owszem mam co miesiac za to wynagrodzenie... ale jaką wartość mają otrzymywane pieniądze w stosunku do tego wysiłku, poświęcenia sie w wychowaniu chorego dziecka? te pieniądze otrzymywane sa na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej, mnie z tych pieniędzy nie stać nawet na rehabilitację brata, wiec co Ty Gosia wiesz o byciu rodzicem zastępczym. Weż dziecko pod swoją opiekę, wychowuj je tak jak swoje, bądż pod ciagłą kontrolą ze swojego obowiązku bycia rodzicem zastępczym, miej non stop wizyty pań z PCPRu, tłumacz się ze wszystkiego, niech Ci zaglądają w każdy kąt, nie miej tej swobody, jakiej ja nie mam i pewnie większosć rodzin zastępczych-bo zawsze musisz mieć czas dla pracowników z PCPRu, zawsze musisz miec dom ogarnięty,bo nie wiesz kiedy Cie odwiedzą, nigdy nie możesz byc chorym i leżeć w łóżku bo niech akurat przyjdą na wywiad...najpierw weż taki obowiązek na swoje plecy a potem się wypowiadaj w tym temacie! a jak się zdecydujesz zostać rodzicem zastępczym, to i Ty bedziesz miała ten tysiak w kieszeni a teraz jeszcze pieniążki za rozliczenie to kasy w nic, tylko na wakacje jeżdzić i się bawić!

Odpowiedz

patka
patka | 2014-12-03 16:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dobrze ze poniesli podatek dla rodziny wielodzietnej gdyz zawsze najwiecej maja ci bogatsi czyli GÓRNICY wiec jest teraz sprawiedliwosc na tym swiecie

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mati
mati | patka | 2014-12-15 10:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Najpierw popracuj a potem się wypowiadaj o pracy górnika!

Odpowiedz

gosc
gosc | 2014-12-02 16:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a co z tymi rodzinami co prowadza dzialnosc gospodarcza i placa zryczautowany podatek od dochodow? Do tej pory nie mozna bylo kozystac z takiej ulgi, moze by tak i o tym nasz szanowny rzad pomysl

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Cal
Cal | gosc | 2014-12-09 08:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie, co z takimi co prowadzą działalność .... jak zwkle coś nib ulepszą a coś spie...ą. Jak już coś wprowadzają powinni wziąć pod uwagę wszstkich pracującch a nie każda działalność to nie wiadomo jaka firma z olbrzmimi dochodami...

Odpowiedz

blanka
blanka | 2014-12-01 16:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

oczywiście... wszystko tylko dla rodzin wielodzietnych! a Ci co mają jedno lub dwoje zwyczajnie są bogaci, pieluchy i mleko sobie potrafimy wyczarować! nic nam sie nie należy! to że ja mam 2 dzieci a nie trójke nie oznacza że żyje na wyższym poziomie od rodzin wiodzietnych!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

anka090
anka090 | blanka | 2014-12-02 11:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

święta racja rodziny z dwójką dzieci sa milionerami!!! i nic nam sie nie należy...!!!

Odpowiedz

matka 3 dzieci
matka 3 dzieci | blanka | 2014-12-09 14:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Strzel sobie kolejnego a będzie Ci dane:)

Odpowiedz

Magda
Magda | blanka | 2014-12-27 17:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Swiete slowa. Przeciez jedno dziecko sie samo wyzywi,samo wyeduukje,etc. Czlowiek przeciez wogole nie placi. A dwojka dzieci to wcale rodzina nie wielodzietna. Jaka to jest motywacja do rodzenia dzieci,zeby zwiekszyc ulgi? No zadna. Rzad zamiast ulgi podnosic,to moze w koncu pensje by podniosl?! A nie zyjemy z "zasilkow" i "jalmuzn", a nie wyplat!!!

Odpowiedz

Gość
Gość | blanka | 2014-12-27 16:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oznacza to, że rodziny wychowujące dzieci będą mogły odliczyć maksymalnie w zeznaniu podatkowym: 1.112,04 zł (przy jednym dziecku), 2.224,08 zł (przy dwójce dzieci), 4.224,12 zł (przy trójce dzieci) i 6.924,12 zł (czwórka dzieci).

Wcześniej zostało napisane że Zmiany zasad przyznawania ulgi na dzieci są SZCZEGÓLNIE korzystne dla rodzin wielodzietnych (czyli takich z minimum trojką dzieci). Radzę czytać ze zrozumieniem ;)

Odpowiedz

Gość
Gość | Gość | 2014-12-27 16:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oczywiście wszystko zostało zacytowane. Więc z tego co tu jest to wam też przysługuje ulga ;) Chyba że to ja się mylę więc poprawcie mnie jeżeli jest coś źle.

Odpowiedz

Basia
Basia | 2014-12-01 08:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Brawo a z jednym dzieckiem można iść na śmietnik!!!!!!!

Odpowiedz

wer
wer | 2014-11-30 21:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Super, że w końcu pomyśleli o rodzinach i dzieciach, ale szkoda również, że nie pomyślą aby zwiększyć rodzinne, na takie małe dzieci do 5 roku życia matki powinny dostawać co najmniej 170zł, a nie 78zł, a na dzieci powyżej 5 roku 250zł. Wszystkie rodziny powinny dostać rodzinne bez względów jakie mają dochody, a jak nie to powinni zwiększyć próg dochodowy przy przyznawaniu rodzinnego z 500zł na co najmniej 1000. Co to jest w tej chwili 1000 zł na osobę, gdzie Oni nie biorą pod uwagę, że po opłaceniu wszystkiego to tym rodzinom nie starcza nawet do końca miesiąca i bardzo dużo ludzi pożycza pieniądze aby dalej przeżyć...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ania
ania | wer | 2014-12-02 11:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

racja i co w z tymi pieniędzmi zrobić chociażby wtedy gdy jest sie samotną matka..

Odpowiedz

Aga
Aga | 2014-11-30 20:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a ja mam pytanie, Skoro ulga ma iść ze składek na ubezpieczenie społeczne to czy moja emerytura czy renta będzie mniejsza o ulgę prorodzinną?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?