Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Widzę, słyszę i powtarzam - zabawa logopedyczna

| aktualizacja: 01.02.2013 | 0

Wciągająca zabawa i gra online dla dzieci, które mają problem z seplenieniem.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
logopedia, ćwiczenia logopedyczne, gry logopedyczne, wady wymowy
fot. mimowa.pl

Naturalny rozwój mowy dziecka w dużej mierze oparty jest o naśladowanie wzorów z otoczenia – powtarzanie tego, co widzi i słyszy. Rozpoznawanie, a następnie kopiowanie to czynności, których znaczenia nie powinniśmy bagatelizować.

W tym duchu proponujemy nieskomplikowaną zabawę dla cztero-, pięciolatków. Potrzebne nam do niej będą duże, najlepiej drewniane paciorki w różnych kolorach i kształtach, żyłka lub długie sznurowadła, papier do rysowania oraz różnobarwne flamastry.

Na początku zadajcie swojemu dziecku kilka prostych sekwencji do ułożenia, np. 2 koraliki okrągłe czerwone, 1 podłużny zielony, 3 kwadratowe niebieskie i od nowa. Narysujcie ten schemat na papierze. Zadaniem malucha będzie zidentyfikowanie wzoru i powtórzenie go przez nawlekanie paciorków na sznurek. Ważne, by dziecko kopiowało układ od lewej do prawej strony – w tym samym kierunku, w jakim w języku polskim postępuje czytanie.

Poproście, by przedszkolak nazywał kolory i kształty. Niech spróbuje kontynuować wzór. To znakomity wstęp do nabycia umiejętności czytania, a zarazem trening sprawności manualnej. Jeśli na dokładkę dołożymy do tego słownictwo, uzyskamy przepis na ćwiczenie logopedyczne utrwalające poprawną wymowę, np. głoski „r” – czerwony, czarny, granatowy, kwadrat, trójkąt, prostokąt itd.

Do powyższych ćwiczeń mogą Państwo wykorzystać między innymi grę z serwisu Mimowa.pl „Koraliki”. Każdy wirtualny paciorek różni się tu kształtem i wzorem, każdy odpowiada też jednej literze alfabetu. Zadane układy koralików tworzą wyrazy zawierające głoski „sz”, „s” oraz „ś”, czyli coś w sam raz dla osób, mających kłopoty z seplenieniem. Maluchy słyszą nagrania lektorskie i powtarzają słowa na głos. W trakcie zabawy poznają litery oraz głoski. Naszym skromnym zdaniem – maksimum korzyści ukrytych w minimalistycznej formie.

seplenienie, logopedia, gra logopedyczna
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?