Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak rozwijają się wcześniaki?

| aktualizacja: 13.07.2017 | 6

Gdy dziecko urodził się przed czasem, jest obserwowany z uwagą. Choć wcześniak może zdobywać umiejętności z opóźnieniem, niedługo pewnie nadrobi zaległości.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(22)
dziecko, niemowlę, rozwój dziecka, uśmiech
fot. Andrey Kuzmin - Fotolia.com

Wcześniak to dziecko, które przyszło na świat przed 37. tygodniem ciąży. Jego sprawność umysłowa i fizyczna może być początkowo mniejsza niż u dzieci urodzonych o czasie, ale dzięki właściwej opiece lekarzy i rodziców ma szansę prawidłowo się rozwijać. Z badań Instytutu Matki i Dziecka wynika, że choć wcześniaki zaczynają chodzić i mówić później niż ich rówieśnicy, 3/4 z nich po 2-3 latach dogania inne dzieci.

Rozwój noworodka urodzonego przed czasem

Na rozwój dziecka mają wpływ dwa czynniki: stan układu nerwowego oraz otoczenie. Mózg wcześniaka jest jeszcze bardzo niedojrzały, dlatego jego tkanka jest wyjątkowo wrażliwa. Jeśli nastąpiło niedotlenienie albo krwawienie do ośrodkowego układu nerwowego (tzw. wylewy okołokomorowe), istnieje ryzyko, że noworodek nie będzie rozwijał się prawidłowo. Jednocześnie bardziej niedojrzały mózg jest też bardziej plastyczny, więc jego zdrowa tkanka potrafi przejąć czynności obszarów, które zostały uszkodzone. Oczywiście im mniejsze uszkodzenie, tym lepsze rokowania.

Dziecko, którego mózg został uszkodzony, może rozwijać się nieharmonijnie (tzn. pewne umiejętności osiąga na czas, inne zbyt późno) lub z opóźnieniem (stopnie rozwojowe pokonuje później niż rówieśnicy). Czasem dochodzi do dziecięcego porażenia mózgowego, uszkodzeń wzroku, słuchu, zaburzeń emocjonalnych (kłopoty z koncentracją, nauką).

Żeby wcześniak był zdrowy

Mimo to większość wcześniaków dogania z czasem rówieśników, chociaż niekiedy trzeba pomóc dziecku pokonać pewne problemy. Dlatego tak ważna jest jego obserwacja.

Śledząc postępy dziecka, trzeba brać po uwagę tzw. wiek korygowany. Oblicza się go, odejmując od wieku kalendarzowego dziecka czas, który dzielił jego narodziny od terminu porodu wyznaczonego przez lekarza. Tak więc jeżeli dziecko ma pół roku, a urodziło się 2 miesiące za wcześnie, to jego wiek korygowany wynosi cztery miesiące (tyle by miał, gdyby urodził się o czasie). I powinien teraz osiągać takie umiejętności, jakie ma dziecko 4-miesięczne.

Przyglądając się swemu dziecku, zwracaj uwagę, czy:
  • skupia wzrok na twarzach mamy i taty;
  • uśmiecha się do rodziców, wodzi wzrokiem za kolorowymi zabawkami;
  • reaguje na zaczepki podczas przewijania;
  • nie układa ciałka uporczywie w jedną stronę;
  • zaczyna chwytać zabawki i inne przedmioty;
  • wydaje dźwięki, zaczyna gaworzyć;
  • sprawnie ssie, nie krztusi się, przybiera na wadze;
  • jest aktywny, nie widać, by był ospały i apatyczny;
  • jego paluszki u rąk i nóg nie są cały czas mocno zaciśnięte, jeśli skończył trzy miesiące;
  • układa się symetrycznie, nie wygina w literę „c”.
Wszystkie obawy i wątpliwości powinnaś sygnalizować pediatrze. Pamiętaj jednak, że nie każde opóźnienie oznacza, iż coś jest nie w porządku. Wcześniaki rozwijają się bardzo indywidualnie, ich odruchy wczesnoniemowlęce i napięcie mięśni ewoluują nieco inaczej niż u dzieci urodzonych o czasie.

