Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

USG w ciąży: wszystko, co musisz wiedzieć o tym badaniu

| aktualizacja: 02.06.2017 | 6

USG to jedno z ważniejszych badań w ciąży. Wiele przy nim wzruszeń, ale i całkiem sporo wątpliwości. Odpowiadamy na najczęstsze pytania przyszłych mam.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
lekarz, ciąża, badanie, usg, kobieta, mama, szpital
Gdy na monitorze zobaczysz po raz pierwszy maleńkie rączki, stópki i bijące serduszko, pewnie nie obejdzie się bez łez wzruszenia. Ale USG to przede wszystkim kontrola zdrowia maleństwa.

 

Co to jest ultrasonografia płodu?

USG to metoda badania wykorzystująca fale ultradźwiękowe (są to dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości, niesłyszanej przez człowieka). Ultradźwięki wysyłane przez głowicę aparatu USG odbijają się od badanych tkanek, np. od narządów wewnętrznych płodu. Fale wracają do czujnika, którym lekarz przesuwa po brzuchu przyszłej mamy. Skomplikowany system informatyczny przetwarza te informacje na obraz widoczny na ekranie. Obraz jest czarno-biały, niezbyt wyraźny, przypomina zamazany ekran telewizora. W każdym trymestrze ciąży badanie USG pozwala na kontrolowanie rozwoju i stanu płodu.

Jak za pomocą USG obliczyć termin porodu?

Robi się to, mierząc określone części ciała dziecka. Bywa to jednak mylące, ponieważ maleństwa rosną w różnym tempie. Na początku ciąży wymiary płodów są najbardziej zbliżone. Dlatego precyzyjny termin porodu łatwiej obliczyć podczas pierwszego badania USG – do 14. tygodnia. Można wtedy pomylić się o 2–5 dni, po 28. tygodniu ciąży już o 21 dni.

 

Ile badań USG trzeba zrobić?

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, wystarczy zrobić trzy badania USG. Pierwsze między 11. a 14. tygodniem (choć czasami jeszcze wcześniej), drugie między 18. a 23. tygodniem, a trzecie między 28. a 32. Jeśli jednak masz krwawienia, nadciśnienie, cukrzycę albo lekarz podejrzewa zbyt wczesne odejście wód płodowych, konieczne są dodatkowe badania. Zawsze należy robić ich tyle, ile potrzeba. Nawet dziesięć czy więcej! Ważne jest także to, by obowiązkowe USG robił ginekolog specjalizujący się w ultrasonografii położniczo-ginekologicznej (o jego wskazanie można poprosić swojego lekarza). Czasami lekarze prowadzący ciążę wykonują USG podczas kontrolnej wizyty przyszłej mamy. Są to krótkie badania, oceniające np. wzrost płodu czy jego położenie. Jednak nie wolno ich mylić z tymi obowiązkowymi!


Dlaczego tak ważne jest, by przyszła mama chodziła na badania USG?

Przede wszystkim USG służy do:
  • określenia wieku ciąży
  • kontrolowania rozwoju dziecka. W ten sposób można też ocenić jego stan, tzn. ruchy, objętość płynu owodniowego. Lekarz szuka sygnałów ostrzegawczych, czy malec nie ma wad rozwojowych. Gdy wykryje się ich objawy, ciężarną odsyła się na kolejne badania (genetyczne, badanie echokardiograficzne serca płodu), które przeprowadzają lekarze zajmujący się diagnostyką prenatalną.
Maluszek w niektórych sytuacjach może być leczony już w łonie matki. Podaje się leki do pępowiny albo mamie lub przeprowadza operacje wewnątrz macicy. Chociaż ultrasonografia jest coraz bardziej niezawodna, dzięki czemu rzadko zdarzają się niespodzianki przy porodzie, nie wszystkie wady rozwojowe, np. głuchotę, można wykryć podczas badania. Dlaczego? Bo wada pojawia się lub ujawnia później, czasem tuż po porodzie. W ostatnich tygodniach ciąży trudno jest ocenić anatomię płodu ze względu na jego wielkość lub niekorzystne położenie.

