Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy państwo lekceważy rodziców wieloraczków?

| aktualizacja: 14.12.2017 | 9

"Mamy dość już dyskryminacji naszych dzieci, tylko dlatego, że urodziły się podczas jednego porodu. Każde z nich ma swoje potrzeby - mleko, pieluchy, żywność itd."

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
bliźnięta, bliźniaki, dzieci, niemowlę, niemowlęta, niemowlaki
fot. Anyka - Fotolia.com

Jeśli urodziłaś jedno dziecko, przysługuje ci dodatek do zasiłku rodzinnego przyznawany na dziecko z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym w wysokości 400 zł (po spełnieniu kryteriów opisanych w ustawie o świadczeniach rodzinnych z 28 listopada 2003 r.). Co się dzieje ze wspomnianym dodatkiem w przypadku narodzin bliźniąt lub trojaczków? Czy według polskiego państwa opieka nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu jest lekceważona? Biorąc pod uwagę ogromny wzrost narodzin bliźniąt (według prognoz w 2050r co druga ciąża będzie ciążą bliźniaczą) warto przyjrzeć się bliżej tej kwestii.

Dodatek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym na opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu w praktyce.

Niestety przepisy niejednoznacznie określają tę kwestię, więc w praktyce wygląda to tak, że część Ośrodków Pomocy Społecznej uznaje, że dodatek jest jeden bez względu na ilość dzieci urodzonych w czasie jednego porodu, tym samym mających takie same prawa do zasiłku rodzinnego, na które matka dostaje urlop wychowawczy z celu sprawowania opieki. Druga część tychże ośrodków uważa, że skoro dodatek przysługuje do zasiłku rodzinnego na dziecko, to należy się na każde z nich. Tak zatem w jednych miastach matki dostają tylko 400zł na wszystkie dzieci ur. w czasie jednego porodu, podczas gdy w innych miastach jest to po 400zł na każde z osobna.

http://kadry.infor.pl/kadry/ubezpieczenia/ubezpieczenie_zdrowotne/695903,Ubezpieczenie-zdrowotne-na-urlopie-wychowawczym.html

Ujednolicenie przepisów o dodatki z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym

Rodzice wieloraczków rozpoczęli walkę o ujednolicenie przepisów. Niestety wszelkie próby ich  poprawy nie przynoszą zamierzonych efektów. Przepisów nikt nie chce zmieniać, każdemu wydają się one jasne i bezsporne - tak jednak nie jest, czego dowodem są różne wyroki sądowe. Wojewódzki Sąd Administracyjny nadal przyznaje dodatki, jak również Samorządowe Kolegium Odwoławcze np. w Łodzi czy Poznaniu. Co bardziej absurdalne WSA Warszawa do grudnia 2012 roku przyznawała tylko jeden dodatek, od końca grudnia 2012 już dwa. W WSA Poznań także dotychczas przyznawało dodatki dwa, nagle od września tylko jeden. Jedna z mam odwołując się w tym roku do SKO Poznań dostała odmowną odpowiedź, także w WSA nie przyznano jej dodatku, podczas gdy w listopadzie inna mama potwierdziła fakt otrzymania dwóch dodatków w Poznaniu już na szczeblu SKO - zatem od czego te decyzje zależą?

Zobacz też: Urlop wychowawczy 2014 – wszystko, co powinnaś wiedzieć.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (9)
avatar

dubeltówka
dubeltówka | 2014-05-19 21:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

do Solidarny, a czy mieszkanie, ubrania itd świadczą o tym, że komuś się należy urlop wychowawczy płatny na bliźnięta? zaskoczyła mnie ta wypowiedz, bo nie rozumiem, to lepiej dać kasę narkomanom, i pijakom niż dla dzieci tak? co ma do tego wyposażenie mieszkania czy ubrania? my jako mamy wieloraczków, także PRACOWAŁYŚMY przed porodem, i stuknij się człowieku w głowę, mogę mieć wille itd. ale to na co pracowałam mi się należy i już!

