Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ile powinno ważyć 6-miesięczne dziecko?

| aktualizacja: 07.08.2017 | 4

Twoje dziecko ma już 6 miesięcy. Za wami pewnie pierwsze próby wprowadzania stałych pokarmów, być może twoje dziecko samo już siada. To wszystko ma wpływ na jego wagę. Sprawdź, ile powinno ważyć dziecko w 6. miesiącu życia.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
waga dziecka w 7 miesiącu życia
fot. fotolia.com

Waga dziecka w 6. miesiącu życia

W 6. miesiącu życia dziecko powinno ważyć dwa razy więcej niż w momencie urodzenia. Może być nawet nieco cięższe. Książkowo dzieci podwajają wagę urodzeniową w 5. miesiącu życia, ale część niemowląt może to zrobić nieco później. Od 6. miesiąca życia dziecko zaczyna wolniej niż dotąd przybierać na wadze – ok. 0,5 kg miesięcznie. 

Nie wpadaj w panikę, jeżeli twoje półroczne dziecko jeszcze nie podwoiło wagi urodzeniowej. Najpierw odpowiedz sobie na następujące pytania:
  • Jak dużo brakuje dziecku do podwojenia wagi urodzeniowej?
  • Jak dotąd dziecko przybierało na wadze? Było w górnych stawkach siatki centylowej, czy raczej w niższych?
  • Czy dziecko dużo się rusza? Turla się, próbuje siadać, może zaczyna pełzać? 
  • Jak jest karmione? Czy wprowadziłaś już stałe pokarmy?

Waga urodzeniowa

U małych dzieci punktem wyjścia do oceny rozwoju jest waga urodzeniowa. Od konkretnej liczby kilogramów ważniejsze jest to, czy dziecko równomiernie przybiera na wadze. Pomiar wagi jest ważnym wskaźnikiem prawidłowego rozwoju dziecka, ale pediatra do całościowej oceny rozwoju zestawia go z:
  •  Wzrostem
  • Obwodem główki
  • Obwodem klatki piersiowej
  • Obwodem ramienia

Niedowaga

Do oceny rozwoju dziecka używa się siatek centylowych. Na siatkach oznacza się, jak plasuje się waga i wzrost dziecka w porównaniu ze średnimi wynikami dla danego wieku. Za normę uważa się wagę mieszczącą się między 25. a 75. centylem. Norma rozszerzona to zakres między 10. a 90. centylem. Waga skrajnie niska to waga poniżej 3. centyla.

Dziecko waży zbyt mało, jeżeli jego waga plasuje się poniżej 10. centyla. Waga skrajnie niska może świadczyć o nieprawidłowym żywieniu dziecka, chorobie, ale także o uwarunkowaniach genetycznych. Jeżeli wprowadziłaś już stałe pokarmy do diety twojego dziecka i zaczęło ono nagle chudnąć – porozmawiaj z pediatrą o alergiach. Być może twoje dziecko nie toleruje jakiegoś składnika (np. glutenu, pektyny występującej w jabłkach, mleka krowiego). Ważne jest także to, czy dziecko jest karmione mlekiem matki czy modyfikowanym. Do 6 miesiąca dzieci karmione piersią lepiej przybierają na wadze, a po 6 miesiącu są zazwyczaj szczuplejsze od rówieśników karmionych butelką.

Nadwaga

Jeżeli waga twojego dziecka przekracza 90. centyl, jest ona ponad normą. Nie musi to oznaczać, że dziecko będzie miało w przyszłości nadwagę. Dzieci do pierwszego roku życia często są pulchne, później zazwyczaj z tego wyrastają. Ważniejsza jest  proporcjonalna budowa ciała. Jeżeli twoje dziecko jest ciężkie, ale też długie, ma (jak na niemowlę) duże stopy i dłonie, prawdopodobnie takie są jego uwarunkowania genetyczne. 

Dzieci karmione piersią, nawet, jeżeli są duże, prawdopodobnie z czasem wysmukleją. Jeżeli karmisz swoje 6-miesięczne niemowlę wyłącznie piersią, nie ma takiej możliwości, żebyś je "przekarmiła". Pamiętaj, że u tak małych dzieci nie wolno stosować diet ani ograniczać im jedzenia. Także diety eliminacyjne (np. bezglutenowa, bezlaktozowa) powinnaś skonsultować ze specjalistą. 

Kiedy po pomoc do lekarza?

Bezwzględnie powinnaś udać się do pediatry, jeżeli dziecko nagle zaczyna tracić na wadze. Skontaktuj się z nim także, jeżeli dziecko zbyt wolno przybiera na wadze i znacznie odstaje od norm dla jego wieku. Lekarz oceni, czy jest to powód do niepokoju, czy cecha indywidualna twojego dziecka. Pójdź do lekarza także wtedy, jeżeli waga twojego dziecka jest znacznie większa niż dwukrotność wagi urodzeniowej.  

Przeczytaj też: Schematy żywienia niemowląt na 2017 rok
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

jolka
jolka | 2017-12-05 19:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Najwiecej wydatkow jest przy pierwszym dziecku, a drugie i kolejne korzysta z ubranek i zabawek pierwszego, wiec to pierwsze powinno dostawac np 600zl, a kazde nastepne np 400-500zl

Odpowiedz

Janusz
Janusz | 2017-11-08 18:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ja uważam, że żadne. Powinny być inne zachęty dla rodziców, żeby mieli dzieci, szczególnie dla rodziców pracujących niż rozdawnictwo pieniędzy, z którego często korzysta patologia.

Odpowiedz

Renata
Renata | 2017-02-10 06:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Uważam ze każde dziecko poinno otrzymać 500+

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Babcia
Babcia | Renata | 2017-03-21 19:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wszystkie dzieci są nasze i wszystkie powinny być traktowane jednakowo. Dlatego każde dziecko powinno dostać 500+

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?