Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Urlop wychowawczy 2017 – wszystko, co powinnaś wiedzieć

| aktualizacja: 26.01.2017 | 48

Od 2016 roku zmieniły się przepisy dotyczące urlopu wychowawczego. Sprawdź, czy masz aktualne informacje o urlopie w 2017 roku.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(19)
dziecko, mama, śniadanie, kuchnia dla dziecka
fot. Panthermedia

Urlop wychowawczy w 2017 roku przydzielany jest na tych samych zasadach, co w ubiegłym roku. Urlop wychowawczy 2017 można wykorzystać w 5 częściach i w sumie spędzić z dzieckiem 3 lata (36 miesięcy), pod warunkiem, że rodzice podzielą się między sobą urlopem wychowawczym. Dziecko musi spędzić z drugim z opiekunów przynajmniej jeden miesiąc z 36 przysługujących rodzicom w ramach urlopu wychowawczego w 2017 r.

Dla kogo urlop wychowawczy w 2017 roku?

Masz prawo wystąpić o urlop wychowawczy, czyli o bezpłatny urlop w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, gdy pracujesz co najmniej od sześciu miesięcy. Co ważne, do sześciomiesięcznego czasu zatrudnienia wliczasz też poprzednie okresy pracy. Możesz się wówczas starać o urlop wychowawczy w wymiarze do trzech lat (36 miesięcy, może być w 5 częściach), do wykorzystania do roku, w którym dziecko kończy 6 lat.

Kiedy dziecko wymaga stałej opieki ze względu na zły stan zdrowia potwierdzony orzeczeniem o niepełnosprawności, przysługuje ci prawo do urlopu wychowawczego do trzech lat, ale nie trwający dłużej niż do ukończenia przez dziecko osiemnastego roku życia. Nie ma wtedy znaczenia, czy pracownik już wcześniej z takiego urlopu korzystał.

Na każde dziecko przysługuje osobny urlop macierzyński i urlop wychowawczy, od 2016 roku nie ma już  dodatkowego urlopu macierzyńskiego (czasowo jednak nie tracimy na tej zmianie). Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o łączny czas przebywania pracownika na urlopach wychowawczych udzielanych na kolejne dzieci.

Od 2 stycznia 2016 roku mama i tata mogą jednocześnie korzystać z całego urlopu wychowawczego – do tej pory mogli zajmować się dzieckiem razem maksymalnie przez 4 miesiące. Zmienia to oczywiście czas trwania urlopu wychowawczego: jeśli opiekujemy się dzieckiem w tym samym czasie, urlop trwa 16 miesięcy.
 

Jak starać się o urlop wychowawczy?

Aby uzyskać urlop wychowawczy, musisz złożyć odpowiedni wniosek u swojego pracodawcy:
  • we wniosku należy określić datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu; jeśli pracownik wykorzystał już część urlopu, należy wskazać ten okres we wniosku,
  • wniosek składa się u pracodawcy najpóźniej na 21 dni przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza się korzystać z urlopu,
  • urlop wychowawczy może być wykorzystany najwyżej w pięciu częściach,
  • rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do korzystania z urlopu wychowawczego mogą korzystać z takiego urlopu jednocześnie,
  • okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Co w urlopie wychowawczym zmieniło się od 2016 roku?

Od 02.01.2016 r. weszły w życie następująca zmiany:

Rodzicom przysługuje 36 miesięcy urlopu wychowawczego, ale pod warunkiem, że przynajmniej jeden miesiąc spędzi na wychowawczym drugi rodzic (przykładowo mama przebywa na urlopie 35 miesięcy, a tata 1 miesiąc lub odwrotnie). Wyjątkiem są sytuacje, gdy dziecko jest wychowywane przez jednego rodzica, bo drugi nie żyje lub np. został pozbawiony władzy rodzicielskiej.

Urlop można dzielić i wykorzystać go w 5 częściach przed ukończeniem przez dziecko 6. roku życia.

