Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wiemy, które mleko, nie nadaje się do picia dla twojego dziecka. Sprawdź, czy je kupujesz

| aktualizacja: 03.03.2015 | 4

Podajesz dziecku mleko? To dobrze, ale jak się okazało, nie wszystkie są dobre.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
dziecko pije mleko
fot. Fotolia
Fundacja Pro-Test wzięła pod lupę 14 mlek na polskim rynku i zbadała, jakie mleko jest najlepsze. W testach wzięły udział zarówno mleka UHT (czyli mleka utrwalane w wysokiej temperaturze), jak i mleka pasteryzowane w niższych temperaturach.
Najlepiej w testach wypadło Samo Mleko Łaciate Świeże (Mlekpol), następnie Mleko Wiejskie (Piątnica) oraz Mleko Garwolińskie (OSM Garwolin).

Najgorzej w testach wypadło mleko z Biedronki: Mleczna Dolina wyprodukowane przez OSM Łowicz (pasteryzowane w wysokiej temperaturze). Mleko to zostało zdyskwalifikowane ze względu na niedostateczną jakość mikrobiologiczną.

Na jakiej podstawie oceniano mleka?

Zbadano 14 mlek, w których brano pod uwagę:
  • poprawność oznakowania etykiety
  • funkcjonalność opakowania
  • wyróżniki fizykochemiczne: wartość pH, punkt zamarzania, gęstość, obecność pozostałości antybiotyków oraz obecność ołowiu jako zanieczyszczenia środowiskowego
  • wartość odżywcza: zawartość białka, tłuszczu, wapnia i jodu
  • cechy sensoryczne: smak, zapach i wygląd ogólny
  • czystość mikrobiologiczna: obecność bakterii chorobotwórczych, ogólna liczba drobnoustrojów oraz liczba bakterii Bacillus cereus i Enterobacteriaceae
  • parametry utrwalania: próba na peroksydazę, zawartość laktulozy i pomocniczo zawartość β-laktoglobuliny.

Które mleka wzięły udział w badaniu?

W ramach testu wzięto pod uwagę zarówno mleka niskopasteryzowane, jak i te pasteryzowane w wysokiej temperaturze. Zbadano również dwa mleka UHT.
Mleka, które wzięły udział w badaniu:
  • mleka niskopasteryzowane: Ale! Mleko, Mleko Garwolińskie, Mleko Łyk Pilos z Lidla, Mleko Wiejskie Piątnica, Samo Mleko Łaciate oraz Zimne Mleko Robico.
  • mleka pasteryzowane w wysokiej temperaturze: Mazurski Smak Mlekpolu, Mleko Łowickie, Mleko Mleczna Dolina z Biedronki, Mleko Tesco, Milblu z Kauflandu oraz Polskie Mleko Mlekovity.
  • mleka UHT: Łaciate i Wypasione.

Co o teście mleka mówi Biedronka?

"W nawiązaniu do wyników testu mleka opublikowanych 25 lutego br. na stronach fundacji Pro-Test, zwracamy uwagę na fakt, iż badanie jednego produktu nie powinno być traktowane jako świadectwo jakości całego asortymentu mleka dostępnego w naszych sklepach, zwłaszcza że jest ono dostarczane przez kilku producentów.

Wprowadzając na półki każdy produkt marki własnej, dbamy o jego jakość i bezpieczeństwo dla klientów. W tym celu wdrożyliśmy m.in. system oparty na normie zapewniającej bezpieczeństwo produktów spożywczych: ISO 22000, corocznie potwierdzany audytami przeprowadzanymi przez akredytowaną jednostkę certyfikującą. Ponadto każdy produkt podlega regularnej kontroli w niezależnych ośrodkach badawczych, a warunki produkcji są monitorowane w toku audytów zakładów produkcyjnych. Mleko "Mleczna Dolina 1L" z firmy OSM Łowicz również podlega takim kontrolom. Przeprowadzane cyklicznie badania nie wykazały odstępstw w zakresie jego jakości.

Niezależnie od powyższego, każdorazowo po otrzymaniu sygnału o niewłaściwej jakości produktu wraz z dostawcą niezwłocznie weryfikujemy tę kwestię oraz w razie konieczności podejmujemy odpowiednie działania korygujące. W przypadku jakichkolwiek obaw o jakość lub bezpieczeństwo produktu nasze procedury przewidują jego wycofanie, a nawet wstrzymanie współpracy z dostawcą."
Biuro Prasowe Jeronimo Martins Polska SA

Polecamy także: GIS wycofuje z rynku kaszki dla niemowląt
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Cleo676
Cleo676 | 2015-03-09 17:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A kogo obchodzi tłumaczenie Biedronki? Mają najgorszy produkt i kropka. Autor stara się tu reklamę im zrobić zamiast rzetelnie napisać artykuł? Podstawą tu powinien być ranking.

Odpowiedz

Analeo
Analeo | 2015-03-05 09:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie, ja również chciałabym zobaczyć tabelę rankingu, bo niestety wygląda to na reklamę jednej firmy,a przy okazji znieważenie innej marki.

Odpowiedz

RubyDragon
RubyDragon | 2015-03-04 15:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wszystko ładnie pięknie, ale gdzie ranking w formie rzetelnej tabeli?
Wykpienie jednego mleka i wskazanie innego za najlepsze podczas mówienia o badaniu 14-stu rożnych marek ... rozumiem że to mleko rangę wyżej od najniższego już nie jest takie złe skoro nie jest warte uwagi.
Skoro jest badanie to dajcie jego zestawienie !!!

Odpowiedz

Cleo
Cleo | 2015-03-03 23:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ciekawe jak w testach wypadłyby mleka które dzieci dostają w szkołach....

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?