Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wirus RS atakuje wcześniaki

| aktualizacja: 16.11.2016 | 0

Wirus RS jest obecny w powietrzu od listopada do kwietnia. U wcześniaków wywołuje m.in. groźne zapalenie oskrzelików i zapalenie płuc. Te choroby dla przedwcześnie urodzonych dzieci mogą nieść nawet najpoważniejsze skutki.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(7)
Wcześniak w inkubatorze
fot. Fotolia
Wcześniaki rodzą się z niedorozwiniętym jeszcze układem oddechowym, nie do końca wykształconymi płucami i bez przeciwciał, jakie mama w ostatnich tygodniach ciąży przekazuje dziecku przez łożysko. To wszystko sprawia, że wirus RS, który odpowiada za większość infekcji oddechowych, właśnie wśród nich zbiera największe żniwo.

Wcześniaki chorują 10 razy częściej niż dzieci urodzone o czasie. W dodatku każda infekcja przebiega u nich ciężej: zwykły katar szybko przechodzi w zapalenie ucha, krtani, oskrzeli albo płuc – a to choroby, które u wcześniaków prawie zawsze kończą się szpitalem!

Wirus RS wywołuje groźne powikłania

U dzieci zarażonych wirusem RS bardzo często występują dodatkowe powikłania: odma opłucnowa, zapalenie ucha środkowego, czy zakażenia szpitalne związane z długim przebywaniem dziecka w szpitalu (choćby zakażenie gronkowcem albo nawet bardzo groźna dla niemowląt biegunka rotawirusowa). Do tego nawet najmniejszy katar utrudnia niemowlęciu oddychanie przez nos i picie mleka, co w przypadku wcześniaków szybko może prowadzić nawet do niedożywienia.


Zapalenie oskrzelików często prowadzi do astmy

Jedną z najczęstszych chorób, wywołanych wirusem RS, jest zapalenie oskrzelików, czyli samych zakończeń oskrzeli, bardzo groźne u małych dzieci. Maluch z zapaleniem oskrzelików  oddycha świszcząco i płytko, mocno kaszle. Ataki kaszlu często prowadzą do duszności. Nieleczone zapalenie oskrzelików może doprowadzić do zapalenia płuc, ale to nie jedyna groźna konsekwencja. Według badań przebyte w pierwszym półroczu życia zapalenie oskrzelików sprzyja pojawieniu się w późniejszym wieku astmy.

Istnieje program ochronny

Chociaż nie ma szczepionki przeciwko wirusowi RS, to możliwa jest tzw. profilaktyka bierna. W jej ramach wcześniakom podaje się w okresie zimowo-wiosennym pięć zastrzyków ze specjalnymi przeciwciałami, które utrudniają wirusowi RS wnikanie do organizmu i namnażanie się (koszt jednego zastrzyku to ok. 5 tys. zl). To znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na infekcje wywołane wirusem RS (a jeżeli jednak dziecko zachoruje, infekcja przebiega łagodniej).
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?