Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wakacyjne niebezpieczeństwa na placu zabaw: na co zwracać uwagę?

| aktualizacja: 09.11.2017 | 0

Większość lata spędzimy zapewne na placu zabaw. Co zrobić, by mieć pewność, że nasze dziecko bawi się bezpiecznie? Oto 8 rzeczy, o których warto pamiętać.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
bezpieczeństwo na placu zabaw
fot. Fotolia
Dzieci lubią spędzać dużo czasu na placach zabaw, a w wakacje mają ku temu najwięcej okazji. Letnie dni zachęcają do zabawy na świeżym powietrzu, nic więc dziwnego, że tak chętnie chodzimy w tym czasie na huśtawki, do piaskownic i na zjeżdżalnie. Pamiętajmy jednak, że latem, kiedy jest gorąco, a słońce jest najsilniejsze, powinniśmy rozważnie podejść do zabawy na placu zabaw. Oto 8 rzeczy, na które warto zwracać uwagę, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo:

Sprawdź temperaturę zjeżdżalni i huśtawek

Gorąca metalowa zjeżdżalnia w zetknięciu z gołymi nóżkami dzieci, odzianych latem w krótkie spodenki  i sukienki, to bardzo niemiłe przeżycie, które może prowadzić nawet do bolesnych oparzeń! O ile plac zabaw nie jest w cieniu, lepiej unikaj wizyt w godzinach południowych i zawsze sprawdzaj, czy powierzchnia zabawek nie jest zbyt gorąca.

Sprawdź ograniczenia wiekowe

Sprzęty na placach zabaw są najczęściej dostosowane dla dzieci z różnych grup wiekowych, zanim jednak pozwolisz dziecku skorzystać z pajęczyny, ścianki wspinaczkowej czy skomplikowanej konstrukcji ze zjeżdżalnią, sprawdź na niej, jakie są ograniczenia wiekowe.

Używaj kremów z filtrem

Latem nie zapominaj o nasmarowaniu ciała dziecka kremem z odpowiednim filtrem, nawet jeśli plac zabaw znajduje się w cieniu. Unikaj szkodliwych kremów i pamiętaj też o czapce lub kapeluszu, który będzie chronił głowę dziecka przed silnym słońcem. Nie zapominaj powtarzać aplikacji kremu, jeśli spędzacie na placu zabaw cały dzień!

Nie zapominaj o wodzie

Koniecznie dawaj dziecku często pić, najlepiej wodę, żeby podczas zabawy nie odwodniło się z powodu upału. Jeśli przyniesiesz picie ze sobą, nie będziesz musiała nagle przerywać zabawy dziecka i szukać sklepu, bo już pora się napić. Zwracaj jednak uwagę na to, w czym przechowujesz wodę, nie wszystkie rozwiązania są bezpieczne dla dzieci!

Unikaj najsilniejszego słońca

Najgorszy dla przebywania na dworze podczas upalnych dni jest czas między 10.00 a 15.00. Jeśli to możliwe, lepiej zrezygnujcie wtedy z wizyt na placach zabaw. Unikniecie w ten sposób ryzyka odwodnienia, oparzeń, a nawet udaru słonecznego.

Ubierz dziecko odpowiednio

Pamiętaj o czapce z daszkiem lub kapeluszu i raczej unikaj wiązanych butów lub sprawdzaj, czy są dobrze zawiązane. Biegnące dziecko może łatwo się potknąć, kiedy sznurówki się rozwiążą. Podczas harców na placach zabaw dzieci są ciągle w ruchu, dlatego lepiej nie ubierać ich w luźne ubrania, które łatwo mogą się o coś zaczepić i rozedrzeć lub – co gorsza – spowodować wypadek.

Pamiętaj o mokrych chusteczkach

Zabierz ze sobą coś do przemycia rąk dziecka – piaskownice to niestety siedliska bakterii. Może to być woda z butelki, mokra chusteczka lub żel antybakteryjny – na pewno się przydadzą. Warto mieć wodę także na okoliczność nasypania się piasku do oka – to bardzo nieprzyjemne przeżycie dla dziecka! Nie zapomnij też o plastrach i czymś do odkażania skaleczeń.

Zawsze miej dziecko na oku

Nie oddalaj się od dziecka, nawet jeśli spokojnie bawi się w piaskownicy. Wystarczy sekunda, by zaciekawione pobiegło coś zobaczyć, a ty nie będziesz wiedziała gdzie jest. Obecność dorosłego opiekuna na placu zabaw jest konieczna także w przypadku starszych dzieci, by móc zareagować w obliczu wypadku lub zagrożenia.

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?