Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

"Grzyby – pokarm nie dla dzieci!" – szef sanepidu... rapuje i ostrzega rodziców!

| aktualizacja: 12.09.2017 | 1

Dzieci nie powinny jeść żadnych grzybów, nawet pieczarek – alarmują lekarze. Główny Inspektor Sanitarny ostrzega rodziców w bardzo nietypowy sposób!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Grzyby w diecie dziecka
fot. Fotolia
Prof. Maria Korzon, kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Onkologii Dziecięcej Instytutu Pediatrii AM w Gdańsku, mówi wprost: grzyby dla dzieci potrafią być śmiertelnie niebezpieczne. Niestety, wielu rodziców wciąż bagatelizuje ostrzeżenia lekarzy. W tym roku sanepid po raz kolejny wydał ostrzeżenie dla grzybiarzy i przypomniał ubiegłoroczny hit – piosenkę ostrzegającą przed trującymi grzybami.

Nie dawaj dziecku grzybów!

Sezon grzybowy w pełni! O tym, jak niebezpieczne mogą być grzyby, również dla dzieci, przypomina Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz. GIS wybrał niecodzienny sposób ostrzegania przed trującymi grzybami. Oprócz tradycyjnych zasad bezpiecznego grzybobrania, opublikowanych na oficjalnej stronie, przypomniał piosenkę "Shrooms". "Uważaj na grzyby, brachu, bo wylądujesz w piachu" – ostrzega szef sanepidu.

Posobkiewicz zwraca się również do rodziców. Przypomina im, że dzieci nie powinny jeść grzybów, nawet tych jadalnych. "Grzyby – pokarm nie dla dzieci. Nawet po jadalnych grzybach część z nich do kibla poleci" – śpiewa Gisu. Posłuchajcie piosenki opublikowanej przez sanepid:
 

Dlaczego dzieci nie mogą jeść grzybów?

Grzyby nie powinny się znaleźć w diecie dziecka z kilku powodów. Przede wszystkim, są wyjątkowo ciężkostrawne. Ścianki ich komórek zbudowane są z substancji przypominającej pancerze owadów. Pediatra dr Andrzej Stawarski wyjaśnia, że rodzic, który podaje dziecku grzyby, równie dobrze mógłby mu podać... danie z chrząszczy. Co więcej, grzyby nie mają żadnych wartości odżywczych, które mogłyby wzbogacić dietę dziecka.

Podanie dziecku grzybów (nawet pieczarek!) może skutkować wzdęciami, biegunką czy wymiotami. W niektórych przypadkach konieczna jest hospitalizacja!

Pamiętajcie – możecie zbierać grzyby razem z dzieckiem, ale nie podawajcie mu ich do jedzenia!

Zobacz także: Czy dzieci mogą jeść grzyby?

Źródło: GIS
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

basik
basik | 2017-09-13 08:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

rewelacyjna piosenka choć ciut drętwo "odśpiewana" :)

a poza tym mama zawsze mi przypomina historię ze swojej młodości- jej sąsiad na wsi (grzybiarz z dziada pradziada) po zupce z zebranych przez siebie grzybów zastał w łóżkach zwłoki swojej żony i trójki dzieci. i sam się z rozpaczy powiesił. unikam grzybów jak ognia. do tragedii wystarczy jeden.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?