Rodzice lub opiekunowie mogą korzystać z urlopu wychowawczego jednocześnie przez cały okres urlopu wychowawczego.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (48)
avatar

Natalia
Natalia | 2017-09-25 19:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wróciłam z urlopu wychowawczego płatnego i pracuję na razie miesiąc (umowę mam na czas nieokreślony) czy mogę się starać o urlop wychowawczy bezpłatny? Proszę o odpowiedź

Odpowiedz

JJ
JJ | 2017-09-25 12:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W razie jakichkolwiek wątpliwości dzwonicie na infolinię do prawnika w Państwowej Inspekcji Pracy. Mi bardzo pomogli udzielili mi jasnych informacji gdzie miałam wątpliwości dot KP. Pracodawca mnie wprowadzał w błąd. Podali mi paragrafy na które mogę się powołać. Nie musicie podawać informacji który to zakład pracy.

Odpowiedz

Wiola
Wiola | 2017-06-22 23:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

witam. swój urlop wychowawczy planuję zacząc z dniem 1.09.2017 tylko nie wiem jak prawidłowo uzupełnić wniosek

Odpowiedz

ivi
ivi | 2017-06-07 10:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ktoś tu powinien cofnąć się do podstawówki... "Zmienia to oczywiście czas trwania urlopu wychowawczego: jeśli opiekujemy się dzieckiem w tym samym czasie, urlop trwa 16 miesięcy". 36/2 = 18 !!!, a nie 16.

Odpowiedz

jagoda16
jagoda16 | 2017-03-03 13:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

witam, urlop macierzynski konczy mi się z dniem 9.03.2017. złożyłam terminowo wniosek do pracodawcy o udzielenie mi urlopu wychowawczego, rozpoczynając go dnia 10.03.2017. Posiadam umowę o prace na pelny etat na czas nie okreslony. pracodawca nie wyrazil zgody i nie podpisał mojego wniosku o urlop wychowawczy. firma nie jest w trakcie likwidacji. co powinnam w taki przypadku zrobić

Odpowiedz

kasia
kasia | 2017-02-17 10:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam moja corka 15 lutego skończyła rok w związku z tym skończył mi się urlop macierzyński i zapomniałam zlozyc wniosek o urlop wychowawczy czy mogę zlożyć go teraz czy już za pozno

Odpowiedz

Jolanta
Jolanta | 2017-02-16 12:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wiatm mam dwojke dzieci rok po roku do 26 lutego mam urlop macierzynski i z dniem tym kinczy mi sie umowa . i szef nie chce kontynuowac . a ja chcialam isc na urlop wychowawczy bo na zlobek mnie nie stac nawet jesli pojde do pracy bo wychodzi 1600 czy moge sie starac o urlop wychowawczy jesli szefowa nie wydluy umowy i kaze mi przynies zaswiadczenie o rezygnaci.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Jolanta
Jolanta | Jolanta | 2017-02-16 12:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Umowa trwala 3 lata do wrzesnia 2016 ale zostala przedłuzona do konca urlopu macierzynskiego.

Odpowiedz

Jadzia
Jadzia | 2016-12-06 20:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam chce skorzystać z urlopu wychowawczego od 1 września z całego możliwego dla mnie jego trwania z wychowawczego skorzystam tylko ja jak mam prawidłowo to obliczyć? ? Do kiedy będzie trwał wychowawczy ??

Odpowiedz

diuna
diuna | 2016-05-18 17:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam urlop macierzyński kończy mi się z dniem 26. 07. 2016. Chciała bym pójść na urlop wychowawczy A nie bardzo wiem jak prawidłowo obliczyć okres jego trwania. Nadmienię ze z urlopu wychowawczego skorzystam tylko ja.

Odpowiedz

Becia
Becia | 2016-01-02 23:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam.Mam pytanie...otóż:
Po urlopie macierzyńskim wróciłam do pracy, na urlop wychowawczy poszłam kiedy dziecko skończyło 2 latka I wniosek wpisałam na dwa lata.Mam pytanie ,czy mogę w trakcie tych dwóch lat przedłużyć o kolejny rok Czy przed końcem wnioskować o kolejny rok? Tj do ukończenia 5 roku życia.Taki urlop jest do 5 urodzin czy do konca roku kalendarzowego kiedy dziecko kończy 5 lat?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?