Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Urlop macierzyński, ojcowski i rodzicielski 2017 - komu i na jak długo przysługuje?

| aktualizacja: 14.12.2017 | 5

Jesteś świeżo upieczoną mamą, tatą, planujesz zajść w ciążę lub wziąłeś dziecko na wychowanie - zobacz ile urlopu ci przysługuje!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
sen, dziecko, mama
fot. fotolia

Urlop macierzyński, rodzicielski i wychowawczy 2017 - dowiedz się, komu przysługują, jakie trzeba spełnić warunki, żeby dostać urlop wychowawczy w 2017 roku i jakie urlopy przysługują ojcu dziecka. Wyjaśniamy, ile trwa każdy z urlopów dla rodziców i kto może z nich skorzystać oraz do kiedy trzeba wykorzystać urlop rodzicielski i wychowawczy.

Urlop macierzyński 2017 - komu przysługuje?

Urlop macierzyński w 2017 roku jest obowiązkowy i płatny. Przysługuje pracującej kobiecie, która ma wkrótce urodzić dziecko lub właśnie je urodziła, a także kobiecie, która adoptowała lub przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (poza zawodowymi rodzinami zastępczymi) dziecko do lat 7. Podczas urlopu macierzyńskiego kobieta otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Kobiety niepracujące, studentki oraz zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych w pierwszym roku życia dziecka otrzymują 1000 zł miesięcznie.

Urlop macierzyński możesz wziąć nawet  już 6 tygodni przed porodem, a dalszą jego część – po narodzinach dziecka. Obowiązkowo musisz wykorzystać przynajmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego (pozostałe 6 tygodni musi wtedy wykorzystać ojciec dziecka). Zasiłek macierzyński przysługuje nie tylko mamie zatrudnionej na umowę o pracę. Dostaniesz go również, jeśli pracujesz na umowę zlecenie lub prowadzisz działalność gospodarczą, ale pod warunkiem, że opłacasz składkę na ubezpieczenie chorobowe. Jeśli tego nie robisz, jesteś bezrobotna lub studiujesz, otrzymasz co miesiąc gwarantowane 1000 zł przez pierwszy rok życia dziecka.

Ile trwa urlop macierzyński?

W 2017 roku urlop macierzyński trwa:
  • 20 tygodni (140 dni) - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  • 31 tygodni (217 dni) - w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 33 tygodnie (231 dni) - w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 35 tygodni (245 dni) - w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
  • 37 tygodni (259 dni) - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Wzór urlopu macierzyńskiego do druku.

Jakie dokumenty potrzebne do wypłaty zasiłku macierzyńskiego?

  • zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu - za okres przed porodem oraz
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka - za okres od dnia porodu.

Urlop rodzicielski

Jak sama nazwa wskazuje, urlop rodzicielski dotyczy obojga rodziców i przysługuje rodzicom w wymiarze 32 tygodni. Łącznie z urlopem macierzyńskim (20 tygodni), pozwala rodzicom na sprawowanie opieki nad nowonarodzonym dzieckiem aż przez 52 tygodnie.

Rodzice mają więc obecnie do dyspozycji:

  • 20-tygodniowy urlop macierzyński (w tym 14 tygodni po porodzie zarezerwowanych jest tylko dla matki);
  • 2-tygodniowy urlop ojcowski;
  • 32-tygodniowy urlop rodzicielski;

Z urlopu rodzicielskiego na równych prawach mogą korzystać matka i ojciec dziecka. Mogą też przebywać na urlopie rodzicielskim w tym samym czasie - jego czas trwania skraca się wtedy do 16 tygodni. Urlop rodzicielski można wykorzystać w 4 częściach (minimum 8 tygodni każda) lub jednorazowo.

Urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy będzie można wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Rodzice nie muszą całkowicie rezygnować z pracy w czasie urlopów. Mogą łączyć urlop rodzicielski z pracą na pół etatu u pracodawcy, który udziela urlopu, albo w trakcie urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego) oraz urlopu rodzicielskiego mogą pracować na umowę zlecenie, umowę o dzieło lub w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.

Czytaj też:

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

Joanna
Joanna | 2016-05-14 12:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Po tytule artykułu mozna wywnioskowac ze informacje tu zawarte dotyczą 2016r. Od 2 stycznia 2016 r. zaszly zmiany i nie ma juz dodatkowego urlopu macierzynskiego tylko zostal wydluzony urlop rodzicielski i jego wymiar wynosi do 32 tygodni. Przydałaby się aktualizacja informacji...

Odpowiedz

ewa
ewa | 2015-03-12 09:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

JEst tu opisany przyklad w momencie umowy na czas nieokreslony. A jak urlopy przedstawiaja sie w momencie jesli jestesm zatrudniona na czas okreslony , a umowa konczy mi sie 4 mc po planowanej dacie porodu????? Prosze o jakies wiadomosci.

Odpowiedz

ama
ama | 2015-01-10 17:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"Aby skorzystać z urlopu macierzyńskiego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego, należy zgłosić taką chęć przynajmniej na 14 dni przed planowaną datą porodu - wówczas za cały okres urlopu otrzymasz 80% pensji. Jeśli tego nie zrobisz, przez pierwsze pół roku będziesz otrzymywać 100% świadczenia."
Chyba w tym fragmencie jest błąd... bo z tego co mi wiadomo, a od miesiąca jestem mamą i załatwiałam urlop na cały okres, należy zgłosić się do 14 dni po porodzie, a nie przed.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Dorota
Dorota | ama | 2015-08-03 10:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak dokładnie ,ja z pierwszym dzieckiem tez wszelkie formalności załatwiałam po porodzie (miałam na to 14 Dni!)Pozdrawiam

Odpowiedz

kp
kp | ama | 2017-01-30 11:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Art. 1791. § 1. Pracownica, nie później niż 21 dni po porodzie, może złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze wynikającym z art. 1821a § 1 urlop rodzicielski trwa 32 tyg a macierzynski na jedno dziecko 20 tyg.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?