Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Uwaga: plaga kleszczy! Zobacz mapę zagrożeń!

| aktualizacja: 07.07.2016 | 2

W tym roku mamy do czynienia z wielkim wysypem kleszczy. Sprawdź na mapie, na których terenach jest największe zagrożenie chorobami odkleszczowymi.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(10)
Plaga kleszczy - mapa
Brak srogiej zimy i wczesna wiosna sprawiły, że mamy do czynienia z wielkim wysypem kleszczy. Choć samo wbicie kleszcza jest najczęściej bezbolesne, to może on przenosić groźne dla zdrowia choroby takie jak borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu oraz inne choroby odkleszczowe. Zachorować na nie może każdy niezależnie od wieku. Klaszcze bytują nie tylko w lasach! Na ukłucie kleszcza narażeni jesteśmy również w trakcie spacerów po parkach, łąkach czy bawiąc się na świeżym powietrzu np. na trawie.

W zawiązku z wczesnym wysypem kleszczy Sanepid opublikował mapę z zaznaczonymi obszarami zagrożonymi kleszczowym zapaleniem mózgu. Ostrzega przy tym, że „(...) nieodkrytych endemicznych ognisk kleszczowego zapalenia mózgu na obszarze Polski może być znacznie więcej”.
 
 

Polska: najbardziej zagrożone tereny

Z mapy wynika, że w Polsce najbardziej narażeni na zachorowania na choroby odkleszczowe są mieszkańcy województw: podlaskiego, mazursko–warmińskiego, dolnośląskiego, małopolskiego. Co roku wzrasta liczba zakażonych kleszczy w centralnej Polsce i w województwie mazowieckim.

W województwie mazowieckim w 1. kwartale tego roku odnotowano już 232 zachorowania na boreliozę (w całym ubiegłym roku było ich 1432 zachorowań).

Warszawa: najbardziej zagrożone tereny

W stolicy wysokie ryzyko zachorowania na choroby odkleszczowe dotyczy takich rejonów, jak: Las Bemowo, Las Bielański, Las Młociny, Las Kabacki, Las Kawęczyn, Ogród Zoologiczny i Kampinoski Park Narodowy.

Spokojniejsi mogą być mieszkańcy i spacerowicze (tereny o niskim i średnio niskim ryzyku): Lasu Wawerskiego, Lasu Sulejówek-Grabina, Lasku Bielańskiego (plac zabaw), Lasu Jana III Sobieskiego, Ogrodu w Łazienkach Królewskich, Pola Mokotowskiego i Ogrodu Krasińskich.

W Warszawie w 1. kwartale tego roku zarejestrowano 75 zachorowań na boreliozę i 2 na kleszczowe zapalenie mózgu. 

Jak chronić dziecko przed kleszczami?

  • Wybierając się w miejsca zagrożone kleszczami, w miarę możliwości ubieraj dziecko w bluzki z długim rękawem, spodnie z nogawkami, zakładaj zakryte obuwie i nakrycie głowy.
  • Warto też stosować środki odstraszające (stosuje się je na ubranie).
  • Po każdym spacerze oglądaj dziecko. Szczególną uwagę zwróć na zgięcia stawowe, głowę, nogi, ręce, pachwiny.
  • Jeśli znajdziesz wbitego w skórę kleszcza, należy szybko go usunąć. Sprawdź koniecznie, jak rozpoznać ukąszenie kleszcza (zdjęcie).
  • Możesz też zachować kleszcza i oddać go do badania (sprawdź, jak to zrobić), aby upewnić się, czy nie był nosicielem bakterii powodujących boreliozę.
Czytaj też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

zibi
zibi | 2016-10-24 12:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To prawdziwa epidemia a słuzba zdrowia nie reaguje .Wykonac badania na choroby odkleszczowe i znalesc dobre laboratorium to duzy problem a do tego nie refunduje sie badan .To po co sie ubezpieczamy ?Chorób odkleszczowych jest duzo i teraz na co mam sie przebadac ? tego lekarz nam nie powie a kasy ubywa i diagnoza nie ustalona .Pies mój zakażony został anaplazmoza , wet powiedział mi ze w rejonie Katowic na 10 przypadków wystepuje 8 anaplazmoza .To jak sie ma co do ludzi , czy jest podonie ? lekarz nic nie wie w necie tez nie znalazlem informacji .Psa wyleczyłem w miesiąc a sam juz rok sie mecze bo kompleks badan na choroby odkleszczowe dla psa to 88 pln a dla człowieka zaczzyna sie od 530pln a moze siegnac 4 tys. cyrk na kółkach .

Odpowiedz

N
N | 2016-04-18 14:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Warmińsko-mazurskiego!!! Poprawcie to :-/

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?