Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wielkie zmiany na korzyść ciężarnych w opiece okołoporodowej!

| aktualizacja: 27.01.2016 | 17

Ciężarne nie będą musiały czekać na wizytę u lekarza czy bać się, że szpital odeśle je, gdy zaczną rodzić! Skoordynowana opieka okołoporodowa ma zostać wprowadzona w całej Polsce jako standard. Sprawdź, na czym dokładnie będzie polegać.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
poród, tata na porodówce, szpital, kobieta w ciąży,
fot. © Olesia Bilkei - Fotolia.com
Ciężarną będzie opiekować się jeden zespół składający się z położnych i lekarzy, którzy będą ze sobą ściśle współpracować – to pomysł na zrewolucjonizowanie systemu opieki okołoporodowej.

Korzyści płynące dla ciężarnych

Zgodnie z nowym modelem kobieta będzie mogła wybrać sobie, kto z personelu medycznego będzie się nią opiekował. Osoby te (położne, lekarze) będą tworzyły jeden zespół i będą ze sobą w kontakcie. Dzięki temu kobieta zyska ciągłość opieki. Jej historia medyczna będzie znana poszczególnym członkom zespołu, co w razie problemów umożliwi szybszą interwencję. 
- Ma to dać poczucie bezpieczeństwa pacjentce, jak również zwiększa szanse na wczesne rozpoznanie wszelkich pojawiających się nieprawidłowości – powiedział Tadeusz Jędrzejczyk, prezes NFZ w wypowiedzi dla Gazety Prawnej. 
Dzięki nowemu modelowi skończą się długie terminy oczekiwania ciężarnych na wizyty lekarskie czy konieczne badania, zapewnia w „Gazecie Prawnej” Wojciech Zawalski, dyrektor departamentu świadczeń opieki zdrowotnej w NFZ.

Każda kobieta będzie miała prawo zmienić opiekujący się nią zespół, a na zakończenie współpracy wypełni ankietę, w której oceni jego pracę. Pytania w ankiecie będą miały szeroki zakres, między innymi:
  • Czy dostała przydzielonych lekarzy i położną?
  • Czy przedstawiono jej plan opieki nad ciążą i dzieckiem?
  • Czy dano jej szansę na kontakt z dzieckiem w ciągu pierwszej doby po porodzie?
  • Czy uzyskała informacje i pomoc w karmieniu piersią?
  • Czy była traktowana z szacunkiem?
  • Czy po porodzie położna interesowała się jej stanem psychicznym?
Nowe przepisy mają przybliżyć położne i lekarzy do pacjentek.

Jak przekonać do zmian szpitale i położne?

- Po raz pierwszy NFZ zamierza płacić położnej za prowadzenie ciąży – podkreśla Joanna Pietrusiewicz, prezes Fundacji Rodzić po Ludzku w Gazecie Prawnej.

NFZ zaoferował pulę pieniędzy do podziału dla całego zespołu plus możliwość premii. Nagradzany będzie:
  • mniejszy odsetek cesarskich cięć,
  • mała liczba przedwczesnych porodów,
  • wysoki odsetek ciąż prowadzonych zgodnie ze standardami,
  • duża ilość ciężarnych, które nie zrezygnowały z opieki przed 26. tygodniem ciąży.

Nowy model od wiosny będzie działał w ramach pilotażu (przystąpią do niego chętne palcówki). Jeżeli się sprawdzi (na co bardzo liczymy) zacznie obowiązywać jako standard w całej Polsce.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (17)
avatar

marzena.rutkowska@opoczta.pl
marzena.rutkowska@opoczta.pl | 2016-02-28 13:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To jest najgorszy pomysł jaki kiedykolwiek wymyślono, ze stekiem kłamstw. Oczywiście mówie tu o zespole położnych i lekarzy. Fundusz chce dać lekarzy i 1 położną do tego programu na wszystkie ciężarne, np na 400 ciężarnych , bądż 600 które będą rodziły w danym szpitalu i ta jedna położna w jednym czasie ma być w por K, obsługiwać porody , opiekować sie pacjentka po porodzie i jeszcze jeżdżić na patronaże , chyba o 23 w nocy i jeszcze ma być dostępna 24 godz na dobe . Absurd , jeżeli w jednym czasie siedzi kolejka ciężarnych a w poradni , 3 znajdują się na porodówce i jeszcze 5 wyszło do domu po porodzie , oczywiście mieszkają 50 km od stacjonowania położnej , która jest po nocnym dyżurze , to jak to zrobić?Oczywiście jest to pomysł na skalę światową , ale jak tu ładnie pisze, ze opieka będzie nie z tej ziemi, po prostu brakuje człowiekowi powietrza jak to się czyta, zamydlić ludziom oczy jak to PIS wprowadza zmiany na lepsze MASAKRA!!!

