Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ile powinno ważyć 3-miesięczne dziecko?

| aktualizacja: 07.08.2017 | 1

Twoje dziecko ma już 3 miesiące, a ty zastanawiasz się, czy jego waga jest właściwa dla tego wieku? Sprawdź, ile powinno ważyć 3-miesięczne niemowlę!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(8)
waga dziecka w 3 miesiącu życia
fot. fotolia.com

Waga dziecka w 3. miesiącu życia

W 3. miesiącu życia waga dziecka jest o 60-70 proc. większa od wagi urodzeniowej. Może się nawet zdarzyć, że pod koniec 3. miesiąca dziecko podwoi swoją wagę urodzeniową, chociaż zazwyczaj dzieje się to nieco później. 

W 3. miesiącu życia początkowy szybki wzrost wagi dziecka nieco przyhamowuje, ale wciąż przybiera ono ok. 150-200 g tygodniowo. Pamiętaj, że dzieci nie rosną w stałym tempie i na tym etapie wciąż możesz spodziewać się skoków, podczas których dziecko szybko przybiera na wadze, po czym tempo spowalnia.   

Waga urodzeniowa

Dla niemowląt punktem wyjścia do oceny wagi jest ich waga urodzeniowa. Nie wdawaj się w porównania z innymi matkami, ponieważ dzieci rozwijają się w indywidualnym tempie. Nie licz na to, że w 3. miesiącu życia dziecko o niskiej wadze urodzeniowej (2,5 kg i mniejsze) nadrobi różnicę 1 czy nawet 2 kg w stosunku do większych rówieśników.

Pomiar wagi jest ważnym wskaźnikiem prawidłowego rozwoju dziecka, ale pediatra do całościowej oceny rozwoju zestawia go z:
  • Wzrostem
  • Obwodem główki
  • Obwodem klatki piersiowej
  • Obwodem ramienia

Niedowaga u dzieci

Niedowaga u niemowląt to waga poniżej 10. centyla na siatkach centylowych. Między 10. a 90. centylem mieści się tzw. szeroka norma wzrostu i wagi. W zwykłej normie mieszczą się dzieci, których wzrost i waga znajdują się między 25. a 75. centylem na siatce centylowej. Poniżej 3. centyla mówi się o skrajnej niedowadze. Jeżeli twoje dziecko znajduje się na siatce centylowej poniżej 3. centyla pod względem wagi, skontaktuj się z lekarzem pediatrą.

Nadwaga u dzieci

U dzieci powyżej 90. centyla na siatce centylowej wagi można mówić o wadze ponad normę. Można, ale nie zawsze trzeba. Niemowlęta z natury mają więcej tkanki tłuszczowej niż starsze dzieci i nawet naprawdę pulchny niemowlak nie musi wyrosnąć na otyłe dziecko, a później dorosłego. Ważna jest także proporcjonalna budowa ciała. Jeżeli twoje dziecko jest ciężkie, ale też długie, ma stosunkowo duże stopy i dłonie, prawdopodobnie takie są jego uwarunkowania genetyczne.   

Przydatne adresy: 1000 pierwszych dni dla zdrowia pod patronatem Centrum Zdrowia Dziecka

Pamiętaj, że u tak małych dzieci nie wolno stosować żadnych drastycznych diet. Jeżeli karmisz wyłącznie piersią, nie masz szansy przekarmić dziecka. Jeżeli natomiast karmisz butelką lub butelką i piersią i wydaje ci się, że twój niemowlak jest zbyt pulchny, skontaktuj się z pediatrą. 

Kiedy po pomoc do lekarza?

U 3-miesięcznego dziecka niepokojące jest słabe przybieranie na wadze (waga poniżej 10 centyla), a także nagła utrata wagi. Może to świadczyć o problemach zdrowotnych i wtedy lekarz powinien skierować twoje dziecko na badania. 

Słabe przybieranie na wadze nie musi oznaczać choroby. Może natomiast świadczyć o tym, że dziecko się nie najada. Zanim zaczniesz dokarmiać dziecko np. butelką, skonsultuj się z położną, a najlepiej pediatrą i ustalcie czy:
  • Karmisz wystarczająco często i długo
  • Dziecko umie prawidłowo ssać
  • Masz odpowiednio ukształtowane brodawki
  • Dziecko nie przysypia podczas ssania
Przeczytaj także: Ile powinno ważyć 4-miesięczne dziecko
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Atam
Atam | 2017-05-31 12:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A który pryncypal na to pójdzie ? Takie pomysły to ewidentny brak zajęcia albo odwrocenie uwagi od innych nie mniej poronionych pomysłów.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?