Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Nie ma focha, jest radocha – 7 faktów o WOŚP

| aktualizacja: 31.01.2017 | 1

Fundację Jurka Owsiaka zna 97 procent Polaków, czyli prawie wszyscy. W 2017 roku Orkiestra gra już po raz 25. Ale co tak naprawdę o niej wiemy poza tym, że co roku organizuje spektakularny styczniowy Finał?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Wielka Orkiestra 23. finał
fot. Damian Mękal
Podczas Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbierane są pieniądze dla najbardziej bezbronnych członków naszego społeczeństwa, czyli dzieci. Od niedawna także dla seniorów. To święto dobroczynności odbywa się co roku w drugą niedzielę stycznia (w tym roku wyjątkowo w trzecią). W Polsce i na świecie na rzecz WOŚP kwestują tysiące wolontariuszy. 

1. To dzięki WOŚP wszystkie noworodki mają badany słuch

Podczas 9. finału w 2001 r. zbierano na ratowanie wzroku i słuchu noworodków. Wtedy zdecydowano też, że fundacja stworzy od podstaw polski program przesiewowych badań słuchu u noworodków. Badanie wykonuje się na oddziale noworodkowym w drugiej dobie życia, a jeśli test wypadnie nieprawidłowo – powtarza się przy wypisie ze szpitala. Dzieci z nieprawidłowym wynikiem i z grupy ryzyka uszkodzenia słuchu kierowane są do ośrodków, gdzie diagnozuje się je i leczy. Fundacja kupiła sprzęt do badań przesiewowych dla wszystkich oddziałów noworodkowych w Polsce i uzupełniła go w 67 ośrodkach audiologicznych i laryngologicznych oraz dziewięciu ośrodkach wczesnej interwencji.

2. Pomaga kobietom w ciąży z cukrzycą

Zakupiono już 765 nowoczesnych osobistych pomp insulinowych i przekazano je do 30 ośrodków w ramach programu Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą Typu I. Dzięki temu kobiety z cukrzycą planujące ciążę lub w ciąży mogą być leczone nowocześnie. Pompy wypożycza się bezpłatnie – skorzystało już z nich 2485 kobiet (dane do koca listopada 2015 r.), a urodziło się 1093 dzieci, które w większości były zdrowe.

3. Aparaturę dostają tylko placówki publiczne

Aparatura medyczna, którą kupuje WOŚP, dostają tylko zakłady opieki zdrowotnej, mające umowy z NFZ, czyli udzielające pomocy bezpłatnej. Sprzęt przekazywany jest w darze i nie można go używać komercyjnie. Nie wolno też bez zgody fundacji zmienić przeznaczenia czy oddziału, na którym jest wykorzystywany. Na stronie WOŚP możesz sprawdzić, jaki sprzęt fundacja podarowała twojej miejscowości.

4. Możesz wspierać Fundację na wiele sposobów

Nie tylko wrzucając pieniądze do puszek w styczniu. Co roku fundacji można oddać 1 proc. podatku. WOŚP przyjmuje też darowizny, które można wpłacać bezpośrednio na konto lub on-line przez PayU na: www.wplacam.wosp.org oraz przez aplikację na Facebooku. Konto WOŚP-u zasilają też zakupy na Siemashop.pl. Można także wziąć udział w aukcjach charytatywnych, z których całkowity dochód wędruje na konto WOŚP.

Zobacz też: Pieniądze WOŚP nie znikają, a bycie z Orkiestrą jest nowoczesne
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?