Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Ułożenie dziecka w czasie porodu

| 18.12.2006 | 2

Pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży maleństwo powinno przekręcić się główką do dołu. To bardzo ważny ruch, który przygotowuje dziecko do porodu.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
lekarz, ciąża, badanie, usg, kobieta, mama, szpital
Przez większość ciąży dziecko jest bardzo ruchliwe: kręci się, wymachuje rączkami i nóżkami, układa się w różnych pozycjach. W trzecim trymestrze trochę się uspokaja, bo w macicy zaczyna robić się zbyt ciasno na takie wyczyny. Mimo to musi przekręcić się główką do dołu i pozostać w tej pozycji aż do porodu. Jeśli jesteś ciekawa, czy Twój maluch ma to już za sobą, dowiedz się od lekarza lub położnej, gdzie dziecko ma główkę, plecki, rączki, nóżki, pośladki. A może domyślasz się tego po jego ruchach i kuksańcach, jakie od niego dostajesz?

Dziecko ułożone głową w dół

Moment, w którym dzieci obracają się główką do dołu wcale nie zapowiada rychłego porodu. Jedne maluchy robią to półtora miesiąca przed narodzinami, inne czekają z tym prawie do ostatniej chwili. Przed 30. tygodniem ciąży co czwarte dziecko jest jeszcze skierowane pośladkami do dołu. Najlepiej, by zdążyło się obrócić do 32.-34. tygodnia, bo później nie ma na to dość miejsca. Ta bardzo ważna czynność okazuje się niekiedy bardzo trudna lub wręcz niemożliwa do wykonania. Do 36. tygodnia ciąży można jeszcze próbować nakłonić maleństwo do zmiany położenia. Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem i skorzystaj z rad doświadczonej położnej.

Różne ułożenia dziecka, różne scenariusze porodu

Od ułożenia dziecka w macicy w dużym stopniu zależy przebieg i czas porodu. Ustala się to poprzez obserwację obniżania się maluszka w kanale rodnym, gdy stara się on najwygodniej usadowić pomiędzy kośćmi miednicy mamy. U kobiet, które będą rodzić po raz pierwszy dzieje się to około dwa tygodnie przed porodem, u rodzących po raz kolejny – zwykłe dopiero po rozpoczęciu regularnych skurczów porodowych.
Sytuację, gdy dziecko leży główką w dół określa się jako położenie podłużne główkowe, przy czym maluch może skierować ciałko na dwa sposoby: pleckami w stronę brzucha mamy (ułożenie potylicowe przednie) lub pleckami w stronę jej kręgosłupa (ułożenie potylicowe tylne). Jeśli dziecko ułożyło się pupcią do dołu, mówi się o położeniu miednicowym. Jednak, jeszcze w trakcie porodu główka dziecka (a w ślad za nią tułów) wykonuje jeszcze szereg „zwrotów”, dopasowując się do kształtu i wygięć kanału rodnego, więc ułożenie malucha może się nieco zmieniać.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

emiś
emiś | 2007-06-08 10:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jest napisane prawidłowo" Do 36 tygodnia.."- anie miesiąca.. :)

Odpowiedz

Anonim
Anonim | 2007-02-10 21:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"Do 36. miesiąca ciąży można jeszcze próbować nakłonić maleństwo do zmiany położenia. Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem i skorzystaj z rad doświadczonej położnej."-gdyby ciąża trwała 36 miesiecy to ehhhhhhhhhhhh..........

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?