Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Urlop macierzyński 2017 - dla kogo, jak długo? Aktualne przepisy

| 01.12.2016, aktualizacja: 24.01.2017 | 0

Twój urlop macierzyński przypada na 2017 rok? Dowiedz się wszystkiego na ten temat!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
urlop macierzyński 2017
fot. Fotolia
Urlop macierzyński 2017 jest przyznawany na tych samych zasadach co urlop macierzyński w 2016 r. - zmiany w urlopach macierzyńskich wprowadzone na początku 2016 roku nadal obowiązują. Urlopu macierzyńskiego udziela się kobiecie, która ma wkrótce urodzić dziecko lub właśnie je urodziła, a także kobiecie, która adoptowała lub przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (poza zawodowymi rodzinami zastępczymi) dziecko do lat 7. Urlop macierzyński jest obowiązkowy i płatny. Podczas urlopu macierzyńskiego kobieta otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc.  podstawy wymiaru zasiłku.

Urlop macierzyński 2017 – ile trwa?

Urlop macierzyński w 2017 roku trwa 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka. Jeśli urodzisz bliźniaki, przysługuje ci 31 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego. W przypadku trojaczków urlop macierzyński w 2017 r. wynosi 33 tygodnie, a na każde kolejne dziecko z ciąży mnogiej dodatkowe 2 tygodnie (35 tygodni przy czworaczkach, 37 przy pięcioraczkach).

Urlop macierzyński 2017 – komu przysługuje?

Po porodzie mama zatrudniona na podstawie umowy o pracę musi obowiązkowo wykorzystać 14 tygodni urlopu macierzyńskiego – nie może z tego urlopu zrezygnować. Po tym czasie kobieta może wrócić do pracy, jeśli pozostałe 6 tygodni wykorzysta ojciec dziecka. Żeby skorzystać z urlopu macierzyńskiego, ojciec dziecka musi być ubezpieczony. Na urlop macierzyński można pójść jeszcze przed porodem – przed urodzeniem dziecka kobieta może wykorzystać maksymalnie 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. 

Zasiłek macierzyński 2017 - dla kogo i jak wysoki?

Zasiłek macierzyński w wysokości 1 tysiąca złotych jest  wypłacany wszystkim matkom przez pierwszy rok życia dziecka, także jeśli nie są zatrudnione w ramach umowy o pracę. Gwarantowany 1 tys. zł otrzyma więc też kobieta nie odprowadzająca składek na chorobowe, np. bezrobotna, studentka, zatrudniona na podstawie umowy o dzieło. W pozostałych wypadkach wysokość zasiłku macierzyńskiego będzie wyliczana na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę w ciągu roku przed przejściem na urlop macierzyński. Jeśli kobieta pracowała krócej niż rok, brany pod uwagę będzie dotychczasowy staż pracy. Jeśli kobiet anie zdecyduje się na urlop Jeśli na podstawie tych obliczeń zasiłek macierzyński będzie mniejszy niż 1 tys. zł - państwo dopłaci resztę, tak, by każda matka w Polsce otrzymywała przez pierwszy rok życia dziecka przynajmniej tysiąc złotych zasiłku miesięcznie.

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?