Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Ułożenie dziecka do porodu – kiedy konieczna jest cesarka?

| 05.05.2008 | 3
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
kobieta, ciąża, brzuszek
Najlepsze ułożenie dziecka do porodu to pozycja „do góry nogami”. Niestety, nie zawsze dziecko przyjmuje pozycję główką do dołu. Czasem szykuje się do narodzin czołowo lub wierzchołkowo. Co można wtedy zrobić? Czy zawsze konieczne jest cesarskie cięcie?
Ułożenie ciała do porodu – pozycję wyjściową, w której będzie się rodziło – dziecko przyjmuje w macicy zwykle około 32. tygodnia ciąży. Najlepsze jest położenie podłużne główkowe. W ten sposób ustawia się do porodu około 95 procent dzieci. Zdarzają się jednak przypadki, że dziecko jest ułożone do porodu inaczej. Najczęściej winne temu są mięśniaki i zrosty macicy, wady w jej budowie, a także przodujące łożysko lub niektóre choroby płodu. Choć oczywiście może się tak zdarzyć, że zdrowe dziecko u najzdrowszej mamy przyjmie niestandardowe położenie. Wtedy potrzebne jest cesarskie cięcie. Ale czy zawsze? Sprawdź!Ułożenie podłużne główkoweUłożenie podłużne główkowe

Dziecko jest ułożone z główką przygiętą do klatki piersiowej (lekarz podczas badania wewnętrznego wyczuwa ciemiączko tylne). W takiej pozycji rodzi się 95 proc. dzieci.
Poród naturalny. Prawie zawsze. Główka to największa część ciała dziecka. Gdy urodzi się pierwsza, utoruje drogę całemu małemu człowiekowi.
Cesarskie cięcie. Może o nim zadecydować lekarz, gdy wystąpią zagrożenia śródporodowe (np. zaburzenie czynności serca dziecka, zatrzymanie lub zwolnienie akcji porodowej, pogorszenie się stanu zdrowia matki).


Ułożenie wierzchołkoweUłożenie wierzchołkowe

Główka jest „wyprostowana”, odgięta od klatki piersiowej (w badaniu wewnętrznym lekarz wyczuwa ciemiączko przednie).
Poród naturalny. Odbywa się niezwykle rzadko. Choć jest możliwy – jeśli tylko miednica mamy jest zbudowana prawidłowo, dziecko nie jest zbyt duże, a poród będzie postępował szybko i prawidłowo.
Cesarskie cięcie. Wykonuje się je, gdy jest już pełne rozwarcie, a akcja porodowa nie postępuje (główka dziecka nie wstawia się do kanału rodnego).
Ułożenie twarzyczkowe Ułożenie czołowe lub twarzyczkowe

Głowa dziecka jest mocno odgięta do tyłu (często zdarza się tak, gdy szyję dziecka otacza pępowina). Lekarz podczas badania wyczuwa twarz lub czoło maleństwa.
Poród naturalny. Nie odbywa się, a to ze względu na możliwość wystąpienia u dziecka dużych urazów. Można się na niego zdecydować, ale tylko wtedy, gdy poród postępuje naprawdę bardzo szybko, a dziecko jest małe.
Cesarskie cięcie. Gdy dziecko tak się ułoży, lekarze zawsze podejmą decyzję o zakończeniu ciąży na sali operacyjnej.

Ułożenie miednicowe


Ułożenie miednicowe

Ułożenie może być pośladkowe (w badaniu lekarz wyczuwa pupę dziecka) lub tzw. miednicowe zupełne (czuje pośladki i stópki).
To drugie jest korzystniejsze, gdyż pupa i stopy dają razem obwód porównywalny do obwodu główki.
Poród naturalny. Możliwy u kobiety rodzącej po raz kolejny, jeśli poród postępuje prawidłowo, miednica jest duża, a dziecko nie jest większe od poprzedniego.
Cesarskie cięcie. Decyzja o operacji zapada, gdy przyszła mama rodzi po raz pierwszy. W wypadku wieloródek – kiedy dziecko jest duże, występują nieprawidłowości w budowie miednicy lub gdy znacznie wcześniej odpłynęły wody płodowe.
Uwaga! Niektórzy lekarze przed porodem podejmują próby obrócenia dziecka będącego w macicy. Zapytaj o to swojego ginekologa!separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

dorota
dorota | 2014-12-20 13:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pierwsze dziecko miałam ułożone miednicowo było cc, drugie twarzyczkowo i urodziłam naturalnie a tu piszą, że nie można, a jednak można:)

Odpowiedz

luna
luna | 2014-07-16 19:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziewczyny które jesteście w ciąży, nie oglądajcie filmów o porodach to głupota! Każda inaczej go przechodzi i niepotrzebnie można się zrazić.

Odpowiedz

klaudia
klaudia | 2008-07-21 11:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

kochane dzieci słuchajcie mamy

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?