Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Urlop macierzyński 2017 i inne przywileje dla rodziców

| aktualizacja: 09.05.2017 | 5

Macierzyński, rodzicielski, wychowawczy? Mylą ci się te nazwy, nie wiesz, ile masz wolnego, i na ile pieniędzy możesz liczyć? Porządkujemy ważne informacje.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(24)
mama, dziecko, niemowlę, kobieta, urlop macierzyński, urlop rodzicielski
fot. pressmaster - Fotolia.com

Z przepisów, które obowiązują w 2017 roku, wynika, że przez 12 miesięcy możesz korzystać z płatnego urlopu, aby opiekować się dzieckiem. Na ten czas składają się urlop macierzyński i rodzicielski, które razem wynoszą aż 52 tygodnie. Co więcej – i urlop macierzyński, i rodzicielski można dzielić z ojcem dziecka. Jak to wygląda w praktyce?

Ile trwa urlop macierzyński w 2017 roku?

W związku z urodzeniem dziecka w 2017 roku przysługuje ci 20 tygodni urlopu macierzyńskiego – 6 tygodni możesz wykorzystać jeszcze przed porodem, a kolejne – po narodzinach dziecka (na taki urlop możesz liczyć przy narodzinach jednego dziecka, jeśli na świat przyjdą bliźnięta lub wieloraczki czas urlopu się wydłuża).
  • Urlop macierzyński jest płatny (otrzymujesz zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. podstawy jego wymiaru) i obowiązkowy, więc nie możesz się go zrzec.
  • Prawo pozwala jednak mamie dziecka wrócić do pracy wcześniej – po upływie 14 tygodni, pod warunkiem, że pozostałą część urlopu, czyli 6 tygodni wykorzysta tata dziecka (powinien być zatrudniony na podstawie umowy o pracę).
  • W przypadku przekazania urlopu partnerowi oboje rodzice muszą złożyć pisemne wnioski – mama, że rezygnuje z reszty urlopu, a tata, że chce go przejąć.
Wydrukuj: wniosek o rezygnację z części urlopu macierzyńskiego
 

Czy jest jeszcze dodatkowy urlop macierzyński?

W 2017 roku nie ma już dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Ale jego czas, czyli 6 tygodni, nie przepadł, tylko został doliczony do urlopu rodzicielskiego.
 

Co po urlopie macierzyńskim?

Gdy wykorzystasz (lub wykorzystacie) urlop macierzyński, oboje rodzice mają prawo do 32 tygodni urlopu rodzicielskiego (34  tyg. w przypadku ciąży mnogiej).
  • Mama może wrócić wcześniej do pracy, jeśli podzieli się urlopem rodzicielskim z ojcem dziecka, np. po połowie. Oboje rodzice mogą również być na urlopie rodzicielskim jednocześnie (wtedy jego czas skraca się do 16 tygodni).
  • Urlop rodzicielski można podzielić na części. Jeśli nie uda ci się wykorzystać całości od razu po urlopie macierzyńskim, 16 tygodni możesz przesunąć na termin późniejszy i wykorzystać je aż do momentu ukończenia przez dziecko 6 lat (dokładnie do końca roku kalendarzowego, w którym przypadają 6. urodziny twojej pociechy).
 

Ile trwa urlop wychowawczy?

To kolejny urlop, z którego mogą skorzystać rodzice w 2017 roku. W odróżnieniu od wcześniejszych jest bezpłatny. Można go wykorzystać w dowolnym terminie, do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. 
  • Urlop wychowawczy trwa maksymalnie 36 miesięcy i może być podzielony na części (nie więcej niż 5). Warto wiedzieć, że z tego urlopu może np. korzystać tata dziecka, gdy mama jest na urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim. Urlop wychowawczy musi być podzielony między rodziców, przynajmniej jeden miesiąc musi przypadać drugiemu rodzicowi.
Sprawdź: Komu przysługuje urlop macierzyński i zasiłek macierzyński?
 

Ile pieniędzy dostanę na urlopie?

Na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim  zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. pensji przez pierwsze 20 tyg., później – 60 proc. Jeśli zadeklarujesz, że zostaniesz z dzieckiem przez cały rok po porodzie, otrzymasz 80 proc. zasiłku. Jeśli należny ci zasiłek wynosi mniej niż 1000 złotych, otrzymasz wyrównanie do tej kwoty.

Sprawdź też: Kiedy złożyć wniosek o urlop?

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

Monika
Monika | 2017-05-05 13:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

w czerwcu kończy mi się macierzyński. i pracodawca chce mnie wysłać na urlop wypoczynkowy na 52 dni czy może. jeśli tak i czy jak jest płacony jak urlop normalny od pracy.

Odpowiedz

Paulina
Paulina | 2017-03-13 07:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam. Urodziłam córkę 3.03.2017r , umowa o pracę była do 28.02.2017r automatycznie się przedłużyła. Czy należy mi się zasiłek macierzyński roczny płatny po 80% czy tylko 140dni ?

Odpowiedz

slawek
slawek | 2015-12-17 18:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

witam czy jak jedna osoba pracuje to się należy urlop rodzićelski

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

młoda mama
młoda mama | slawek | 2016-08-28 09:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

witam moja umowa z pracodawcą kończy się z dnie porodu.moje pytanie to czy po urlopie macierzyńskim który wykorzystam 12 cy mogę się starać o zasiłek wychowawczy,jeśli tak czy taki urlop jest płatny.za odpwiedż bardzo dziękuję

Odpowiedz

Mario
Mario | 2015-12-16 11:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam,
Moja córeczka urodziła się 06.05.2014 . Czy w świetle mających wyjść w życie zmian przepisów od 02.01.2016 r dotyczących urlopu ojcowskiego będę mógł z niego skorzystać do momentu ukończenia przez córeczkę 24 m-cy życia czy też 12 miesięcy oraz czy będę mógł w/w urlop podzielić na dwie części po 1 tygodniu czy też muszę „wybrać” dwa tygodnie ciurkiem.
Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?