Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wiemy, jakie dźwięki uwielbiają niemowlaki! - film

| aktualizacja: 01.06.2015 | 0

Nie jest to wcale głos mamy, ani tzw. biały szum. Sprawdź, na jakie dźwięki dzieci reagują największą radością.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
mama, dziecko, niemowlę, mowa, słowa, litery
fot. fotolia
Oczywiście, twoje dziecko uwielbia, jak do niego mówisz, śpiewasz, czytasz bajki. Wpływ twoich słów i muzyki na rozwój emocjonalny i psychoruchowy dziecka jest nieoceniony.

Jakie dźwięki lubią dzieci?

Najnowsze odkrycie naukowców z McGill University dowodzi, że dzieci wolą słuchać dźwięków, wydawanych przez inne dzieci - nawet zanim zaczną jeszcze same gaworzyć.

Aby ustalić, które dźwięki przyciągną uwagę niemowląt na dłużej, naukowcy badali dzieci w 6. miesiącu ich życia. Półroczniaki słuchały samogłosek, które wypowiadała dorosła kobieta i dziecko.
Podczas słuchania samogłosek wypowiedzianych przez kobietę twarze dzieci pozostawały neutralne. Natomiast gdy maluchy usłyszały dźwięki innych dzieci, reagowały na nie uśmiechem i ożywieniem.  


Badanie, które zostało opublikowane w Developmental Science, wykazało, że niemowlęta słuchały samogłosek wypowiadanych przez inne dzieci o 40% dłużej niż dźwięków wydawanych przez osobę dorosłą. Badacze zaznaczyli przy tym, że nie wynika to z koncentrowaniu uwagi dziecka na dźwiękach najbardziej mu znanych, gdyż badane dzieci same jeszcze nie gaworzyły (nie mogły więc kojarzyć dźwięków dzieci z tymi, które same wydają).

Poznaj: Prawdy i mity o nauce mówienia

Naukowcy uważają, że wyniki tego doświadczenia powinny prowadzić do dalszego badania procesów biorących udział w rozwoju mowy dziecka, które potencjalnie mogłyby złagodzić problemy (takie jak upośledzenie słuchu), które wpływają na rozwój.

Zobacz też: Zadbaj o rozwój mowy dziecka już w ciąży!
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?