Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

W Senacie wrze dyskusja o ustawie in vitro. W piątek głosowanie

| aktualizacja: 09.07.2015 | 1

Za odrzuceniem ustawy w całości przyjętej przez Sejm opowiedziała się w zeszłym tygodniu senacka komisja zdrowia. Czy ustawa o leczeniu niepłodności i jeśli tak to w jakim kształcie zostanie wprowadzona w życie?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
fot. Fotolia.pl

Sejm ustawę przyjął…

Ustawę o leczeniu niepłodności, w tym metodą pozaustrojowego zapłodnienia in vitro, Sejm uchwalił pod koniec czerwca. Daje ona prawo do korzystania z niej małżeństwom i osobom we wspólnym pożyciu, potwierdzonym zgodnym oświadczeniem. Leczenie niepłodności tą metodą będzie mogło być podejmowane po wyczerpaniu innych metod leczenia, prowadzonych przez co najmniej 12 miesięcy. Ustawa zezwala na dawstwo zarodków, zabrania zaś ich tworzenia w celach innych niż pozaustrojowe zapłodnienie.  Zakazuje też niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju.

Czytaj też: Ustawa o in vitro przyjęta, ale czy uzyska podpis prezydenta?

Komisja senacka in vitro powiedziała : Nie!

Za odrzuceniem projektu w całości w ubiegłym tygodniu opowiedziała się senacka komisja zdrowia. Stanowisko komisji przedstawił m.in. Tadeusz Kopeć (niezrzeszony), który przekonywał, że dla części senatorów nie do przyjęcia jest dopuszczenie in vitro dla związków nieformalnych, bo wtedy z procedury mogłyby korzystać pary homoseksualne.
Na posiedzeniu komisji nieobecnych było dwóch senatorów PO, a od głosu wstrzymała się kolejna - Helena Hatka, która zapowiedziała zgłoszenie szeregu poprawek.

Zobacz też na polki.pl: 10 rzeczy, które warto wiedzieć o in vitro

A co powie Senat?

Premier Ewa Kopacz spotkała się z senatorami PO i wyraziła nadzieję, że ustawa dotycząca in vitro zostanie przez nich poparta (co nie oznacza, że została wprowadzona dyscyplina w klubie PO co do sposobu głosowania). Senatorowie, którzy popierają ustawę uważają, że komisja podjęła decyzje sprzeczną z opinią trzech czwartych Polaków, którzy popierają stosowanie metody in vitro.
Z kolei prezydium Konferencji Episkopatu Polski zaapelowało do senatorów o „odważne odrzucenie proponowanej ustawy”.
Głosowanie, które przesądzi o losie  ustawy ma odbyć się jutro, w piątek 10 lipca.
Źródło: PAP, Wyborcza.pl, polska.newsweek.pl, polskieradio, Metro.

A co wy o tym sądzicie?

Myślicie, że ustawa o in vitro przejdzie? Jesteście za jej wprowadzeniem, czy odnosicie się do jej zapisów krytycznie? Wyraźcie swoją opinie w sondzie obok. Piszcie w komentarzach. Jesteśmy ciekawi waszej opinii w tej sprawie…

Polecamy: Sejm przyjął ustawę o in vitro - zgoda dla adopcji zarodków i  nie tylko
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

kawagu
kawagu | 2015-07-10 08:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Uważam, że tak jak w przypadku aborcji o in vitro powinni decydować rodzicie a nie ksiądz czy polityk. Ustawa jest potrzebna aby pewne kwestie były regulowane. A czy ktoś się zdecyduje na in vitro czy aborcję to jego indywidualna sprawa. Każdy ma swoje sumienie i wg niego postępuje. Jak nie w kraju to ludzie za granicę będą jeździć i to robić

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?