Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Urlop wychowawczy 2017 – wszystko, co powinnaś wiedzieć

| 08.01.2015, aktualizacja: 15.01.2017 | 40

Od 2016 roku zmieniły się przepisy dotyczące urlopu wychowawczego. Sprawdź, czy masz aktualne informacje o urlopie w 2017 roku.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(13)
dziecko, mama, śniadanie, kuchnia dla dziecka
fot. Panthermedia

Dla kogo urlop wychowawczy?

Masz prawo wystąpić o urlop wychowawczy, czyli o bezpłatny urlop w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, gdy pracujesz co najmniej od sześciu miesięcy. Co ważne, do sześciomiesięcznego czasu zatrudnienia wliczasz też poprzednie okresy pracy. Możesz się wówczas starać o urlop w wymiarze do trzech lat (36 miesięcy, może być w 5 częściach), do wykorzystania do roku, w którym dziecko kończy 6 lat.
Kiedy dziecko wymaga stałej opieki ze względu na zły stan zdrowia potwierdzony orzeczeniem o niepełnosprawności, przysługuje ci prawo do urlopu wychowawczego do trzech lat, ale nie trwający dłużej niż do ukończenia przez dziecko osiemnastego roku życia. Nie ma wtedy znaczenia, czy pracownik już wcześniej z takiego urlopu korzystał.
Na każde dziecko przysługuje osobny urlop macierzyński i urlop wychowawczy, od 2016 roku likwidacji ulega dodatkowy urlop macierzyński. Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o łączny czas przebywania pracownika na urlopach wychowawczych udzielanych na kolejne dzieci.

Od 2 stycznia 2016 roku mama i tata mogą jednocześnie korzystać z całego urlopu wychowawczego – do tej pory mogli zajmować się dzieckiem razem maksymalnie przez 4 miesiące. Zmienia to oczywiście czas trwania urlopu wychowawczego: jeśli opiekujemy się dzieckiem w tym samym czasie, urlop trwa 16 miesięcy.
Zobacz: Kto może skorzystać z urlopu wychowawczego?

Jak postarać się o urlop wychowawczy?

  • urlopu wychowawczego udziela się na wniosek pracownika,
  • we wniosku należy określić datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu; jeśli pracownik wykorzystał już część urlopu, należy wskazać ten okres we wniosku,
  • wniosek składa się u pracodawcy najpóźniej na 21 dni przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza się korzystać z urlopu,
  • urlop wychowawczy może być wykorzystany najwyżej w pięciu częściach,
  • rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do korzystania z urlopu wychowawczego mogą korzystać z takiego urlopu jednocześnie,
  • okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Wydrukuj wniosek o dodatkowy urlop macierzyński.

Jestem na urlopie wychowawczym - i co dalej?

Podczas urlopu wychowawczego pamiętaj, że twój pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę aż do dnia, w którym urlop się skończy. Rozwiązanie umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy, a także gdy zaistnieją przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika.
W trakcie urlopu masz prawo podjąć pracę zarobkową na część etatu u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyklucza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Po zakończeniu urlopu wychowawczego pracodawca ma obowiązek dopuścić cię do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub też na innym, odpowiadającym twoim kwalifikacjom zawodowym. Twoje wynagrodzenie nie może być niższe od tego, jakie otrzymywałaś w dniu podjęcia pracy na tym stanowisku przed urlopem.
Pamiętaj, że gdyby w czasie trwania twojego urlopu pracodawca dowiedział się, iż zaprzestałaś sprawowania opieki nad dzieckiem, może wezwać cię do pracy w ustalonym przez siebie terminie, nie później jednak niż w ciągu 30 dni i nie wcześniej niż przed upływem trzech dni.
W czasie urlopu wychowawczego pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie. Natomiast osoba korzystająca z urlopu wychowawczego ma prawo do zasiłku wychowawczego. Warunkiem jego uzyskania jest spełnienie kryterium dochodowego. Należy pamiętać, że funkcją zasiłku wychowawczego jest wsparcie socjalne rodziny, a nie wyrównanie utraconego dochodu.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (40)
avatar

Jadzia
Jadzia | 2016-12-06 20:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam chce skorzystać z urlopu wychowawczego od 1 września z całego możliwego dla mnie jego trwania z wychowawczego skorzystam tylko ja jak mam prawidłowo to obliczyć? ? Do kiedy będzie trwał wychowawczy ??

