Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Tacierzyński, ojcowski - ile urlopu dla taty

| aktualizacja: 07.07.2015 | 18

Urlop tacierzyński i ojcowski pozwalają tacie włączyć się w opiekę nad dzieckiem. Co więcej, dzięki nim kobieta nie musi na wiele miesięcy rezygnować z pracy, bo w opiece nad maluchem może zastąpić ją jej partner. Zobacz, jak rodzice mogą dzielić się swoimi urlopami.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(9)
urlop tacierzyński 2014, urlop ojcowski, tata na urlopie, ojciec na urlopie
fot. Fotolia

Od dawna nikogo nie dziwi widok ojca wiozącego w wózku niemowlę, zmieniającego pieluszki, czekającego z dzieckiem w kolejce do pediatry, coraz mniej dziwi też tata na dwutygodniowym urlopie ojcowskim. Dzięki nowym rozwiązaniom prawnym rodzice mogą w miarę swoich potrzeb dzielić się również pozostałymi urlopami, które przysługują im w związku z narodzinami potomka (z wyjątkiem urlopu ojcowskiego, który jest tylko dla ojca). Urlop, który przejmuje tata od mamy dziecka nazywany jest potocznie tacierzyńskim. Sprawdziliśmy, jak może wyglądać taki podział, i policzyliśmy, ile urlopu może wykorzystać tata dziecka.

2 tygodnie urlopu ojcowskiego

Ojcowie mają prawo do dwóch tygodni płatnego urlopu ojcowskiego, którego nie mogą odstąpić mamie dziecka. Tata może korzystać z niego niezależnie od tego, czy mama jest w tym czasie na urlopie macierzyńskim, dodatkowym czy rodzicielskim. To świetne rozwiązanie, które pozwala młodym rodzicom być razem tuż po porodzie, wspierać się w początkach opieki nad dzieckiem, uczyć się jego pielęgnacji. Ale nie tylko wtedy. Urlop ojcowski można wykorzystać w dowolnym momencie do ukończenia przez dziecko roku, także po wykorzystaniu przez tatę własnych uprawnień do urlopu macierzyńskiego (patrz niżej) czy dodatkowego. Wystarczy złożyć u pracodawcy wniosek o urlop ojcowski. Podczas urlopu ojcowskiego tata otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 procent swojego wynagrodzenia. 

6 tygodni urlopu macierzyńskiego

Jeśli urodzi się jedno dziecko, urlop macierzyński trwa 20 tygodni, z czego sześć mama może wykorzystać jeszcze przed porodem, a kolejne – po urodzeniu dziecka. Nie można z niego zrezygnować, ale jeśli kobieta chce lub musi wrócić wcześniej do pracy, może to zrobić po 14 tygodniach, przekazując pozostałą część urlopu macierzyńskiego (czyli sześć tygodni) tacie dziecka. Oboje rodzice muszą potwierdzić to pisemnymi wnioskami – mama, składa wniosek, że rezygnuje z reszty urlopu, tata, że chce go wykorzystać.

Do 6 tygodni urlopu dodatkowego

Można z niego korzystać od razu po zakończeniu urlopu macierzyńskiego (ale nie jest obowiązkowy). Maksymalnie trwa sześć tygodni. Dodatkowy urlop macierzyński jedno z rodziców może wykorzystać w całości lub w części (tydzień lub jego wielokrotność). Mama i tata mogą też podzielić urlop między siebie (np. trzy tygodnie dla mamy, trzy dla taty lub dwa dla mamy, cztery dla taty itp.). Urlop dodatkowy można łączyć z pracą na pół etatu u swojego pracodawcy. 

Do 26 tygodni urlopu rodzicielskiego

Rodzic zyskuje do niego prawo po wykorzystaniu w pełnym wymiarze urlopu macierzyńskiego i dodatkowego. Maksymalnie trwa 26 tygodni. Jeśli mama wraca do pracy, tata może wykorzystać go w całości na raz albo w nie więcej niż trzech częściach, z których żadna nie może być krótsza niż osiem tygodni. Rodzice mogą też podzielić się nim po połowie. Innym rozwiązaniem jest rozłożenie urlopu na trzy części, z których dwie przypadną jednemu rodzicowi, a jedna – drugiemu. Dzieląc się tym urlopem po połowie, rodzice mogą wykorzystać go w tym samym czasie. Podczas niego można pracować na pół etatu u swojego pracodawcy.

Do 36 miesięcy urlopu wychowawczego

To kolejny urlop, z którego może skorzystać nie tylko mama, ale również tata dziecka. W odróżnieniu od wcześniejszych urlop wychowawczy jest bezpłatny. Można wykorzystać go w dowolnym terminie, maksymalnie do ukończenia przez dziecko pięciu lat (wcześniej rodzic tracił do niego prawo, gdy dziecko miało cztery lata). Istnieje możliwość podzielenia urlopu wychowawczego na pięć części. Warto wiedzieć, że ojciec dziecka może korzystać z tego urlopu także, gdy mama przebywa na urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim.

Inne rozwiązanie - praca na pół etatu

Pomysł dla ojców (mama też może korzystać z takiego rozwiązania), którzy nie wyobrażają sobie całkowitej rezygnacji z pracy: tata, który przebywa na urlopie (dodatkowym lub rodzicielskim), nadal może pracować na pół etatu u swojego pracodawcy albo pracować na umowę zlecenie, o dzieło lub prowadzić działalność gospodarczą .

