Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

USG 3D pomaga monitorować ciąże bliźniacze - nowe doniesienia naukowców

| aktualizacja: 04.12.2013 | 1

Aparatura USG 3D pozwala dokładnie kontrolować ciąże, zwłaszcza bliźniacze. Dzięki niej lekarz może w trójwymiarze obejrzeć rozwijające się nienarodzone dzieci.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
badania, usg, badania lekarskie, lekarz
fot. Fotolia
Choć w diagnostyce podstawowe znaczenie ma nadal aparatura 2D (czyli klasyczna, czarno-biała), to nowoczesna ultrasonografia bardzo szybko się rozwija i może bardzo pomagać lekarzom w diagnozowaniu problemów w ciąży.

Co nowego odkryto w dziedzinie USG?

Aparatura 3D, która daje obraz trójwymiarowy, umożliwia dokładne obejrzenie rozwijającego się dziecka. Podczas badania widać nie tylko nosek, oczy, usta czy paluszki, ale również budowę organów wewnętrznych. Najnowocześniejsza jest aparatura 4D, która daje trójwymiarowy ruchomy obraz.

Jak to wykorzystać w czasie ciąży?

Aparatura 3D pozwala dokładnie kontrolować ciąże, zwłaszcza bliźniacze, a także powstałe w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro) – ocenia prof. Ewa Dmoch-Gajzlerska, ginekolog położnik, kierownik Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej AM w Warszawie.

W obydwu sytuacjach od początku trzeba dokładnie obserwować, czy rozwija się jeden, dwa czy więcej zarodków. Niekiedy zdarza się bowiem, że jeden z nich zamiera, a drugi rozwija się dalej całkiem prawidłowo.

td_dopisek.gif

 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

etka
etka | 2007-06-26 16:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

w 13 tygodniu ciazy robiono mi badania na syndrom Downa, sprawdzajac wlasnie na aparaturze 4D. To bylo niesamowite. Sama bylam w stanie okreslic plec maluszka :-), poza tym moglam zobaczyc jak on tam sobie mieszka. Swiatlo go troche razilo i zakrywal sobie twarz raczkami. To bylo takie realistyczne!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?