Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Nowe technologie na porodówce

| aktualizacja: 02.10.2015 | 0

Krótszy czas porodu to mniejsze ryzyko komplikacji, a także mniejszy stres dla mamy i dziecka. Niestety nie wszystkie kobiety są w stanie szybko urodzić siłami natury. Tym mamom, których poród nadmiernie się przedłuża, z pomocą przychodzą nowe technologie.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
poród, porodówka
fot. Fotolia
Wiele kobiet pragnie urodzić swoje dziecko siłami natury, jednak często z powodu przedłużającego się porodu konieczne jest cesarskie cięcie. Bo im dłuższy poród, tym większe ryzyko wystąpienia powikłań zarówno u matki, jak i dziecka. Być może jednak już niedługo będzie można go skrócić czas trwania porodu, a to za sprawą dwóch wynalazków. Autorem jednego jest Jose Odón, drugiego zaś – naukowy ze szpitala w Lafayette.

Dziecko jak korek od butelki

Jedno z urządzeń, które być może już niedługo znajdzie się na porodówkach na całym świecie, wynalazł… mechanik samochodowy. Jose Odón, bo tak nazywa się ten wynalazca, trafił kiedyś w internecie na filmik pokazujący, jak za pomocą nadmuchanej foliowej torebki wyciągnąć korek od wina, który wpadł do środka butelki. Mężczyzna uznał, że z technicznego punktu widzenia dziecko znajdujące się w kanale rodnym właściwie niczym nie różni się od takiego korka. Odón zrobił więc podobne narzędzie jak to, które widział na filmie instruktażowym, z myślą jednak, by mogło ono pomóc rodzącym kobietom. Narzędzie wykonał z plastikowej torby oraz rękawa uszytego przez jego żonę. Za imitację macicy posłużyło szklane naczynie, a dziecko udawała lalka jego córki. Choć pomysł wydaje się dziwny, to wynalazkiem Odóna szybko zainteresowała się WHO, a Becton, Dickinson, jedna z firm z New Jersey produkująca narzędzia medyczne, już kupiła licencję produkcyjną. Jak ma działać to urządzenie? Podobno bardzo prosto. Ma składać się z nasmarowanego żelem plastikowego rękawa oraz plastikowego worka. Worek będzie umieszczany w rękawie w taki sposób, aby objął główkę dziecka, które utknęło w kanale rodnym. Następnie worek zostanie nadmuchany tak, aby chwycił noworodka, i razem z maluchem zostanie wyciągnięty tak jak korek przez szyjkę butelki. Prototyp tego wynalazku został już zaprezentowany na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Lekarze twierdzą, że może uratować życie wielu dzieciom i ich matkom, zwłaszcza w biedniejszych krajach, gdzie dostęp do odpowiedniej opieki okołoporodowej jest ograniczony. Urządzenie może też przyczynić się do zmniejszenia liczby porodów zakończonych cesarskim cięciem.

Zobacz też, co ułatwi poród

Motywacja do parcia

Innym wynalazkiem, mogącym przyspieszyć poród, jest urządzenie, które podpowie kobiecie, kiedy i jak mocno ma przeć. Urządzenie ma składać się z komputera i dwóch elektrod. Jedna powinna być przyczepiona do główki dziecka, a druga – do krocza kobiety. W ten sposób urządzenie będzie mogło monitorować ruchy dziecka i skurcze rodzącej, będzie także wydawać dźwięki o różnej wysokości i częstotliwości, które poinformują kobietę, jak powinna przeć. Pozostaje tylko pytanie, czy urządzenie jest bezpieczne dla malucha i czy dziecko, przesuwając się w kanale rodnym, nie zaplącze się w przewód od elektrody.

Zobacz też, co zrobić, aby łatwiej urodzić
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?