Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Problemy z mówieniem

| 22.03.2011, aktualizacja: 21.11.2013 | 2

Maluszek skończył rok i nie mówi? A jak mówi, to po swojemu, przekręca wyrazy? Kiedy konieczna będzie konsultacja u specjalisty?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
maluch, mama, rozmowa
Czekasz z utęsknieniem, by wreszcie smyk zaczął mówić. Tymczasem on mówi niewyraźnie, przekręca wyrazy... Martwisz się więc, czy jego mowa rozwija się prawidłowo. Rozwiejemy twoje wątpliwości.

Słowa na opak
Dzieci często przekręcają wyrazy. Niekiedy wychodzą z tego bardzo zabawne kombinacje. Nie wiadomo jednak, czy w takiej chwili poprawiać malca i prosić, by powtórzył słowo, czy lepiej pomyłkę zignorować.
Rada: Dziecko mówi „muka” zamiast „mucha”, „molot” zamiast „samolot”? To typowe dla dzieci. Maluch jeszcze zdąży nauczyć się mówić jak należy. Nieustannie poprawiany mógłby stracić ochotę na rozmowy. Lepiej powiedzieć po prostu:  „Tak, masz rację, kochanie, to jest mucha/samolot”.

Na bakier z gramatyką
Co zrobić, gdy dziecko mówi ale z mnóstwem błędów gramatycznych?
Rada: Małe dziecko zaczyna rozumieć reguły gramatyczne, ale stosuje je na swój sposób. Skoro mówi się: „Wypiłem soczek”, to dlaczego nie powiedzieć: „Wyśpiłem się”. Malec przez cały czas doskonali umiejętności mówienia, ale rodzic musi mu w tym pomagać. Jak? Wystarczy powtarzać zdania po dziecku, ale poprawnie.

Brakuje literki
Bywa, że w wypowiadanych przez dziecko słowach brakuje np. literki „r”, „cz” albo „sz”. Czy trzeba wtedy iść z malcem do logopedy?
Rada: To są trudne głoski i aż do piątego roku życia maluszek ma prawo nie radzić sobie z ich prawidłową wymową. Mówienie „jowej” albo „lowel” zamiast „rower” czy „ziaba” zamiast „żaba” jest normą. Warto natomiast zasięgnąć porady specjalisty, gdy dziecko w czasie mówienia wysuwa język do przodu. To nieprawidłowy nawyk, który nie powinien się utrwalić.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?