Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Urlop ojcowski 2014

| 07.12.2012, aktualizacja: 10.09.2015 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
tata i dziecko, urlop ojcowski, urlop tacierzyński, tata i niemowlę
fot. Panthermedia
Ojcowie-pracownicy mogą wziąć 2 tygodnie urlopu ojcowskiego na rzecz opieki nad dzieckiem. Po tym czasie tacie dziecka przysługuje też (jeśli zrezygnuje z tego mama dziecka) 6 tygodni dodatkowego urlopu tacierzyńskiego.

Urlop ojcowski w Polsce

Urlop ojcowski wprowadzono w naszym kraju w 2010 r. Wtedy każdemu ojcu – pracownikowi przysługiwał 1 tydzień, który mógł wykorzystać w pełni na opiekę nad swoim nowo narodzonym dzieckiem. W styczniu, w pierwszym miesiącu obowiązywania nowego przywileju, skorzystało z niego jedynie 75 ojców. W maju liczba ta znacznie wzrosła, o urlop wnioskowało już 1600 tatusiów. Zainteresowanie urlopem, wbrew przewidywaniom, nie rosło jednak systematycznie. 

Wydrukuj wniosek o urlop ojcowski

W pierwszym roku obowiązywania nowego prawa, skorzystało z niego 17 244 tatusiów. Rok później liczba zainteresowanych (bądź poinformowanych) spadła. Na urlop wybrało się jedynie 14 897 panów. Nawet jeśli do danych ZUS dołączymy także pracowników firm dużych, liczba zainteresowanych, mimo że rośnie – nadal okazuje się mniejsza niż w poprzednim roku. 

http://kadry.infor.pl/kadry/indywidualne_prawo_pracy/uprawnienia_rodzicielskie/696276,Urlop-ojcowski-dokumenty.html

Dłuższy urlop ojcowski 

W styczniu 2012 r. urlop ojcowski osiągnął swój docelowy wymiar, który wynosi 2 tygodnie. Być może tym właśnie należy tłumaczyć mniejsze zainteresowanie urlopem ze strony ojców w ubiegłym roku. Jeśli przykładowo, dziecko przyszło na świat końcem marca roku 2011, ojciec miał prawo wykorzystać wolne do końca marca roku 2012. Czekając z urlopem na nadejście nowego roku, przewidywalny tatuś „wydłużał” sobie wolne o 1 tydzień. Z podobnego prawa mogli skorzystać ojcowie dzieci urodzonych w przeciągu prawie całego roku 2011. 

Czytaj też: Urlop macierzyński 2014

Urlop ojcowski 2014

Urlop ojcowski, całe 2 tygodnie, trzeba wykorzystać do ukończenia przez dziecko roku, także po wykorzystaniu przez tatę własnej części urlopu macierzyńskiego czy dodatkowego. Podczas urlopu ojcowskiego tata otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 procent swojego wynagrodzenia.

Wydrukuj wniosek o urlop ojcowski

Urlop tacierzyński 2014

Urlop macierzyński (gdy urodziło się jedno dziecko) trwa 20 tygodni, z czego sześć mama może wykorzystać jeszcze przed porodem, a kolejne – po nim. Jeśli kobieta musi wrócić wcześniej do pracy, może to zrobić po 14 tygodniach, przekazując pozostałą część urlopu macierzyńskiego (czyli sześć tygodni) tacie dziecka – ta zamiana to urlop tacierzyński.

Zobacz też: Urlop rodzicielski 2014


Pediatra radzi, jak wspierać rozwój dwulatka:Czytaj też: Becikowe 2014

 

 

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

MamaMadzi
MamaMadzi | 2013-05-25 20:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Artykuł zawiera informacje obejmujące projekty i zamierzenia. Nie zaspokaja mojej potrzeby wiedzy na temat wprowadzonych zmian. Które z planowanych zmian weszły w życie w roku 2013? Takie informacje byłyby bardzo przydatne :-)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?