Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Urlop wychowawczy 2017 – wszystko, co powinnaś wiedzieć

| aktualizacja: 01.12.2017 | 51

Od 2016 roku zmieniły się przepisy dotyczące urlopu wychowawczego. Sprawdź, czy masz aktualne informacje o urlopie w 2017 roku.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(19)
dziecko, mama, śniadanie, kuchnia dla dziecka
fot. Panthermedia

Urlop wychowawczy w 2017 roku przydzielany jest na tych samych zasadach, co w ubiegłym roku. Urlop wychowawczy 2017 można wykorzystać w 5 częściach i w sumie spędzić z dzieckiem 3 lata (36 miesięcy), pod warunkiem, że rodzice podzielą się między sobą urlopem wychowawczym. Dziecko musi spędzić z drugim z opiekunów przynajmniej jeden miesiąc z 36 przysługujących rodzicom w ramach urlopu wychowawczego w 2017 r.

Dla kogo urlop wychowawczy w 2017 roku?

Masz prawo wystąpić o urlop wychowawczy, czyli o bezpłatny urlop w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, gdy pracujesz co najmniej od sześciu miesięcy. Co ważne, do sześciomiesięcznego czasu zatrudnienia wliczasz też poprzednie okresy pracy. Możesz się wówczas starać o urlop wychowawczy w wymiarze do trzech lat (36 miesięcy, może być w 5 częściach), do wykorzystania do roku, w którym dziecko kończy 6 lat.

Kiedy dziecko wymaga stałej opieki ze względu na zły stan zdrowia potwierdzony orzeczeniem o niepełnosprawności, przysługuje ci prawo do urlopu wychowawczego do trzech lat, ale nie trwający dłużej niż do ukończenia przez dziecko osiemnastego roku życia. Nie ma wtedy znaczenia, czy pracownik już wcześniej z takiego urlopu korzystał.

Na każde dziecko przysługuje osobny urlop macierzyński i urlop wychowawczy, od 2016 roku nie ma już  dodatkowego urlopu macierzyńskiego (czasowo jednak nie tracimy na tej zmianie). Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o łączny czas przebywania pracownika na urlopach wychowawczych udzielanych na kolejne dzieci.

Od 2 stycznia 2016 roku mama i tata mogą jednocześnie korzystać z całego urlopu wychowawczego – do tej pory mogli zajmować się dzieckiem razem maksymalnie przez 4 miesiące. Zmienia to oczywiście czas trwania urlopu wychowawczego: jeśli opiekujemy się dzieckiem w tym samym czasie, urlop trwa 16 miesięcy.
 
UWAGA: jeśli nie widzisz naszej galerii zakupowej, dodaj Babyonline.pl do białej listy w Adblock.   

Jak starać się o urlop wychowawczy?

Aby uzyskać urlop wychowawczy, musisz złożyć odpowiedni wniosek u swojego pracodawcy:
  • we wniosku należy określić datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu; jeśli pracownik wykorzystał już część urlopu, należy wskazać ten okres we wniosku,
  • wniosek składa się u pracodawcy najpóźniej na 21 dni przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza się korzystać z urlopu,
  • urlop wychowawczy może być wykorzystany najwyżej w pięciu częściach,
  • rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do korzystania z urlopu wychowawczego mogą korzystać z takiego urlopu jednocześnie,
  • okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Co w urlopie wychowawczym zmieniło się od 2016 roku?

Od 02.01.2016 r. weszły w życie następująca zmiany:

Rodzicom przysługuje 36 miesięcy urlopu wychowawczego, ale pod warunkiem, że przynajmniej jeden miesiąc spędzi na wychowawczym drugi rodzic (przykładowo mama przebywa na urlopie 35 miesięcy, a tata 1 miesiąc lub odwrotnie). Wyjątkiem są sytuacje, gdy dziecko jest wychowywane przez jednego rodzica, bo drugi nie żyje lub np. został pozbawiony władzy rodzicielskiej.

Urlop można dzielić i wykorzystać go w 5 częściach przed ukończeniem przez dziecko 6. roku życia.

