Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ultrasonografia

| aktualizacja: 02.12.2013 | 5

Pragniesz usłyszeć, że Twoje dziecko w brzuszku czuje się świetnie? Tego wszystkiego dowiesz się z badania USG.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
Monitorowanie cyklu pomaga wyznaczyć dni płodne
fot. Fotolia

Nie wiesz, czy będziesz mówić do malca „Jasiu”, czy „Zuziu”? Pragniesz usłyszeć, że Twoje dziecko w brzuszku czuje się świetnie? Tego wszystkiego dowiesz się z badania USG.


Badanie ultrasonograficzne (USG) polega na wysyłaniu przez specjalną głowicę ultradźwięków (niesłyszalnych dla ucha), które odbijają się od ludzkich narządów, z powrotem wracają do głowicy i zostają przetworzone na obraz widoczny na monitorze. Dzięki temu lekarz może sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo.

Całkowicie bezpieczne...
Jeśli nawet usłyszysz od babci czy znajomej, że lepiej USG nie robić lub przynajmniej nie wykonywać go zbyt często, bo... (tu następuje lista dowolnie wybranych argumentów), opinii tych nie wolno Ci słuchać. Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są całkowicie bezpieczne dla płodu i mamy. Badanie jest nieinwazyjne, nie wymaga też specjalnego przygotowania pacjentki (np. wbrew obiegowym opiniom nie musisz mieć przed USG pełnego pęcherza).
Badanie powinnaś zrobić zawsze, gdy zleci je ginekolog. Nawet jeśli oznacza to wykonywanie go co kilka tygodni
– widocznie istnieją wskazania do tak częstych badań. O USG możesz także poprosić sama, gdy na przykład niepokoisz się o maleństwo i chciałabyś upewnić się, że wszystko jest w porządku.

... i bardzo pomocne
Badanie USG nie tylko pozwala na obejrzenie maluszka na ekranie, ale także na dokładne zmierzenie poszczególnych części jego ciała i organów wewnętrznych, a co za tym idzie wykrycie wad czy nieprawidłowości płodu. W razie potrzeby mama i maleństwo w brzuszku zostaną objęci specjalną opieką, a poród odbędzie się w szpitalu przygotowanym do udzielenia pomocy noworodkowi, np. przeprowadzenia natychmiastowej operacji.

Ważne terminy
Kobieta w trakcie ciąży powinna zrobić USG przynajmniej trzy razy (ideałem jest pięć). Podczas każdego badania lekarz ocenia inne parametry, dlatego tak ważne jest, by USG wykonywać w ściśle określonych tygodniach ciąży.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

mm
mm | 2015-03-18 16:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja jestem w 13 tygodniu ciąży, pierwszej ciąży, wczoraj byłam na wizycie u ginekologa i jestem... zniesmaczona. Wizyta nie trwała nawet 10 minut, lekarz polecił mi witaminy i zaprosił na kolejną wizytę w kwietniu. Chciałam go się zapytać czy nie zrobi mi USG, bo zdaje się, że powinien, ale nie dał mi szansy, bo prawie, że wypchnął mnie z gabinetu:( jutro idę na wizytę prywatnie do innego ginekologa może ten będzie wykonywał swoje obowiązki i powie mi w końcu czy z moim dzieckiem jest wszystko w porządku.

Odpowiedz

Anonim
Anonim | 2008-02-10 19:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem w 22 tygodniu ciąży i zrobiłam usg 3D. Polecem wszystkim przyszłym mamom. Widziałam maleństwo jak na zdjęciu, jestem bardziej spokojna, że jest ok i prawidłowo się rozwija. Szkoda tylko, że jest to badanie płatne 250 i więcej. Ale warto! Przed rozwiązaniem zrobię je powtórnie. A poza tym mamy pierwsze bezcenne pamiątki naszego maleństwa w postaci zdjęć i nagrania na DVD. Polecam i pozdrawiam wszystkie mamy - Małgorzta mama Oliwii i jej braciszka, który przyjdzie na świat w czerwcu.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

magda
magda | Anonim | 2009-08-12 08:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Gratuluje

Odpowiedz

agnieszk@
agnieszk@ | 2007-07-20 16:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No, właśnie zaczął mi się 10 tedzień ciąży. Nie wiedziałam, że to tak szybko zleci...Pierwsze usg miałam w 4/5 tygodniu, niestety wykryto u mnie krwiaka, więc dziecko było zagrożone. Usg było od...środka, niestety nie dało się innaczej na poczatku ciąży, ale nie było aż tak źle. Lekarz był miły i bardzo delikatny, praktycznie nic nie czułam. Na szczęście biło małe serduszko, ale konieczne było przyjmowanie Luteiny. Teraz jestem po drugim usg (już przez brzuch:) i mam pierwsze zdjęcie mojej małej "fasolki", bo nic innego nie widać. Ale najważniejsze, że serduszko bije i jest coraz lepiej.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Anonim
Anonim | agnieszk@ | 2008-02-08 22:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

uwazam ze jestes bardzo dzielna i trzymam za ciebie i twoje malenstwo kciuki ja tez jestem w ciazy w 12 tygodniu iczekam na sowje pierwsze usg i jak kazda kobieta mam czarne mysli ze cos bedzie nie tak. pozdrawiam kamila

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?