Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

To, czego słuchasz w ciąży, słyszy również twoje dziecko!

| aktualizacja: 31.08.2015 | 5
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
Nieważne, czy w ciąży słuchasz jazzu, rocka, bluesa. Ulubiona muzyka pomoże ci się zrelaksować, wyciszyć, a dziecku ułatwi np. naukę mówienia. Tak - nawet już na etapie życia płodowego.

Zastanawiasz się, jakiej muzyki słuchać w ciąży? Nie ma jednej zasadniczej reguły. Decyduje o tym twój gust i preferencje. Jeśli do tej pory nudziła cię muzyka poważna, nie zmuszaj się do jej słuchania. Wybierz to, co lubisz, oczywiście z wyłączeniem ostrych, gwałtownych, głośnych dźwięków, twardego rocka czy techno. Może to być np. jazz, blues, country. Takich utworów możesz słuchać zarówno w porze odpoczynku, jak i wtedy, gdy gotujesz, sprzątasz czy gimnastykujesz się. Pamiętaj jednak, że muzykę słyszy również twoje dziecko. Naukowcy twierdzą, że płód już od szóstego miesiąca życia w łonie mamy odbiera dźwięki, które docierają do niego przez powłoki brzuszne. Słyszy też muzykę. Już wówczas można zaobserwować, co lubi – zmienia się wówczas rytm bicia jego serca, a dziecko się uspokaja. Gdy melodie go denerwują, gwałtownie kopie, jak gdyby domagając się wyłączenia radia. Zazwyczaj preferuje spokojne i melodyjne utwory.

Polecamy: Czy muzyka rzeczywiście poprawia nastrój?

Czy muzyka w ciąży wpływa na inteligencję dziecka?

Wszystkim przyszłym mamom zaleca się słuchanie muzyki Haendla, Vivaldiego, Haydna, Mozarta. Udowodniono, że słuchanie tej muzyki uspokaja, wspomaga przemianę materii, reguluje procesy oddychania. Muzyka relaksacyjna i uspokajająca może wpłynąć na obniżenie ciśnienia, co jest bardzo ważne dla wielu kobiet w ciąży. Z badań amerykańskich i japońskich naukowców wynika, że muzyka klasyczna korzystnie wpływa na inteligencję dziecka. Stwierdzono również, że w przyszłości ułatwi mu naukę mowy, języków obcych, matematyki i logicznego myślenia.

Czytaj też: Trening relaksacyjny dla ciężarnych

Czy dziecko pamięta to, czego mama słuchała w ciąży?

Najnowsze badania dowiodły, że ulubioną melodię swojej mamy dziecko zapamiętuje już od dwudziestego tygodnia ciąży. Do badania wykorzystano muzykę klasyczną, reggae, pop, rock. Największym zaskoczeniem było to, że nawet po upływie roku od urodzenia badane w Wielkiej Brytanii dzieci bez trudu rozpoznawały dźwięki muzyki, jakiej ich matki słuchały pół godziny dziennie przez ostatni trymestr ciąży! Jednocześnie okazało się, że dla malców nie miał znaczenia styl prezentowanej muzyki – zapamiętywały równie dobrze dźwięki Mozarta, Vivaldiego czy zespołów rockowych.

Dowiedz się: Jak dziecko w brzuchu reaguje na szczekanie psa lub zgrzyt tramwaju?

Czy w ciąży warto śpiewać dziecku?

Śpiew to także bardzo dobra forma terapii muzyką. Jest nawet coś takiego jak śpiewoterapia. Warto, żeby przyszła mama śpiewała jak najczęściej. Dzięki temu nie tylko się uspokaja, ale też uczy oddychać przeponą, co dotlenia dziecko i przydaje się potem w czasie skurczów. Jednocześnie dziecko uczy się głosu mamy. Jeśli masz swoje ulubione melodie i często je nucisz, nie zdziw się, jeśli zauważysz, że po urodzeniu twój malec je rozpoznaje. On rzeczywiście podświadomie je zapamiętał. Jest szansa, że również teraz się przy nich uspokoi.

Czytaj też: Zabawa pępowiną i inne rozrywki dziecka w brzuchu

Czy warto, by dziecko słuchało muzyki tuż po narodzinach?

Im wcześniej rozpocznie się edukację muzyczną dziecka, tym dla niego lepiej.
  • Obcowanie z muzyką od jak najwcześniejszych miesięcy życia ma wpływ na odbieranie bodźców dźwiękowych przez mózg w ciągu całego życia,
  • Edukacja muzyczna wpływa na rozwój półkul mózgowych,
  • Osoby uzdolnione muzycznie łatwiej uczą się języków obcych. Muzyka to dla nich taki sam język jak ten, którym posługują się na co dzień.

Czytaj też: Śpiewanie, czyli sposób, by nauczyć dziecko mówić
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

lilianka
lilianka | 2011-04-21 23:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A tam w tm lullabelly jest już wybrana muzyka, czy samodzielnie się wgrywa to co się chce?

Odpowiedz

Majeczka
Majeczka | 2011-04-21 22:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

wiem, że zagranicą lullabelly jest popularny, może u nas również niedługo będzie częściej spotykany..

Odpowiedz

Daminique
Daminique | 2011-04-10 20:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja słuchałam muzyki w czasie ciąży i zauważyłam, że bardzo dobrze wpływało to na dzidziusia

Odpowiedz

misia
misia | 2011-04-08 22:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Naprawdę warto słuchać muzyki w ciąży! ja w ciąży używałam pasa na brzuszek Lullabelly polecam, to świetna sprawa. Włączałam maluszkowi muzykę a ja oglądałam sobie tv.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Małgosia
Małgosia | misia | 2011-04-17 17:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A na jakiej dokładnie zasadzie działa ten pas lullabelly?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?