Baby online.pl
 
 
Dada
Rozwiń menu

Pierwsze zdjęcie USG dziecka

| 23.01.2008 | 0

USG to jedno z ważniejszych badań w ciąży. To przede wszystkim kontrola zdrowia twojego maleństwa. Można się dzięki niemu mnóstwo dowiedzieć na temat płodu.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
Już nie możesz się doczekać, kiedy zobaczysz swoje maleństwo? Gdy na monitorze ujrzysz po raz pierwszy maleńkie łapeczki, stópki i bijące serduszko, pewnie nie obejdzie się bez radości i łez wzruszenia. Poniżej odpowiadamy na najczęstsze pytania przyszłych mam.

Jak za pomocą USG obliczyć termin porodu?

Robi się to na podstawie pomiarów określonych części ciała dziecka. Bywa to jednak mylące, ponieważ każdy maluszek rośnie w innym tempie. Na początku ciąży wymiary płodów są najmniej zróżnicowane. Dlatego o większą precyzję w obliczeniach łatwiej podczas pierwszego badania USG – do 14. tygodnia. Dokładność wynosi wtedy 5–7 dni, natomiast przy badaniu po 28. tygodniu – aż 21 dni.

Ile badań USG zrobić w ciąży?

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo – wystarczą trzy. Pierwsze między 11. a 13. tygodniem, drugie w 20. tygodniu (+/- dwa tygodnie), a trzecie w 30. (+/- dwa tygodnie). Jednak jeśli masz krwawienia, nadciśnienie, cukrzycę lub lekarz podejrzewa zbyt wczesne odejście wód płodowych, konieczne są dodatkowe badania. Najważniejsza zasada jest taka, że zawsze należy ich robić tyle, ile potrzeba. Nawet dziesięć lub więcej!

Co sprawdza lekarz podczas USG w ciąży?

Podczas pierwszego USG upewnia się, ile jest zarodków, ocenia czynność serca. Stwierdza, czy widać zarys głowy, tułowia, kończyn maluszka. Sprawdza, czy tzw. przezierność karkowa u płodu jest w normie i czy widać kość nosową. Na tej podstawie można przypuszczać, że dziecko nie ma wad genetycznych i układu krążenia. Jednak tylko amniopunkcja (badanie wód płodowych) jest w stanie całkowicie wykluczyć te choroby.
Drugie badanie USG jest najważniejsze. Służy dokładnej ocenie budowy płodu i jego narządów wewnętrznych, szczególnie serca. Lekarz sprawdza też objętość płynu owodniowego i położenie łożyska.

W czasie trzeciego USG ocenia się głównie kondycję nienarodzonego maleństwa. Sprawdza się, ilość wód płodowych, gdzie znajduje się łożysko i jaka jest jego dojrzałość (czy nadal dobrze odżywia dziecko). Lekarz ponownie upewnia się, czy malec jest prawidłowo zbudowany oraz jak przepływa krew w naczyniach pępowinowych.

Po upływie terminu porodu (około 40. tygodnia) podczas badania ocenia się ilość wód płodowych, stan łożyska oraz kondycję dziecka. To tzw. test Manninga.

Kiedy USG przez pochwę, kiedy przez brzuch?

Do 11. tygodnia ciąży USG przeprowadza się zwykle sondą dopochwową. W drugim i trzecim trymestrze – z reguły przez brzuch. Ale jeśli podczas badania lekarz nie jest w stanie np. zbadać położenia łożyska (przypuszcza, że może być przodujące), wtedy bada przez pochwę. Podobnie, gdy trzeba ocenić długość szyjki macicy w związku z podejrzeniem przedwczesnego porodu.

USG 2D, 3D czy 4D – co jest lepsze?

  • Aparatura 2D (klasyczna) daje obraz płaski, czarnobiały. Widać dziecko w ruchu. Ta aparatura jest najważniejsza, bo umożliwia ocenę budowy narządów wewnętrznych, więc pozwala na wykrycie pewnych nieprawidłowości.
  • Doppler (usg kolorowe) zaznacza kolorem przepływy krwi w naczyniach, nawet tych małych. To również obrazy płaskie, więc nie widać szczegółów wyglądu malca.
  • 3D (usg trójwymiarowe) pozwala zobaczyć buzię maleństwa, okrągły brzuszek, rączki. Daje obraz wrzech wymiarach, nieruchomy.
  • 4D (USG trójwymiarowe, ruchome). Pozwala obejrzeć w trzech wymiarach, jak dziecko się porusza (tym różni się 4D od 3D). By uzyskać czytelny obraz w badaniu 3D i 4D, malec musi być odpowiednio ułożony. Konieczna jest też dostateczna ilość płynu owodniowego. Diagnostycznie te badania mają mniejsze znaczenie niż 2D.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?