Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dołącz do naszej akcji: Urodziło Ci się dziecko – posadź drzewo!

| aktualizacja: 09.05.2017 | 6

To nie tylko piękny sposób, w jaki upamiętnisz narodziny swojego dziecka. Korzyści jest więcej. Sprawdź i dołącz do akcji Babyonline.pl

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(7)
urodziło ci się dziecko - posadź drzewo, mały przyrodnik, wychowaj miłośnika przyrody, drzewa, sadzenie drzew
fot. Kolaż BW/Fotolia
Mieć swoje drzewo to naprawdę coś. To najtrwalszy prezent, jaki możesz dać dziecku. Prezent, który będzie rósł razem z nim. Który przetrwa lata. Którym w przyszłości dorosły syn lub córka pochwalą się przed swoimi dziećmi, a twoimi wnukami. Być może niektóre maluchy dostały już swoją lipę, jabłoń czy chociaż krzak bzu. Warto, żeby miały wszystkie.

Boli cię serce, gdy widzisz, że wycina się zdrowy dąb tylko dlatego, że brudzi kostkę na podjeździe, zaśmieca liśćmi ogródek lub zasłania widok z okna? Zastanawiasz się, skąd ten brak szacunku do przyrody i brak refleksji, że tak dużo jej zawdzięczamy? Posadź drzewo, a potem dbaj o nie razem z dzieckiem. Pokaż maluchowi, ile czasu i cierpliwości potrzeba, by urosło i osiągnęło imponujące rozmiary. Ile radości daje podziwianie, jak zmienia się w ciągu roku – gubi liście, wypuszcza nowe, rodzi owoce. Tak najprościej wychowuje się miłośnika przyrody – człowieka, który będzie wiedział, że drzewo to nie zawalidroga czy zbędny element krajobrazu ale prawdziwy przyjaciel.

Czytaj też: 9 powodów, żeby posadzić dziecku drzewo
 

Urodziło ci się dziecko – posadź drzewo. Ale gdzie?

  • Jeśli masz własny ogród, sprawa jest prosta. Nawet w małym znajdzie się miejsce dla kolumnowej jabłoni lub gruszy (wąskiej, która pnie się w górę i nie rozpycha na boki), zaszczepionej na pniu płaczącej wierzby, niskopiennej brzozy, niewielkiej magnolii lub choinki, na której co roku możecie wieszać światełka przed Bożym Narodzeniem.
  • Mieszkasz w kamienicy czy bloku bez dostępu do własnego kawałka gruntu? Pomyśl, czy drzewa nie można posadzić na działce lub w ogrodzie dziadków. Nawet jeśli dzieli was wiele kilometrów, będziecie ich odwiedzać i przy okazji odwiedzać też swoje drzewo. Być może w jego cieniu twoje dziecko spędzi niejedne wakacje.
  • Pytaj wspólnotę mieszkaniową lub dewelopera o możliwość posadzenia drzewa w okolicy domu. To konieczne, bo sadzenie drzew zawsze wymaga zgody właściciela gruntu (właścicielem skwerków czy trawników miejskich poza osiedlami jest zwykle urząd miasta).
  • Dowiedz się, czy w twoim mieście nie ma Gaju Ojców, czyli miejsca w parku, w którym można sadzić drzewa z okazji narodzin dziecka (powstały m.in. w Gdyni, Koninie, Bielsku Białej, planowany jest również w Krakowie).

Urodziło ci się dziecko – posadź drzewo. Ale kiedy?

Twoje dziecko ma już rok, dwa, pięć, dziesięć lat? Nic nie szkodzi. Możecie zasadzić drzewo w dniu jego kolejnych urodzin. Każda okazja jest dobra, by przybywało drzew. Gdy w bliskim sąsiedztwie rośnie ich dużo, wpływają na naszą psychikę tak dobrze, że czujemy się młodsi o 7 lat i... bogatsi (badacze wyliczyli, że dokładnie tak, jakbyśmy mieli dodatkowe 10 tysięcy dolarów)!

Gdy posadzisz drzewo swojemu dziecku (a może już zostało posadzone), przyślij zdjęcie na adres redakcja@babyonline.pl (możesz dopisać imię dziecka i gatunek drzewa), a my będziemy publikować je na naszej stronie i na facebooku.

Pokażmy, ile dzięki Waszym dzieciom rośnie nowych drzew.
Czy będzie to las zdjęć?

Czytaj też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Martyna
Martyna | 2017-04-01 17:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córka również dostała swoje drzewo na pamiątkę narodzin. Dziewczynkom podobno sadzi się lipę więc takową posadzilismy. Rośnie już ponad 3 lata. W tym roku chcemy przyczepić do specjalnego kamienia przed nią tabliczkę z imieniem córki. We wrześniu sadzimy dęba...;)

Odpowiedz

Anna
Anna | 2017-03-22 19:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Z okazji narodzin posadzony miłorząb :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Redakcja Babyonline.pl
Redakcja Babyonline.pl | Anna | 2017-03-27 12:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Piękne drzewo!

Odpowiedz

roxey
roxey | 2017-03-13 07:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

u mojego męża w rodzinie już od wielu wielu lat panuje tradycja sadzenia drzewka na chrzest święty :) i nasza córeczka ma swoją lipe :)

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Babyonline.pl
Babyonline.pl | roxey | 2017-03-27 12:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Supertradycja!

Odpowiedz

nana
nana | 2017-03-07 21:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kiedy zaszłam w ciążę, posadziliśmy brzoskwinię i cztery borówki, do pierwszych urodzin naszej córeczki przybyło wokół domu ponad 30 nowych drzewek i krzewów ozdobnych i owocowych :)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?