Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Urlop macierzyński, dodatkowy, wychowawczy - rozwiewamy wątpliwości!

| 02.08.2013, aktualizacja: 12.05.2016 | 4

Macierzyński, dodatkowy, a może rodzicielski? Mylą ci się te nazwy, nie wiesz, ile masz wolnego, i na ile pieniędzy możesz liczyć. Porządkujemy wszystkie ważne informacje.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(22)
mama, dziecko, niemowlę, kobieta, urlop macierzyński, urlop rodzicielski
fot. pressmaster - Fotolia.com

Dzięki zmianom, które obowiązują od 2016 roku, przez dwanaście miesięcy możesz korzystać z płatnego urlopu, aby opiekować się dzieckiem. Co więcej – urlop ten możesz dzielić ze swoim partnerem. Sprawdź, jak to wygląda w praktyce.

Ile trwa urlop macierzyński?

W związku z urodzeniem dziecka każda młoda mama musi skorzystać z 14 tygodni urlopu macierzyńskiego - 6 tygodni może wziąć jeszcze przed porodem, a kolejne – po narodzinach dziecka. Kolejne 6 tygodni urlopu może wykorzystać ojciec dziecka - lub mama. Urlop macierzyński jest obowiązkowy, więc nie można się go zrzec. Masz jednak możliwość powrotu do pracy po upływie 14 tygodni, jeśli pozostałą część urlopu wykorzysta tata dziecka. Oboje rodzice muszą złożyć pisemne wnioski – mama, że rezygnuje z reszty urlopu, a tata, że chce go przejąć.

Wydrukuj wniosek o rezygnację z części urlopu macierzyńskiego.

Co to jest dodatkowy urlop macierzyński?

Do niedawna dodatkowy urlop macierzyński trwał do 6 tygodni. Od 2016 roku nie ma już dodatkowego urlopu macierzyńskiego, jego czas został wliczony do urlopu rodzicielskiego.

Co to jest urlop rodzicielski?

Urlop rodzicielski to rozwiązanie dla obojga rodziców. Gdy wykorzystasz lub wykorzystacie podstawowy urlop macierzyński, macie prawo do 32 tygodni urlopu rodzicielskiego (34  tyg. w przypadku ciąży mnogiej). Do pracy możesz wrócić wcześniej. Urlopem rodzicielskim można podzielić się również z tatą dziecka, nawet po równo. Można też być na urlopie jednocześnie (wtedy skraca się do 16 tygodni).

Co z urlopem wychowawczym?

To kolejny urlop, z którego mogą skorzystać rodzice. W odróżnieniu od wcześniejszych jest bezpłatny. Można go wykorzystać w dowolnym terminie, do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.  Może trwać maksymalnie 36 miesięcy i zostać podzielony na części (nie więcej niż 5). Warto wiedzieć, że z tego urlopu może np. korzystać tata dziecka, gdy mama jest na urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim. Urlop wychowawczy musi być podzielony między rodziców, przynajmniej jeden miesiąc musi przypadać drugiemu rodzicowi.

Sprawdź: Komu przysługuje urlop macierzyński i zasiłek macierzyński?
 

Ile pieniędzy dostanę na urlopie?

Na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim  zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. pensji przez pierwsze 26 tyg., pózniej – 60 proc. Jeśli zadeklarujesz, że zostaniesz z dzieckiem przez cały rok po porodzie, otrzymasz 80 proc. zasiłku. Jeśli należny ci zasiłek wynosi mniej niż tysiąc złotych, otrzymasz wyrównanie do tej kwoty.

Zobacz też: Kiedy złożyć wniosek o urlop?

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Paulina
Paulina | 2017-03-13 07:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam. Urodziłam córkę 3.03.2017r , umowa o pracę była do 28.02.2017r automatycznie się przedłużyła. Czy należy mi się zasiłek macierzyński roczny płatny po 80% czy tylko 140dni ?

Odpowiedz

slawek
slawek | 2015-12-17 18:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

witam czy jak jedna osoba pracuje to się należy urlop rodzićelski

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

młoda mama
młoda mama | slawek | 2016-08-28 09:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

witam moja umowa z pracodawcą kończy się z dnie porodu.moje pytanie to czy po urlopie macierzyńskim który wykorzystam 12 cy mogę się starać o zasiłek wychowawczy,jeśli tak czy taki urlop jest płatny.za odpwiedż bardzo dziękuję

Odpowiedz

Mario
Mario | 2015-12-16 11:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam,
Moja córeczka urodziła się 06.05.2014 . Czy w świetle mających wyjść w życie zmian przepisów od 02.01.2016 r dotyczących urlopu ojcowskiego będę mógł z niego skorzystać do momentu ukończenia przez córeczkę 24 m-cy życia czy też 12 miesięcy oraz czy będę mógł w/w urlop podzielić na dwie części po 1 tygodniu czy też muszę „wybrać” dwa tygodnie ciurkiem.
Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?