Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Utrudnianie ojcu kontaktów z dzieckiem

| aktualizacja: 20.04.2015 | 1

Co może zrobić ojciec w sytuacji, gdy matka nie zezwala albo utrudnia mu widzenia z dzieckiem? Jakie przysługują mu prawa?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Dziecko, kłótnia rodziców, rozwód
fot. © goodluz - Fotolia.com

Kontakty z dzieckiem

Utrzymywanie kontaktów z dzieckiem jest jednym z praw rodziców. Co więcej, jest to również obowiązek rodzica. Jak stanowi Kodeks rodzinny i opiekuńczy niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. "Kontakt z dzieckiem" to nie tylko przebywanie z dzieckiem w miejscu jego pobytu lub poza nim, ale również korespondencja mailowa czy kontakt telefoniczny.
Jeśli rodzice dziecka mieszkają osobno, a dziecko jest pod opieką jednego z nich, powinni ustalić formę kontaktu dziecka z drugim rodzicem. Powinni to robić, kierując się dobrem dziecka oraz jego rozsądnymi życzeniami. Jeśli nie uda im się osiągnąć porozumienia, powinni się zwrócić o rozstrzygnięcie do sądu opiekuńczego.

Porozumienie rodziców co do wychowania dziecka

Przyjmuje się, że formę i termin kontaktów rodzica z dzieckiem powinni ustalić sami rodzice w drodze porozumienia. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Zdarza się, np. w przypadku ogłaszania separacji czy podczas postępowania rozwodowego, że emocje wykluczają osiągnięcie porozumienia. W takiej sytuacji warto spróbować mediacji. Odpowiednie podejście mediatora oraz jego doświadczenie zawodowe mogą doprowadzić do wypracowania jednolitego stanowiska dotyczącego wychowania dziecka.
Plan wychowawczy odgrywa ogromną rolę podczas postępowania rozwodowego. Sąd może bowiem pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili oni porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie i jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka.

Zobacz także: Zmiana nazwiska dziecka po rozwodzie rodziców – czy jest to możliwe?

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

jaaaaaaaaaaaa
jaaaaaaaaaaaa | 2017-10-19 21:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dobry wieczor,
jestem po rozwodzie i mam 3 letnia coreczke. Doszlismy do ugody i ojciec dziecka ma kontakty 1 dzien w tygodniu 6h i co 2 weekend sobota i niedziela po 6h.
Nekal mnie bardzo telefonami i wszelkimi formami kontaktu, rzadal abym dzwonila do niego 2 razy dziennie z informacja na temat dziecka.
Teraz grozi mi sadem i regulacja kontaktow telefonicznych z trzylatkiem.
Czy jest taka mozliwosc ze z tak malym dzieckiem osiagnie swoj cel??
Jesli tak to jak wygladaja takie kontakty??

Jeszcze mam pytanie czy 6 miesiecy od rozprawy moze on juz rzadac jakiegos rozszerzenia kontaktow, co jeszcze moze zyskac??

Prosze o odpowiedź.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?