Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Ekspert wyjaśnia: Co sprawia, że dziecko owija się pępowiną?

| aktualizacja: 21.04.2016 | 6

Pępowina żywi, dostarcza tlen, a także służy dziecku do zabawy. Ale czasem może się wokół niego owinąć. Czy jest się czego obawiać, ustalamy z dr Preeti Agrawal.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(13)
pępowina, owinięcie pępowiną, ciąża zagrożona, dziecko jest owinięte pępowiną, przecięcie pępowiny, wypadnięcie pępowiny
fot. Fotolia
Pępowina przypomina skręcony sznur. Podkreślmy – życiodajny sznur, przez który dziecko w brzuchu jest połączone z łożyskiem. Przez pępowinę krew płynie w kierunku od płodu do łożyska i wraca bogata w tlen i substancje odżywcze. Jeśli jesteś w ciąży, na pewno zetknęłaś się z choć jednym przesądem związanym z pępowiną: „Nie przechodź pod sznurem, na którym wisi pranie”, „Nie rób na drutach, bo sprawisz, że dziecko owinie się w pępowinę”. Wyjaśniamy, dlaczego nie warto wierzyć takim opiniom i co należy wiedzieć o tej rurce, która zostawia na całe życie pamiątkę w postaci pępka?

Jak długa może być pępowina i co jest w jej środku?

Przeciętnie miewa około 50 cm długości. Ale może również sięgać nawet metra lub mieć zaledwie 20 centymetrów. Przebiegają przez nią dwie tętnice pępkowe oraz jedna żyła pępkowa, które układają się jak spirale. Naczynia te są osłonięte tzw. galaretą Whartona, która gromadzi wodę. Warto wiedzieć, że jest ona sprężysta i odporna na przygniecenie. Dzięki niej oraz ciśnieniu krwi w sznurze pępowinowym nawet bardzo ruchliwe dziecko rzadko zaplątuje się w pępowinę tak, aby mogły utworzyć się na niej węzły. A nawet jeśli już do tego dojdzie – na ogół nie jest to niebezpieczne dla rozwoju płodu. 

Dlaczego czasami dziecko się w nią owija?

Najczęściej zdarza się to we wcześniejszym okresie ciąży, gdy maleństwo ma bardzo dużą możliwości poruszania się. Zwykle wydaje nam się, że dziecko w brzuchu zaczyna ruszać się dopiero wtedy, gdy czujemy jego pierwsze ruchy, czyli od około 20. tygodnia ciąży (jeśli spodziewamy się pierwszego potomka). Tymczasem maleństwo jest bardzo aktywne od samego poczęcia – pływa, porusza nóżkami, dotyka twarzy, zaciska ręce w piąstki, wkłada kciuk do buzi, a także próbuje złapać, często z powodzeniem, pępowinę. To dla niego forma pierwszej zabawy.

Czy można sprawdzić, czy dziecko jest owinięte pępowiną?

Taki stan czasami można wykryć podczas badania USG. Owinięcie się pępowiny wokół dziecka nie jest równoznaczne z zagrożeniem i niekoniecznie wymaga przeprowadzenia cesarskiego cięcia. W wielu przypadkach sznur pępowinowy jest na tyle długi, że dziecko może urodzić się zupełnie bezpiecznie. I w większości przypadków tak się dzieje, ponieważ krew może płynąć przez pępowinę swobodnie. Jeśli w czasie porodu dojdzie do ucisku pępowiny, zwykle stan taki wychwytywany jest przez aparaturę KTG, ponieważ serce dziecka może zacząć bić wolniej (zwolnioną akcję serca widać na zapisie wykonywanym przez aparat do kardiotokografii). W takiej sytuacji lekarz podejmuje decyzję o zakończeniu ciąży lub trwającego porodu cesarskim cięciem. Czasem zdarza się również tak, że dziecko bez przeszkód pokonuje kanał rodny owinięte pępowiną, a żeby nie miało problemu z zaczerpnięciem pierwszego oddechu, szybko się ją przecina.

Co sprawia, że dochodzi do wypadnięcia pępowiny?