 

Kiedy bada się przez pochwę, a kiedy przez brzuch?

Do 11. tygodnia ciąży USG przeprowadza się zwykle sondą dopochwową. W drugim i trzecim trymestrze ciąży– z reguły przez brzuch. Jednak jeśli podczas badania lekarz nie jest w stanie określić np. położenia łożyska (przypuszcza, że może być przodujące), wtedy bada przez pochwę. Podobnie, gdy trzeba ocenić długość szyjki macicy w związku z podejrzeniem przedwczesnego porodu.

 

Jakie USG jest lepsze – 2D, 3D czy 4D?

Są różne rodzaje USG w ciąży. Aparatura 2D (klasyczna) daje obraz płaski, czarno-biały. Widać dziecko w ruchu. Ta aparatura jest najważniejsza, ponieważ pozwala na ocenę budowy narządów wewnętrznych, więc umożliwia wykrycie pewnych nieprawidłowości. Doppler, czyli USG kolorowe, zaznacza kolorem przepływy krwi w naczyniach, nawet tych małych. To również obrazy płaskie, więc nie widać szczegółów wyglądu malca.
Natomiast 3D, czyli USG trójwymiarowe, pozwala zobaczyć buzię, okrągły brzuszek, rączki maleństwa. Daje obraz w trzech wymiarach, nieruchomy.
I jeszcze 4D, tzn. USG trójwymiarowe ruchome. Pozwala ono obejrzeć dziecko w trzech wymiarach, jak się porusza (tym właśnie różni się 4D od 3D). Dla niektórych rodziców taki obraz jest pociągający, dla innych bywa wręcz szokujący, uważają go za zbyt realistyczny albo... sztuczny. Jednak by uzyskać czytelny obraz w badaniu 3D i 4D, malec musi być odpowiednio ułożony. Konieczna jest też dostateczna ilość płynu owodniowego. Diagnostycznie te badania mają mniejsze znaczenie niż 2D, choć w sumie warto robić 3D, bo aparaty do tego badania są wysokiej klasy, a uzyskane na nich czarno-białe obrazy świetnej jakości, łatwiej zatem zauważyć nieprawidłowości u płodu.

Zobacz też: 5 rodzajów ciążowego USG.

Czy na USG można stwierdzić płeć dziecka?

Tak, czasem już podczas pierwszego badania. Ale tylko wtedy, gdy dziecko jest odpowiednio ułożone i narządy płciowe są wyeksponowane. W czasie drugiego badania udaje się stwierdzić płeć w 70–80 procentach przypadków, przy trzecim – już w 95. Ale zdarzają się pomyłki. Oczywiście można poprosić lekarza, by nie ujawniał tej informacji. Jednak ginekolog zawsze sprawdza płeć dziecka – musi wiedzieć, czy jest prawidłowo wykształcona.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Karola
Karola | 2017-10-19 09:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niewątpliwie, każdy człowiek musi od czasu do czasu przeprowadzać pewne profilaktyczne badanie usg. Dotyczy to młodych i starych, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Polecam poczytać, aby lepiej zabezpieczyć organizm - kbm.pl/profilaktyczne-badania-usg-u-mezczyzn/

Odpowiedz

323333344
323333344 | 2016-05-02 11:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Iza
Jm
Dawid

Odpowiedz

25latka
25latka | 2014-03-15 07:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj lekarz twierdzi ze usg jest platne wszedzie a bezplatnie mozna je zrobic dopiero po 35 roku zycia nie polecam grybosia.wroclaw

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

jadzmal
jadzmal | 25latka | 2015-09-07 06:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zależy gdzie prowadzi się ciążę. Najlepsze są poradnie przyyszpitalne. To już moja 3ciąży ciąża i w żadnej nie placilam za USG

Odpowiedz

2233$4%54444
2233$4%54444 | 25latka | 2016-05-02 11:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Iza

Odpowiedz

meg
meg | 2011-03-11 09:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

wreszcie znalazłam te informacje, które szukałam, a przejrzałam chyba z 20 stron z opisem USG.
Polecam artykuł

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?