Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

USG połówkowe: kiedy i dlaczego? Mówi ginekolog [WIDEO]

| 14.03.2017, aktualizacja: 14.03.2017 | 0

USG połówkowe wykonuje się między 18. a 22. tygodniu ciąży. To bardzo ważne badanie w ciąży, bo to właśnie na nim dokładnie ocenia się anatomię płodu. O USG połówkowym mówi ginekolog, Marian Malinowski.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)

Kiedy wykonuje się USG połówkowe? 

USG w połowie ciąży, zwykle wykonywane w 20. tygodniu ciąży to jedno z najważniejszych badań ultrasonograficznych w ciąży.
– Ramka na wykonanie tego badania USG to miesiąc między 18. a 22. tygodniem ciąży – wyjaśnia ginekolog, lekarz Marian Malinowski. 

Co się bada na USG połówkowym? 

Podczas tego badania dokładnie ocenia się anatomię płodu: 
– Lekarz ogląda całe dziecko fragment po fragmencie i w różnych przekrojach. Ogląda kości czaszki, sprawdza jej uwapnienie, ocenia m.in. środkowy układ nerwowy, móżdżek, sprawdzamy parametry karku. W badaniu oglądamy wargę górną, wargę dolną, sprawdzamy czy dziecko nie ma rozszczepu, idąc dalej, mierzymy kość nosową, sprawdzamy czy jest prawidłowy rozstaw oczodołów – wylicza ginekolog. 

Następnie, przesuwając się w dół ciała dziecka, lekarz sprawdza, czy serce jest w prawidłowym położeniu w stosunku do żołądka: 
– Serce oglądamy bardzo dokładnie: każdą jego komorę i przedsionek, śledzimy czy naczynia, które z niego wychodzą, mają prawidłową strukturę i wielkość, wreszcie rytm i prawidłowe wypełnianie się komór – mówi dr Malinowski. 

Wreszcie podczas badania USG w 20. tygodniu ciąży lekarz ogląda nerki, żołądek, pęcherz moczowy, przepuklinę, a także kręgosłup i kończyny płodu. Podczas tego badania rodzice dowiadują się też o płci dziecka. 

– I nie ograniczamy się do samego płodu. Sprawdzamy, czy jest prawidłowa ilość płynu owodniowego, umiejscowienie łożyska, badamy czy nie mamy do czynienia z łożyskiem nisko schodzącym, brzeżnie przodującym, czy przodującym centralnie – mówi dr Malinowski. – Musimy też obejrzeć szyjkę macicy, czy np. nie jest za krótka. 

Biometria w USG połówkowym

– Jeżeli mamy podejrzenie, że dziecko rośnie nam zbyt mało lub zbyt dużo, musimy się zastanowić, czy nie popełniliśmy żadnego błędu w wyliczeniu terminu porodu. Jeśli nie, to musimy poszukać przyczyn zaburzeń wzrastania, bo tego rodzaju nieprawidłowości stanowią silną przesłankę, że dziecko jest chore – mówi ginekolog. 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?