Rodzice lub opiekunowie mogą korzystać z urlopu wychowawczego jednocześnie przez cały okres urlopu wychowawczego.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (51)
avatar

Michał
Michał | 2017-12-03 23:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mogę przebywać na urlopie wychowawczym podczas gdy żona przebywa na urlopie macierzyńskim na drugie dziecko ?

Odpowiedz

Dddd
Dddd | 2017-11-21 14:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

witam. Na urlopie wychowawczym jestem od niecałego roku. Pobieram płatny wychowawczy
na bliźniaki. Do października była to kwota 800 zł. Teraz się zmieniło bo jest to kwota 400 zł. Mało tego mój pracodawca likwiduje firmę w styczniu 2018 R. bo przechodzi na emeryturę. I moje pytanie co z dalszą częścią moje urlopu wychowawczego , czy on mi przepadnie czy mogę go jakoś wykorzystać. Dzieciaki są jeszcze za małe zebym mogła podjąć jakąś inną pracę .

Odpowiedz

Natalia
Natalia | 2017-09-25 19:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wróciłam z urlopu wychowawczego płatnego i pracuję na razie miesiąc (umowę mam na czas nieokreślony) czy mogę się starać o urlop wychowawczy bezpłatny? Proszę o odpowiedź

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

lolka
lolka | Natalia | 2017-11-05 12:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie ma urlopu wychowawczego płatnego. Wrocilas z macierzynskiego ;)

Odpowiedz

JJ
JJ | 2017-09-25 12:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W razie jakichkolwiek wątpliwości dzwonicie na infolinię do prawnika w Państwowej Inspekcji Pracy. Mi bardzo pomogli udzielili mi jasnych informacji gdzie miałam wątpliwości dot KP. Pracodawca mnie wprowadzał w błąd. Podali mi paragrafy na które mogę się powołać. Nie musicie podawać informacji który to zakład pracy.

Odpowiedz

Wiola
Wiola | 2017-06-22 23:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

witam. swój urlop wychowawczy planuję zacząc z dniem 1.09.2017 tylko nie wiem jak prawidłowo uzupełnić wniosek

Odpowiedz

ivi
ivi | 2017-06-07 10:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ktoś tu powinien cofnąć się do podstawówki... "Zmienia to oczywiście czas trwania urlopu wychowawczego: jeśli opiekujemy się dzieckiem w tym samym czasie, urlop trwa 16 miesięcy". 36/2 = 18 !!!, a nie 16.

Odpowiedz

jagoda16
jagoda16 | 2017-03-03 13:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

witam, urlop macierzynski konczy mi się z dniem 9.03.2017. złożyłam terminowo wniosek do pracodawcy o udzielenie mi urlopu wychowawczego, rozpoczynając go dnia 10.03.2017. Posiadam umowę o prace na pelny etat na czas nie okreslony. pracodawca nie wyrazil zgody i nie podpisał mojego wniosku o urlop wychowawczy. firma nie jest w trakcie likwidacji. co powinnam w taki przypadku zrobić

Odpowiedz

kasia
kasia | 2017-02-17 10:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam moja corka 15 lutego skończyła rok w związku z tym skończył mi się urlop macierzyński i zapomniałam zlozyc wniosek o urlop wychowawczy czy mogę zlożyć go teraz czy już za pozno

Odpowiedz

Jolanta
Jolanta | 2017-02-16 12:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wiatm mam dwojke dzieci rok po roku do 26 lutego mam urlop macierzynski i z dniem tym kinczy mi sie umowa . i szef nie chce kontynuowac . a ja chcialam isc na urlop wychowawczy bo na zlobek mnie nie stac nawet jesli pojde do pracy bo wychodzi 1600 czy moge sie starac o urlop wychowawczy jesli szefowa nie wydluy umowy i kaze mi przynies zaswiadczenie o rezygnaci.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Jolanta
Jolanta | Jolanta | 2017-02-16 12:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Umowa trwala 3 lata do wrzesnia 2016 ale zostala przedłuzona do konca urlopu macierzynskiego.

Odpowiedz

Jadzia
Jadzia | 2016-12-06 20:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam chce skorzystać z urlopu wychowawczego od 1 września z całego możliwego dla mnie jego trwania z wychowawczego skorzystam tylko ja jak mam prawidłowo to obliczyć? ? Do kiedy będzie trwał wychowawczy ??

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?