Odpowiedz

Solidarny
Solidarny | 2014-03-16 17:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jakie Państwo? Kto i z czego ma za to płacić?
Idea państwa opiekuńczego jest taka, że pomagamy najuboższym, a nie wszystkim. Jak obejrzałem w TV reportaż o matce dwojaczków walczącej o dodatkowe świadczenie to mnie krew zalała. Taka osoba nie powinna otrzymywać żadnego świadczenia - nawet na pierwsze dziecko, bo raczej nie jest uboga (mieszkanie, ciuchy, itp.).
Pomoc i solidarność społeczna - tak, ale tylko dla osób znajdujących się w naprawdę fatalnej sytuacji ekonomicznej.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Solidarniejszy
Solidarniejszy | Solidarny | 2014-03-19 11:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Solidarny a ty nie wiesz, że dodatek do zasiłku rodzinnego to nie jest POMOC SPOŁECZNA tylko świadczenie rodzinne i taki dodatek należy się do każdego zasiłku. Skoro każde z dzieci ma przyznany zasiłek rodzinny to do każdego zasiłku wg ustawy przysługuje dodatek.
Nie wiesz również, że matka nie ma wpływu na ilość dzieci urodzonych równocześnie?
Co innego zapłodnienie in vitro (wtedy decydujesz o ilości wszczepionych komórek) a co innego naturalne poczęcie. "Taka osoba nie powinna otrzymywać żadnego świadczenia - nawet na pierwsze dziecko, bo raczej nie jest uboga (mieszkanie, ciuchy, itp.)." Taka osoba pracowała kilkanaście lat stąd to mieszkanie i ciuchy.

Odpowiedz

Minka
Minka | Solidarny | 2014-06-21 10:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Solidarny - krew Cię zalała bo co? boli Cię, ze ktoś pracował na to ca ma w domu przed narodzeniem dzieci??? czy w tym kraju trzeba mieć tłuste włosy i wszy w nich, smród i gnój w domu, by takim osobą przyznawać swiadczenia??? to swiadczenie to nie POMOC SPOŁECZNA tylko świadczenie dla NORMALNYCH LUDZI, którzy na to PRACOWALI!! bez pracy nie otrzyma nikt wychowawczego, podatki zatem każdy płacił, płacić będzie bo jak wiadomo, świadczenie to nie jest przyznawane dożywotnio a tylko w pierwszych najcięższych latach dziecka, kiedy powrót do pracy może być dla wielu mam niemożliwy. Schowaj sobie zatem w buty te hasła o zalewaniu krwi - będziesz wyższy. Uważaj też, zebyś z tej zawiści, złości i zazdrości zawału nie dostał. Zeby dostać świadczenie trzeba się mieścić w kryterium dochodowym - zapewniam Cię, ze bogaty tego nie dostaje. No ale cóż.....taka Polska i jej naród - ciemny, zawistny a za byle co utopiłby w łyżce wody ;) Pozdrawiam Pana i życzę na raz kiedyś pięcioraczków :)

Odpowiedz

asia
asia | Solidarny | 2014-12-27 16:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pfff pewnie !! Jedna osoba da dziecko do przedszkola/ żlobka i robi na to i kredyty na dom i guzik jej zostaje! A druga nie bedzie robić bo jej sie ,,nie opłaca"!!! Tej co pracuje nikt nie Domoze mimo ze wszystko kosztem wspolnie spedzonego czasu z dzieckiem! A nierobom tylko by wszyscy pomagali bo bieda! Praca jest ale pewnie "nie dla mnie" ! Co za ciezko!? Jqk ktos pracowal to dlaczego ma na wieloraki nie dostac wielokrotnisci tego co jedno dziecko??? Nie rozumiem!

Odpowiedz

Ania
Ania | 2014-02-13 23:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bardzo dobrze naświetlony temat, czekamy na zmianę ustawy oczywiście na naszą korzyśc

Odpowiedz

Dubeltówka
Dubeltówka | 2014-02-13 16:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

JESTEM po STOKROĆ NA TAK. Udostepniajmy i rozpowszechniajmy ta idee.

Odpowiedz

mama na cały etat
mama na cały etat | 2014-02-13 16:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mamy nadzieję że państwo w końcu się tym zajmie.

Odpowiedz

dubeltowa mama
dubeltowa mama | 2014-02-13 15:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Brawo!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?