Polecamy: Szef nie chce udzielić mi urlopu tacierzyńskiego

konsultacja: Janusz Sejmej, rzecznik prasowy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (18)
avatar

MŁODY_TATA
MŁODY_TATA | 2016-08-11 17:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam , wszędzie szukam nigdzie nie mogę znaleźć, może ktoś mi odpowie na to pytanie A mianowicie : jestem przyszłym młodym tata i zacząłem właśnie urlop i co się dzieje z moim urlopem jak urodzi nam się syn gdy wezmę opieką na żonę, czy urlop wydłuża się o te 2 tyg. czy jak zostana ost. dni urlopu on mi przepada nie dostane opieki i po skonczonym urlopie bede musial wziasc odrazu 2 tyg. tatusiowego ?? poproszę o jakieś odpowiedzi z góry dzięki :)

Odpowiedz

kamas
kamas | 2015-07-09 10:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A co jeżeli matka dziecka jest w związku małżeńskim (jednak nie żyją razem), a ojcem dziecka nie jest mąż tylko partner kobiety? W akcie urodzenia dziecka są dane męża matki (nie ojca dziecka). Sprawy związane z rozwodem oraz uznaniem ojcostwa trwają bardzo długo i mija 12 m-cy życia dziecka. Co w takiej sytuacji? Czy ojciec dziecka moze w jakiś sposób przedłużyc termin, w którym będzie mógł wykorzystać ten urlop lub np. skorzystać z niego na podstawie innych dokumentów?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

tyskax91
tyskax91 | kamas | 2016-12-04 11:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Urlop można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 24 msc :)

Odpowiedz

Kate
Kate | 2015-02-21 14:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Proszę powiedzieć, czy w sytucji, gdy mama dziecka prowadzi działalność gospodarczą (nie jest pracownicą w rozumieniu kodeksu pracy), ojciec zatrudniony na umowę o pracę otrzyma urlop tacierzyński? Jeśli tak, to na jaki artykuł mam sie powołać?

Odpowiedz

barti
barti | 2014-11-30 13:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mam ptanko czy te 2 tyg naleza mi sie jezeli z partnerka nie mamy slubu?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

abc
abc | barti | 2015-01-19 12:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oczywiście, że Ci się należy.

Odpowiedz

wiol....
wiol.... | 2014-10-06 16:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy Tacie należy się urlop tacierzyński płatny jeżeli matka jest bezrobotna i jest zarejestrowana w urzędzie pracy ?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Hag
Hag | wiol.... | 2016-01-10 14:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tacierzyński nie, ojcowski tak- jeśli jesteś pracownikiem. Wszystko jest w tekście i w filmie, tylko trzeba czytać ze zrozumieniem.

Odpowiedz

spóźniony2
spóźniony2 | 2014-09-12 11:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

UWAGA PRAKTYCZNA: Jeśli nie dostarczyłeś aktu urodzenia dziecka do pracodawcy (zwykle nie jest potrzebny w firmie ojca) to weź ze sobą.ORYGINAŁ SKRÓCONEGO AKTU URODZENIA i miej go ze sobą podczas składania wniosku o urlop ojcowski (może być potrzebna kopia).

Odpowiedz

spóźniony
spóźniony | 2014-09-12 11:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

WAŻNE: Jeśli chcesz wziąć urlop ojcowski musisz powiadomić PRACODAWCĘ min. 7 dni przed terminem planowanego urlopu ! Co więcej jeśli zwykły urlop wypoczynkowy uzyskujesz w sposób uproszczony (podanie/wniosek/raport) do bezpośredniego przełożonego/szefa średniego szczebla to o urlop ojcowski zwracasz się do PRACODAWCY (figuruje np. na umowie o pracę). SPRAWDŹ jak to jest u Ciebie w firmie Z WYPRZEDZENIEM !!!

Odpowiedz

pawel
pawel | 2014-04-11 12:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

witam. czy moglby mi ktos powiedziec czy nalezy mi sie urlop tacierzynski jezeli matka dziecka sie uczy i nie jestesmy malzenstwem

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Bix
Bix | pawel | 2014-06-30 13:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak najbardziej.

Odpowiedz

Jakub
Jakub | pawel | 2014-07-08 17:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeżeli jesteś pełnoprawnym opiekunem to tak.

Odpowiedz

Danka
Danka | 2014-01-31 12:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Prawo, prawem, a ja uważam, że najlepiej dzieckiem zajmie się matka. Skoro ma rok płatnego urlopu powinna z tego korzystać i siedzieć z dzieckiem w domu.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ugo
Ugo | Danka | 2014-09-10 10:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak dobrze, że nie jesteś wyrocznią. Po to rozwiązanie jest elastyczne, aby każdy mógł je do siebie dopasować. Nie należy mierzyć wszystkich swoją miarą. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Hag
Hag | Danka | 2016-01-10 14:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wąskie, stereotypowe horyzonty. Potem dzieci reagują płaczem na widok ojca, którego nie znają...

Odpowiedz

hanka
hanka | Danka | 2016-01-31 19:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

na szczescie nikogo nie interesuje co uwazasz

Odpowiedz

Kaszka
Kaszka | Danka | 2016-09-21 11:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co za beznadziejna myśl.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?