Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wady anatomiczne a ciąża

| aktualizacja: 20.02.2014 | 1

Większości z nas kłopoty z zajściem w ciążę kojarzą się ze zmianami hormonalnymi w organizmie. Niestety, w niektórych przypadkach przyczyną problemów jest wadliwa budowa narządów rodnych.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
Zapalenie przydatków można szybko wyleczyć
fot. Panthermedia

Takich schorzeń jak np. brak wykształcenia macicy czy jednego jajowodu lub jajnika nie da się wyleczyć terapią hormonalną. Z reguły takie wady rozwojowe narządów rodnych wykrywa się u kobiety, gdy zanikają u niej miesiączki lub występują kłopoty z zajściem w ciążę.

Diagnozowanie wad rozwojowych narządów rodnych

Najpierw trzeba wnikliwie zdiagnozować, do jakiego stopnia narządy wewnętrzne się nie rozwinęły – wada może być mniej lub bardziej poważna. U niektórych kobiet wada może dotyczyć tylko jednego jajnika lub jajowodu, drugi pozostaje zdrowy.
By to stwierdzić należy wykonać histerosalpingografię (HSG), czyli badanie oceniające stan jamy macicy i jajowodów. To badanie radiologiczne z wykorzystaniem środka kontrastowego, który podaje się specjalną strzykawką, np. do jamy macicy. Lekarz może też dodatkowo wykonać laparoskopię.

Dopiero wyniki badań pozwolą ocenić, jak funkcjonuje narząd rodny, a lekarz będzie mógł zaplanować dalsze leczenie. Ginekolog oceni też, czy przebyte infekcje intymne nie pozostawiły zrostów, które mogą utrudniać zajście w ciążę.

Konsultacja: ginekolog-położnik lek. med. Ewa Paszkiewicz, Klinika Zdrowia Kobiety i Leczenia Niepłodności INVICTA

Poznaj 7 rzeczy, które trzeba zrobić przed zajściem w ciążę


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Mareczek
Mareczek | 2011-07-06 18:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Warto przez miesiąc spróbować akupresurę. Polecam szczerze przed wszelkimi badaniami.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?