Odpowiedz

diuna
diuna | 2016-05-18 17:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam urlop macierzyński kończy mi się z dniem 26. 07. 2016. Chciała bym pójść na urlop wychowawczy A nie bardzo wiem jak prawidłowo obliczyć okres jego trwania. Nadmienię ze z urlopu wychowawczego skorzystam tylko ja.

Odpowiedz

Becia
Becia | 2016-01-02 23:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam.Mam pytanie...otóż:
Po urlopie macierzyńskim wróciłam do pracy, na urlop wychowawczy poszłam kiedy dziecko skończyło 2 latka I wniosek wpisałam na dwa lata.Mam pytanie ,czy mogę w trakcie tych dwóch lat przedłużyć o kolejny rok Czy przed końcem wnioskować o kolejny rok? Tj do ukończenia 5 roku życia.Taki urlop jest do 5 urodzin czy do konca roku kalendarzowego kiedy dziecko kończy 5 lat?

Odpowiedz

Diana
Diana | 2015-11-27 20:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mam pytanie jestem na urlopie wychowawczym rok czasu ( dokładnie rok minie 30 listopada ) mam zamiar pozostać na wychowawczym jeszcze 2 lata ( maksymalny czas urlopu możliwy do wykorzystania ). I tu moje pytanie umowe o prace mam na czas określony to jest do grudnia przyszłego roku ( 2016 r. ) - czy pracodawca przedłoży ze mną umowę czy nie ma takiego obowiązku i trace zatrudnienie i wychowawcze

Odpowiedz

aspa
aspa | 2015-09-09 08:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Żeby dostać urlop wychowawczy trzeba być zatrudnionym co najmniej 6 miesięcy. A czy do tego okresu wlicza się czas kiedy było się zatrudnionym i było się na l4 w ciąży i potem okres macierzyński? Zaczęłam pracę w czerwcu 2014 roku a już dwa miesiące później zaszłam w ciążę i poszłam na zwolnienie lekarskie. Czy to się wlicza?

Odpowiedz

matka polska
matka polska | 2015-08-23 16:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

w sondzie brakuje odpowiedzi: oczywiście, że chciałam, ale moje zarobki są za niskie na to, żebym mogła sobie pozwolić na taki urlop a zasiłek mi się nie należy :(

Odpowiedz

mbla
mbla | 2015-05-27 19:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

czy bedąc na urlopie wychowawczym moge podjąc prace za granicą??? jeśli tak to na jakim etacie

Odpowiedz

mika87
mika87 | 2015-03-17 16:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam czy urlop wychowawczy jest płatny?? Przez ile czasu i w jakiej kwocie?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Karo86
Karo86 | mika87 | 2015-04-25 08:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a czytać ze zrozumieniem potrafisz? masz wyraźnie napisane że urlop wychowawczy jest bezpłatny!

Odpowiedz

cdd
cdd | Karo86 | 2015-09-09 08:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Można dostać zasiłek na urlopie wychowawczym. Ale żeby go otrzymać np Twój mąż musi zarabiać tyle żebyście się załapali. Chyba jest 500 zł na osobę. Wtedy dostaniesz 400 albo 500 zł zasiłku miesięcznie ale przez rok. Trochę się pozmieniało. Poczytaj :)

Odpowiedz

n.
n. | mika87 | 2016-11-07 00:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

nie jest płatny

Odpowiedz

kasiabro52
kasiabro52 | 2015-03-12 19:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

witam,moja córeczka w tym miesiącu kończy 2 latka ja pracuje i mam umowę do 2022 ,chciałabym skorzystać od kwietnia z urlopu wychowawczego czy przysluguja mi 2 czy 3 lata i przez jaki okres moge otrzymywać zasilek opiekunczy??????

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

gocha
gocha | kasiabro52 | 2016-03-23 15:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

przysługuje do 5 roku zycia dziecka a kase 450zl odtrzymasz z mopsu lub gopsu pod warunkiem ze nie przekraczasz kryterium dochodowego

Odpowiedz

Paranoid
Paranoid | 2014-12-27 19:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy urlop wychowawczy można wziąć w każdej chwili?,nawet jeśli dziecka ma już 4 lata a ja do tej pory nie korzystałam z niego?
Dodam że gdy syn się urodził nie pracowałam.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

gocha
gocha | Paranoid | 2016-03-23 15:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mozna ale tylko na rok do ukonczenia przez dziecko 5roku zycia

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?