Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

6 ważnych pytań o ułożenie dziecka w brzuchu

| aktualizacja: 23.06.2014 | 4

Nie wszystkie dzieci przed porodem przyjmują właściwą pozycję. Twoje maleństwo może być właśnie takim oryginałem i ustawić się w inny sposób. Co wtedy robić?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
ciąża, mama, tata, badanie, usg
Wiadomo: tuż przed porodem maleństwo powinno być ułożone główką w dół, bo tak łatwiej mu przyjść na świat. Aby było to możliwe, musi się obrócić. Jeśli z tym zwleka, z pewnością się niepokoisz. Inne niż główkowe ułożenie dziecka nie zawsze jednak oznacza coś złego. Poród jest wówczas co prawda bardziej skomplikowany, ale lekarze potrafią sobie radzić z każdym niezdyscyplinowanym dzieckiem. Wyjaśniamy wszystko, co chciałabyś o tym wiedzieć.


1. Kiedy dziecko powinno ułożyć się główką w dół?

Większość dzieci przyjmuje takie położenie (podłużne główkowe) między 32. a 36. tygodniem życia płodowego. Jeśli Twojemu maleństwu nie spieszy się z tym, nie martw się na zapas. Niektóre dzieci trzymają w niepewności swoich rodziców i lekarzy aż do kilku, kilkunastu dni przed porodem.


2. Jakie są sposoby, aby zmienić położenie dziecka?

Niektórzy lekarze lub położne zalecają wykonywanie w ostatnich ośmiu tygodniach ciąży specjalnych ćwiczeń. Choć nie ma dostatecznych dowodów, że taki trening pomaga, można próbować. Dwa razy dziennie układaj się tak, żebyś miała miednicę wyżej niż żołądek. Gdy leżysz na plecach, podłóż pod pośladki kilka poduszek albo klękając na podłodze i podpierając się na zgiętych ramionach, jak najwyżej unieś pośladki. Trzeba pozostać w takiej pozycji przez minimum 10 minut.
Wypróbuj też wizualizację. Będąc na czczo, skup się na rozluźnieniu mięśni brzucha i wyobraź sobie, że dziecko się obraca. Powinnaś tak robić dwa razy dziennie przez dziesięć minut. Lekarka, autorka tej metody, ocenia jej skuteczność na 89 proc. Jest też inna możliwość – obrót zewnętrzny. Wykonuje go jedynie lekarz pod kontrolą aparatu USG. Nie jest to jednak obojętny zabieg i może go robić tylko doświadczony położnik.


3. Co to jest obrót zewnętrzny?

Jeśli przed 37. tygodniem dziecko nie obróciło się główką w dół, lekarz może spróbować to zmienić. Przyłoży ręce do twojego brzucha i będzie go naciskał, przemieszczając maleństwo. Dla bezpieczeństwa odbywa się to pod kontrolą USG i KTG, stosuje się też leki rozkurczowe. Zabieg może wywołać poród. Jest możliwy w 37.– 38. tygodniu, jego skuteczność to około 50 proc.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Barbara
Barbara | 2017-05-05 12:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nie zgadzam się z wcześniejszymi komentarzami moje dziecko jest aktualnie ułożone pośladkowo pierwsze i wyciągnięto operacyjnie i w życiu nie chcę tego powtarzać a lekarze wcale tak nie odmawiają cesarek mnie trzeba było zmusić

Odpowiedz

Mojra
Mojra | 2017-04-09 13:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dla naszych lekarzy poród naturalny jest jak coniedzielna msza.
Podczas gdy cały cywilizowany świat stosuje cesarkę.
Polska zniszczyła zdrowie kobiet, ale ulżyć nie chce.
Jak Torquamada.......

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Moro
Moro | Mojra | 2017-09-04 19:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Cesarka w Polsce jest na porządku dziennym. Często lekarzom nie chce się prowadzić naturalnego porodu. Kobiety umawiają się na cesarki. Podawanie znieczuleń mających pomóc rodzącej to standard, więc ten komentarz wyżej jest żałosny.

Odpowiedz

Doro
Doro | 2014-06-19 22:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chyba kogoś postraszyło, żeby kazać kobiecie rodzić dziecko w ułożeniu pośladkowym, kolankowym albo stópkowym. Po pierwsze kobieta i dzidziuś się umęczą, kobietę porozrywa na wszystkie strony a dziecko po urodzeniu będzie ledwie żywe. O ile przeżyje - bo co jeśli dziecko zaklinuje się w kanale rodnym? I to tylko dlatego że lekarzom się nie chce wykonywać cesarki. Szkoda słów...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?