Na początek uspokójmy, wypadnięcie pępowiny nie jest częstym przypadkiem. Może zdarzać się podczas porodu przedwczesnego, ponieważ dziecko jest za małe, żeby mogło całkowicie wypełnić miednicę, lub gdy nie jest ułożone prawidłowo. Czasem wypadnięciu może  sprzyjać nieprawidłowa budowa miednicy kostnej, wielodzietność oraz niektóre stany patologiczne w ciąży – należy do nich wielowodzie, nieprawidłowe umiejscowienie łożyska (brzeżne, przodujące lub nisko usadowione). Wypadnięcie pępowiny może również zdarzyć się podczas ciąży mnogiej. Jeśli mamy do czynienia z taką sytuacją, aby nic nie zagrażało zdrowiu dziecka, poród zostaje zakończony cesarskim cięciem. 

Dlaczego po porodzie trzeba poczekać z odpępnieniem?

Gdy dziecko przedostało się przez kanał rodny i jest już na zewnątrz, pępowina przestaje być potrzebna – noworodek zaczyna oddychać płucami i nie musi korzystać z tlenu, który jest dostarczany za jej pośrednictwem. Położna jednak powinna poczekać, aż pępowina przestanie tętnić. Potem w dwóch miejscach zakłada zaciski i przecina ją w odległości kilku centymetrów od brzuszka. Może zrobić to również tata dziecka. 

Co warto wiedzieć o jej przecięciu?

Przecięcie pępowiny przez świeżo upieczonego ojca to symboliczny gest – męski wkład w to, że dziecko może zacząć żyć poza brzuchem mamy. Przymierzający się do tej czynności tata powinien wiedzieć, że ten dziwny fragment tkanki może stawiać opór nożycom chirurgicznym niczym gumowy wąż. Niektórzy ojcowie nie są nawet w stanie przeciąć pępowiny jednym ruchem. Położne żartują, że cięcie na dwa razy to wróżba rychłego powrotu na porodówkę z kolejnym dzieckiem.

Czytaj także:
dr n. med. Preeti Agrawal konsultacja: dr n. med. Preeti Agrawal
ginekolog położnik, pochodzi z Indii, od ponad 20 lat prowadzi praktykę w Polsce, łączy wiedzę medycyny tradycyjnej z medycyną naturalną, psychosomatyczną i tradycyjną medycyną Wschodu, założyła Szkołę Świadomego Macierzyństwa i klinikę Integrative Medical Center we Wrocławiu.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Kj
Kj | 2017-12-06 17:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W 35 tyg urodziłam martwego synka, po porodzie położna powiedziała, że była krótka pępowina. 3 dni wcześniej miałam kontrole przepływów a lekarz nic nie widział....

Odpowiedz

Ewa R.
Ewa R. | 2017-11-24 21:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja przestalam czuc ruchy pojechalam na ktg i brak tetna szybko usg i serce nie bije dziecko bylo glowka do dolu a teraz glowa pod zebrami i owinieta pepowiną dwa razy. 31tc.. Na nastepny dzień urodzilam martwą corke. 1200kg i 48cm. Pepowina baaardzo dluga.

Odpowiedz

Nk23
Nk23 | 2017-10-10 21:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ja miałam chyba za krótka pępowinę 14 cm dziecko urodzone w 37 tyg ciąży martwe . Szybka cesarka i tyle lekarze nic nie wiedza ciąża przebiegała prawidłowo jedynie ta pępowina ... sprawdzajcie pępowinę na wizytach usg mi nigdy nic nie mówili ....

Odpowiedz

Ja
Ja | 2017-09-28 22:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja urodzilam wczoraj w 39 tyg martwego synka owinietego pepowina 5 razy

Odpowiedz

nika
nika | 2017-09-13 22:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas malutka była owinięta 3 razy. Odkąd zaczęły się skurcze tętno dziecka skakało i tak wytrzymał nas lekarz przez 2,5 godziny. Na szczęście inny lekarz zdecydował o cesarce gdy zaczynało się już parcie.

Odpowiedz

Vika
Vika | 2016-03-05 17:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Boję się tej pepowiny, już raz nast to spotkało, córcia urodziła się owinięta i trochę podduszona. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?