Nie sposób opracować dla wcześniaków dokładnych tabel rozwoju, bo opóźnienie zależy od czasu, kiedy dziecko przyszło na świat, i od stopnia ewentualnych urazów układu nerwowego. Trzeba też wiedzieć, że normy rozwojowe są szerokie i maluch, który w 7. miesiącu wieku korygowanego nie siedzi, nie musi być chory – może mieścić się w dolnej granicy normy. 

Co powinno umieć roczne dziecko - wyjaśnia pediatra:separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Paulina
Paulina | 2017-07-18 15:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moi chłopcu urodzili się dwa miesiące wczesniej z waga 1720 i 1830 ale bardzo szybko dogonili rówieśników ;) teraz maja 9miesiecy i waza 9, 5kg ;) ale jak to często u wcześniaków bywa przeszlismy wiele ciężkich a nawet i strasznych chwil ;(

Odpowiedz

MamaEmilka
MamaEmilka | 2016-02-16 12:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja rowniez dolaczylam do grona mam wczesniakow, synek urodzil sie w 32 t.c. bardzo sie balam o jego rozwój, bo nie dosc ze wczesniak, to jeszcze mialam problemy z karmieniem, obawialam sie ze sztuczne mleko nie dostarczy mu wszytskich niezbednych skladnikow do prawidlowego rozwoju, na szczescie juz od 1 dnia zycia w szpitalu podawano mu dodatkowe szczepy bakterii zawarte w produkcie FFbaby, podobno sa to dokladnie te, ktore dziecko otrzymuje z mlekiem matki oraz podczas naturalnego porodu, wie pod tym wzgledem uzupelnilismy niedobory! lekarze mowia, ze dzieki temu wmocnilismu uklad immunologiczny i pokarmowy dziecka, ktore oddzialuja przeciez na caly organizm! teraz minelo juz kilkanascie tygodni, widze ze dziecko rozwija sie ladnie, przybiera na waze, lekarze mowia ze szybko wszystko nadrobi i bedzie jak rowiesnicy!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Jas
Jas | MamaEmilka | 2016-02-29 09:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jaka reklama

Odpowiedz

Matka Mężatka
Matka Mężatka | 2015-04-03 18:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jestem mamą wcześniaka, synek urodził się w 33 tygodniu ciąży z wagą 1880 g - zapraszam na bloga Matka Mężatka tag wcześniak gdzie opisuje naszą historię.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Aga
Aga | Matka Mężatka | 2015-05-27 14:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja też jestem mamą wcześniaka który urodził się w 33 tyg z wagą 2160

Odpowiedz

Staszek
Staszek | 2012-12-05 10:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pobyt w Klinice rzeczywiście jest bardzo trudny. Nie zaprzepaśccie starań tamtejszych lekarzy i rady traktujcie jak najcenniejsze wskazówki. Dzięki terminowym kontrolom u zaleconych przez Klinikę specjalistów, mamy pewność,że nasz trzymiesięczny okruszek,który jeszcze nie powinien się narodzić - ma wielkie szanse na prawidłowy rozwój. Została wykryta wada patologiczna w oczku i wiemy,że medycyna ma możliwość jej zaniechać. Gimnastyka rehabilitacyjna przedstawiona nam i wykonywa teraz samodzielnie w domu codziennie przez kilka minut powoduje,że od pediatry wychodzimy ze słowami otuchy. Dziwię się kiedy słyszę od niektórych rodziców,że gonitwa po województwie w poszukiwaniu odpowiednich terminów na zalecone badania jest bez sensu ,bo z ich maleństwem wszystko w porządku... nigdy nie wiemy kiedy trwa właśnie okres poszczególnych etapów rozwoju jakiś organów. Nasze doświadczenie doskonale przedstawia,że gdyby nie terminowo zalecona kontrola - w całym przyszłym życiu naszego skarba nie byłoby już ratunku dającego tak dużą szansę na osiągnięcie prawidłowości. Życzymy wszystkim małym szczęściom ,by rodzice dali im szansę na to największe: prawidłowy rozwój i zdrowe życie.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?