Odpowiedz

kociak
kociak | 2016-01-26 08:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

porażka. zamiast na korzyść ciężarnych to na korzyść lekarzy i NFZ. nie będą musieli płacić za cc i tyle. a w brak kolejek nie wierzę. w 6 miesiacu ciazy odmowiono mi wizyty na nfz bo brak miejsc przyjsc po nowym roku tj po porodzie. porazka

Odpowiedz

Ewela
Ewela | 2016-01-25 09:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ten projekt i to co piszą jest bulwersujace, każda ciąża jest inna. Bez cesarki i wcześniejszego porodu wiele kobiet i ich dzieci straciło by życie. A lekarze mają sie pod tym podpisać by zyskać premie bez sensu.

Odpowiedz

lena1666
lena1666 | 2016-01-25 08:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak czy siak personel w szpitalu w większości ma pacjenta gdzieś-nie posmarujesz nie pojedziesz

Odpowiedz

gosc
gosc | 2016-01-24 22:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bzdury, brak cesarki i wczesniejszego porodu mozna przeplacic zyciem dziecka...

Odpowiedz

kaaha
kaaha | 2016-01-24 04:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jasene. Jak zasłaniać w ciążę to na NFZ musiałam szukać do lekarza który się mną zajmie bo do mojej pani doktor w lutym terminy były na listopad. Czekałam cały dzień pod gabinetem aż ktoś w szpitalu raczy mnie przyjąć. Masakra w dziewiątym tygodni też kolejką i nikt nie przepuścić, Człowiek by na mordę padły... Znieczulica!!!

Odpowiedz

Ania
Ania | 2016-01-23 22:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Martwi mnie premia za zmniejszenie liczby cesarek. Lekarze będą na siłę forsować porody naturalne tym bardziej.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Nina
Nina | Ania | 2016-01-24 03:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam się,to może być opłakane w skutkach.Sama widziałam jak trzymali dziewczynę bardzo długo w bólach.Była wycieńczona do granic możliwości.Po interwencji i awanturze jej matki została zabrana na cc.Dziecko urodzone prawie martwe.Pod respiratorem dostało wylewu krwi do mózgu.Przestraszeni lekarze na drugi dzień zrobili cc wszystkim kobietą , które miały przenoszone dzieci w tym ja ponad dwa tyg.To nie jest dobry pomysł.Będą czekać do ostatnich chwil...mnie to przeraża.

Odpowiedz

Ola
Ola | Ania | 2016-01-24 22:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Też od razu o tym pomyślałam. Czy nie grozi to zwlekaniem z cięciem cesarskim lub rezygnowaniem z cięcia dla statystyk i premi?

Odpowiedz

.....
..... | 2016-01-23 21:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Szkoda ze nie wezmą się za Zus który kobieta w ciąży nie wypłaca chorobowego a mało tego cofa macierzyński złodzieje!!!!!!!!

Odpowiedz

pffff
pffff | 2016-01-23 19:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"Nagradzany będzie : mniejszy odsetek cesarskich cięć", a może powinien być nagradzany mniejszy odsetek nacięć krocza, polskie położne są jak szamanki, tną jak leci.

Odpowiedz

Mama
Mama | 2016-01-23 18:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"Nagradzany bedzie : mniejszy odsetek cesarskich cięć" Juz teraz ile dzieci umiera lub jest uposledzonych bo cesarka byla zrobiona za pozno lub nie przeprowadzono jej w ogole.A dzieki temu mozna by uniknac wielu takich przypadkow.Jezeli ten program wejdzie to juz szpitale tym bardziej beda sie ociagac ze zrobieniem cesarki zeby lepiej wypasc w rankingu.Wszystko dla kasy.I tak kobiety sa traktowane jak krowy bo maja czelnosc w ogole o cokolwiek zapytac podczas porodu. . .

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?