Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Urządzenia mobilne szkodzą dzieciom - alarmują naukowcy

| aktualizacja: 04.02.2015 | 2

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Bostonie udowadniają, że używanie tabletów i smartfonów przez dzieci poniżej 30. miesiąca życia może negatywnie wpływać na ich rozwój.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
fot. Fotolia.pl

Lepsze klocki, niż gra w ich układanie

Zdaniem badaczy interakcji społecznych można nauczyć się jedynie podczas obserwowania innych ludzi lub zabawy z nimi, a nie z telewizji czy aplikacji mobilnych. Okazuje się też, że  gry wirtualne (nawet te oparte na tych samych zasadach co tradycyjne,  np. budowanie wieży z klocków) zmniejszają umiejętności sensomotoryczne i wzrokowo-ruchowe najmłodszych dzieci. Nie rozwijają one myślenia przestrzennego ani umiejętności motorycznych rąk.
- Te urządzenia często zastępują inne aktywności, potrzebne do rozwoju zdolności sensomotorycznych i koordynacji wzrokowo-ruchowej – mówi Jenny Radesky, pediatra rozwojowo-behawioralny Akademii Medycznej Uniwersytety Bostońskiego. Problem w tym, że w rzeczywistości coś tak prostego jak zabawa klockami lepiej rozwija umiejętności małego dziecka niż elektroniczny gadżet.

Czytaj też: Najpierw klocki, potem tablet - radzi psycholog

Emocji dziecko nauczy się tylko od drugiego człowieka

Według badań Radesky, opublikowanych w magazynie Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej, używanie przez dziecka tabletu czy smartfonu w tak młodym wieku – chodzi o dzieci do 3. roku życia -  może również negatywnie wpływać na jego rozwój społeczno-emocjonalny. Na tak wczesnym etapie dorastania niezwykle ważny jest kontakt z drugim człowiekiem, a zastępowanie go elektroniką prowadzić może do konsekwencji, których nie jesteśmy na razie w stanie przewidzieć. Chodzi szczególnie o problemy w rozwoju empatii i zdolności rozwiązywania problemów w sytuacjach społecznych. Dziecko nabywa je podczas nienadzorowanej zabawy i komunikacji z rówieśnikami. Sadzanie go przed tabletem może mu to znacząco utrudnić.
Badaczka powołuje się tu na wspomniane badania dotyczące wpływu telewizji – fakt, że nie jest ona wstanie zastąpić w procesie uczenia dziecka interakcji z drugim człowiekiem jest dobrze znany i udokumentowany. Podobnie, sugeruje, może być z tabletami i smartfonami.
Jak sama zaznacza, aktualnie w tym temacie więcej jest odpowiedzi niż pytań. Rodzicom radzi zainwestowanie czasu we własne pociechy. Sugeruje chociażby przeznaczenie przynajmniej jednej godziny w ciągu dnia na spędzenie go wyłącznie w towarzystwie dziecka i rodziny – bez żadnej telewizji i urządzeń elektronicznych. Jej wpływ na rozwój dziecka może się okazać nie do przecenienia.

Polecamy: Tablet i spółka - czy dzieci powinny korzystać z nowych technologii?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

w szoku
w szoku | 2015-02-05 12:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moim zdaniem rodzice oszaleli na punkcie urządzeń elektronicznych, małe dziecko nie powinno się uczyć że ma to co chce, Uważam że rodzice nie powinni kupować kilkulatkowi tabletu czy laptopa lub telefonu komórkowego., ponieważ skraca im to wyobraźnie i zamiast bawić się klockami to wolą przesiadywać godzinami przed grami. im więcej elektroniki w życiu maluszka tym mniejszy rozwój dziecka. Przeraża mnie to że rodzice stają się wygodni i wolą kupić coś z elektroniki dziecku żeby się zajęło niż uczyć go życia. Niektórym dzieciom to gry komputerowe wchodzą w taki nawyk że myślą że ludzkie życie to jest gra i ma się kilka żyć. Dzieci które mają problemy nie porozmawiają z własnymi rodzicami tylko doradzają się innych rówieśników poprzez internet a później rodzice dziwią się że ich dzieci popełniają samobójstwa.

Odpowiedz

przerażonaona
przerażonaona | 2015-02-04 15:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

czasem się dziwię jak nieraz rodzice rozpieszczają swoje dzieci , i wmawiają ! im ,że to i tamto jest dzieciom potrzebne . Tablet , komputer dla czterolatka ,a jak wynika z obrazka nawet dla paro-miesięczniaka . albo "kupiłbym córce (4lata) telefon do kontaktowania się z nami rodzicami ,ale pewnie zgubi w przedszkolu .Jak będzie chodzić do 1 klasy to dostanie smartfona "

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?