Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak opiekować się wcześniakiem?

| aktualizacja: 30.12.2013 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
wcześniak, noworodek urodzony przed terminem, temperatura niemowlęcia
fot. fotolia
Wcześniak nie ma łatwego startu na tym świecie. Co nie oznacza, że nie może wkrótce dogonić rówieśników urodzonych w terminie. Wiele zależy nie tylko od opieki medycznej, ale także od was!

Wiele zależy od tego, jak wcześnie urodziło się dziecko i ile waży. Wcześniak, który przyszedł na świat około 36. tygodnia ciąży i waży ponad dwa i pół kilo, a przy tym dobrze oddycha i ssie pierś, nie potrzebuje pomocy. Ale dziecko narodzone dużo wcześniej, ważące poniżej dwóch kilogramów, wymaga specjalistycznej opieki i nieraz długotrwałego pobytu w szpitalu.

Karmienie noworodka urodzonego przed czasem

Dziecko urodzone przed 33. tygodniem ciąży nie ma jeszcze dostatecznie wykształconego odruchu ssania. Najmłodsze, urodzone przed 28. tygodniem, są zwykle podłączone do respiratora i karmione dożylnie. Trochę starsze wcześniaki karmi się sondą (mlekiem mamy lub mieszanką dla wcześniaków) i tylko dożywia kroplówką. Mamine mleko jest lepsze, chroni przed infekcjami i wzmacnia organizm. Mleko kobiety, która urodziła wcześniaka, ma nieco inny skład, więcej białka i mikroelementów. Aby jednak utrzymać laktację, trzeba odciągać pokarm minimum 8 razy na dobę.

Na początku podaje się noworodkowi niewielkie ilości jedzenia ok. 2, 3, 5 ml, co dwie, trzy godziny. Kiedy pojawi się odruch ssania, można rozpocząć karmienie ze strzykawki, potem podając do ssania palec, a wreszcie butelkę lub pierś. Dziecku urodzonemu przed 31. tygodniem ciąży i z masą poniżej 1500 g, można podawać mieszankę z tzw. wzbogacaczami. Dodaje się je też do mleka mamy, aż dziecko osiągnie 38. tydzień wieku korygowanego i przekroczy 2500 g. Jeśli wcześniak musi dostawać mleko modyfikowane, będzie to zapewne mieszanka dla noworodków z niską masą urodzeniową.

Sprawdź, jak przygotować mleko dla dziecka

Waga wcześniaka

W szpitalu wcześniak jest regularnie ważony. To pomaga sprawdzić, czy wypija wystarczającą ilość mleka. W domu możesz się poczuć nieco bezradna – czy zjada tyle, ile powinien? Ważenie wcześniaka przed i po każdym posiłku nie ma sensu, sprawi, że będziesz się denerwować, a stres nie sprzyja laktacji. Zaufaj lekarzom, którzy by nie wypisali dziecka, nie mając pewności, że jest w dobrym stanie!

Możesz też sprawdzić, czy noworodek się najada

Pielęgnacja wcześniaka

Skóra dziecka jest delikatna, ma mało włókien elastynowych i cienkie włókna kolagenowe. Warstwa rogowa i gruczoły nie są w pełni rozwinięte. Jednak jest to zdrowa skóra i wszystko będzie dobrze, dopóki nie zostanie uszkodzona. Szczególnej dbałości wymaga pupcia – styka się z moczem i kałem, a jeśli jest wilgotna, łatwo się odparza. Przewijaj wcześniaka co 2–3 godziny, delikatnie, ale dokładnie oczyszczaj mu skórę, zawsze stosuj krem do pupy chroniący przed odparzeniami.

Pieluszki w rozmiarze dla maleńkiego wcześniaka kupisz w internecie (np. na stronie: www.wczesniak.pl). Wcześniaka kąp codziennie. Jeśli płacze i kuli się, zacznij od obmywania na materacyku w ciepłym pomieszczeniu. Po umyciu delikatnie osusz ciałko (nie trzyj), posmaruj je oliwką (również główkę). Na noc zakładaj dziecku czapeczkę i rękawiczki – wcześniak łatwo się wychładza, nawet jeśli w domu jest ciepło.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?