Baby online.pl
 
 
Dada
Rozwiń menu

Ułożenie dziecka do porodu – kiedy konieczna jest cesarka?

| 05.05.2008 | 3
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
kobieta, ciąża, brzuszek
Najlepsze ułożenie dziecka do porodu to pozycja „do góry nogami”. Niestety, nie zawsze maluszek chce się w ten sposób obrócić. Czasem przyjmuje dziwne ułożenia, które lekarze określają jako: wierzchołkowe albo czołowe. Co można wtedy zrobić? Czy zawsze konieczne jest cesarskie cięcie?
Ułożenie do porodu, czyli tzw. pozycję wyjściową, dziecko przyjmuje w macicy zwykle około 32. tygodnia ciąży. Wszyscy są zadowoleni, gdy przyjmie tzw. położenie główkowe. W ten sposób przychodzi na świat około 95 procent dzieci. Dlaczego pozostałe maluszki układają się inaczej? Najczęściej winne są temu mięśniaki i zrosty macicy, wady w jej budowie, a także przodujące łożysko i niektóre choroby płodu. Może jednak zdarzyć się i tak, że zupełnie zdrowe dziecko najzdrowszej mamy nagle spłata figla i ułoży się nietypowo. Jakie ułożenie dziecka może skończyć się cesarskim cięciem. Wyjaśniamy.


Ułożenie podłużne główkoweUłożenie główkowe (podłużne)

Dziecko jest obrócone prawidłowo, główka jest przygięta do klatki piersiowej tak, że podczas badania wewnętrznego lekarz wyczuwa ciemiączko tylne. W takiej pozycji rodzi się zdecydowana większość dzieci.
Poród naturalny. Przy takim ułożeniu prawie zawsze kobieta może rodzić siłami natury. Główka to największa część ciała dziecka. Gdy urodzi się pierwsza, utoruje drogę całemu małemu człowiekowi.
Cesarskie cięcie. Lekarz może o nim zadecydować, jeśli podczas porodu pojawią się komplikacje (np. zaburzenie czynności serca dziecka, zatrzymanie lub zwolnienie akcji porodowej, pogorszenie się stanu zdrowia mamy).
Ułożenie wierzchołkowe

Ułożenie wierzchołkowe

Główka dziecka jest „wyprostowana” i odgięta od klatki piersiowej tak, że w badaniu wewnętrznym lekarz wyczuwa ciemiączko przednie.
Poród naturalny. Odbywa się rzadko, choć jest możliwy,  jeśli tylko miednica mamy jest zbudowana prawidłowo, dziecko nie jest zbyt duże, a akcja porodowa postępuje szybko i prawidłowo.
Cesarskie cięcie. Wykonuje się je, gdy dojdzie do pełnego rozwarcia, a główka dziecka nie chce zejść do kanału rodnego.
Ułożenie twarzyczkowe Ułożenie czołowe lub twarzyczkowe

W tym ułożeniu główka dziecka jest mocno odgięta do tyłu. Często zdarza się tak, gdy szyję dziecka otacza pępowina. Lekarz podczas badania wyczuwa twarz lub czoło maleństwa.
Poród naturalny. Nie jest możliwy przede wszystkim ze względu na wystąpienia u dziecka dużych urazów. W rzadkich przypadkach można się na niego zdecydować, pod warunkiem, że akcja porodowa postępuje naprawdę bardzo szybko, a dziecko jest małe.
Cesarskie cięcie. Przy ułożeniu czołowym lub twarzyczkowym, lekarze zazwyczaj podejmą decyzję o zakończeniu ciąży na sali operacyjnej.
Ułożenie miednicoweUłożenie miednicowe

Może to być ułożenie pośladkowe (w badaniu lekarz wyczuwa pupę dziecka) lub tzw. miednicowe zupełne (czuje pośladki i stópki). To drugie jest korzystniejsze, gdyż podczas przechodzenia prze kanał rodny pupa i stopy mają  razem obwód porównywalny do obwodu główki.
Poród naturalny. Jest możliwy, jeśli kobieta wcześniej już urodziła dziecko. Dodatkowe warunki, jakie trzeba spełnić, by urodzić siłami natury - poród postępuje prawidłowo, miednica jest duża, a dziecko nie jest większe od poprzedniego.
Cesarskie cięcie. Jest konieczne, jeśli kobieta rodzi po raz pierwszy. W kolejnych ciążach przesądzają o nim duże rozmiary dziecka, nieprawidłowości w budowie miednicy lub przedwczesne odpłynięcie wód płodowych. 

Sprawdź: Co to znaczy ułożenie skośne?

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

dorota
dorota | 2014-12-20 13:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pierwsze dziecko miałam ułożone miednicowo było cc, drugie twarzyczkowo i urodziłam naturalnie a tu piszą, że nie można, a jednak można:)

Odpowiedz

luna
luna | 2014-07-16 19:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziewczyny które jesteście w ciąży, nie oglądajcie filmów o porodach to głupota! Każda inaczej go przechodzi i niepotrzebnie można się zrazić.

Odpowiedz

klaudia
klaudia | 2008-07-21 11:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

kochane dzieci słuchajcie mamy

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?