Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Urlop macierzyński 2018 - dla kogo, jak długo?

| aktualizacja: 01.12.2017 | 2

Twój urlop macierzyński przypada na 2018 rok? Jeśli urodzisz jedno dziecko, dostaniesz 20 tygodni urlopu, a jeśli bliźnięta - 31. Sprawdź, komu przysługuje urlop macierzyński i ile wynosi zasiłek.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
urlop macierzyński 2017
fot. Fotolia
Urlopu macierzyńskiego udziela się kobiecie, która ma wkrótce urodzić dziecko lub właśnie je urodziła, a także kobiecie, która adoptowała lub przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (poza zawodowymi rodzinami zastępczymi) dziecko do lat 7. Urlop macierzyński w 2018 roku jest przyznawany na tych samych zasadach co w 2017 r. Urlop ten jest obowiązkowy i płatny. Podczas urlopu macierzyńskiego kobieta otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc.  podstawy wymiaru zasiłku.

Urlop macierzyński 2018 – ile trwa?

To, ile trwa urlop macierzyński zależy od liczy urodzonych dzieci. W 2018 roku jest to:
  • 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka; 
  • 31 tygodni w przypadku urodzenia bliźniąt;
  • 33 tygodnie w przypadku trojaczków;
Na każde kolejne dziecko z ciąży mnogiej dodatkowe 2 tygodnie (35 tygodni przy czworaczkach, 37 przy pięcioraczkach).

Czy przysługuje ci urlop macierzyński?

Po porodzie mama zatrudniona na podstawie umowy o pracę musi obowiązkowo wykorzystać 14 tygodni urlopu macierzyńskiego – nie może z tego urlopu zrezygnować. Po tym czasie kobieta może wrócić do pracy, jeśli pozostałe 6 tygodni wykorzysta ojciec dziecka. Żeby skorzystać z urlopu macierzyńskiego, ojciec dziecka musi być ubezpieczony. Na urlop macierzyński można pójść jeszcze przed porodem – przed urodzeniem dziecka kobieta może wykorzystać maksymalnie 6 tygodni urlopu, jeśłi złoży odpowiednio wcześnie wniosek o urlop macierzyński.

Zasiłek macierzyński: dla kogo i jak wysoki?

W 2018 r. zasiłek macierzyński w wysokości 1 tysiąca złotych jest  wypłacany wszystkim matkom przez pierwszy rok życia dziecka, także jeśli nie są zatrudnione w ramach umowy o pracę. Gwarantowany 1 tys. zł otrzyma więc też kobieta nie odprowadzająca składek na chorobowe, np. bezrobotna, studentka, zatrudniona na podstawie umowy o dzieło. W pozostałych wypadkach wysokość zasiłku macierzyńskiego będzie wyliczana na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę w ciągu roku przed przejściem na urlop macierzyński. Jeśli kobieta pracowała krócej niż rok, brany pod uwagę będzie dotychczasowy staż pracy. Jeśli kobieta nie zdecyduje się na urlop Jeśli na podstawie tych obliczeń zasiłek macierzyński będzie mniejszy niż 1 tys. zł - państwo dopłaci resztę, tak, by każda matka w Polsce otrzymywała przez pierwszy rok życia dziecka przynajmniej tysiąc złotych zasiłku miesięcznie.

Urlop macierzyński a zasiłek macierzyński

Wiele osób stosuje te terminy zamiennie, a w rzeczywistości nie są to synonimy. Urlop macierzyński oznacza przerwę od pracy z tytułu urodzenia dziecka. Zasiłek macierzyński natomiast jest to ekwiwalent pieniężny, jaki mama otrzymuje za ten właśnie urlop macierzyński. Zasiłek może być pobierany niezależnie od tego, czy kobieta ma prawo do urlopu, czy też nie. Natomiast urlop macierzyński przysługuje jedynie kobietom zatrudnionym na umowę o pracę.  
 
Urlop macierzyński zasiłek Macierzyński
przerwa od pracy ekwiwalent pieniężny za tę przerwę
wyłącznie dla zatrudnionych na umowę o pracę dla posiadających różne formy zatrudnienia, dla bezrobotnych


Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Gość
Gość | 2017-08-09 16:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pracuje na umowę o pracy od 2015 roku na pełen etat mam pytanie czy przysługuje mi zasiłek macierzyński i ile miesięczne ,,wynagrodzenie to 2100 .Prosze o odpowiedz

Odpowiedz

xxc
xxc | 2017-07-02 08:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Z tego co wiem to 80% wyplacaja a nie 100..
Albo pół roku 100 a potem 60%

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?