Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kiedy dawać dzieciom witaminę D i w jakiej dawce? Radzi ekspert [WIDEO]

| aktualizacja: 03.10.2017 | 4

Prof. Paweł Płudowski o witaminie D wie wszystko. Nam opowiedział o tym, jakie dawki wit. D3 podawać niemowlętom i dzieciom, czy latem wystarczy słońce i ile witaminy powinni przyjmować rodzice.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Odpowiednie dawkowanie witaminy D i czas jej suplementacji mają niebagatelne znaczenie dla zdrowia dzieci i dorosłych. O to, ile wit. D podawać niemowlętom i dzieciom oraz kiedy to robić, pytamy eksperta zajmującego się wpływem witaminy D na zdrowie człowieka, prof. nadzw. dr hab. n.med. Pawła Płudowskiego z z Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka. 

Jaka powinna być dawka witaminy D dla dzieci?

Dawkowanie witaminy D uzależnione jest od wieku dziecka:
  • niemowlęta do 6 m.ż. powinny przyjmować 400 j.m. na dobę, 
  • niemowlęta od 6 m.ż. do ukończenia 1. roku życia – 400-600 j.m./dobę (zalecenia dietetyczne sprawdź w aktualnym schemacie żywienia niemowląt),
  • dzieci od 1. roku życia do dorosłości - 600-1000 jednostek witaminy D.
Dawki dla starszych dzieci mogą w przyszłości ulec zmianie: - W tej chwili rozmyślamy nad nowelizacją rekomendacji, żeby starszym dzieciom, czyli nastolatkom, podwyższyć dawkę nawet do 2000 jednostek – mówi prof. Płudowski.

Dawkowanie witaminy D u dorosłych

Rekomendowana dawka wit. D3 dla osób dorosłych to 2000 j.m. na dobę. Ważne jest, aby przyjmować witaminę D regularnie. Od zalecanej dawki są pewne wyjątki: - Jeśli mamy do czynienia z grupą ryzyka niedoboru witaminy D, czyli osobami z nadmiarem ciała, wtedy – zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych -  dawkę należy przynajmniej podwoić – podkreśla prof. Płudowski.

Czy podczas choroby możemy dawać dziecku większą dawkę witaminy D? 

Kiedy dziecko choruje, kusi nas by podawać mu specjalne i witaminy dla dzieci. W przypadku witaminy D wiadomo, że wpływa ona na wzmocnienie odporności i zapobiega częstym infekcjom. Czy w takim razie powinniśmy podawać choremu dziecku większą dawkę słonecznej witaminy?

- Jeśli dziecko często choruje, to najpewniej jedną z przyczyn jest deficyt witaminy D – wyjaśnia ekspert. - Nie zalecamy podwajania czy potrajania dawek w tej sytuacji, przynajmniej obecnie, ale zalecamy regularną suplementację witaminą D. Czyli na pewno należy włączyć suplementację w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną, kiedy ryzyko infekcji jest najwyższe, a to ryzyko rośnie w przypadku dzieci z deficytem witaminy D.

Czy latem wystarczy witamina D ze słońca?

Witamina D wytwarzana jest również dzięki promieniom słonecznym. Czy jeśli dziecko przebywa dużo na słońcu, to latem możemy nie podawać mu wit. D3? - Jeśli sięgniemy pamięcią do tego, jak wyglądało w tym roku nasze lato, to na pewno nie – twierdzi prof. Płudowski. - W takim przypadku na pewno trzeba suplementować witaminę D. Natomiast po 2 tygodniach nad Morzem Śródziemnym, na dobrym słońcu, to, co zgromadzimy wystarczy nam na miesiąc, może półtora... Nie na dłużej.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (4)
avatar

Jaja
Jaja | 2017-10-21 17:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witamina D to podstawa dla niemowląt!

Odpowiedz

NNN
NNN | 2017-10-21 17:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja podaję cały czas córce witaminę D i dziwię się tym rodzicom, którzy tego nie robią

Odpowiedz

Papka
Papka | 2017-10-21 17:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja przestałam swojemu maleństwu podawać witaminę D, gdy skończyło 1 rok życia i efekty niestety pojawiły się bardzo szybko :/ Zaczął chorować, stał się bardzo płaczliwy i lekarz uznał, że to właśnie niedobór witaminy D

Odpowiedz

Mamamama
Mamamama | 2017-10-21 17:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Super, że napisaliście o tym, że nie tylko niemowlętom należy witaminę D podawać! Szczególnie w Polsce, gdzie mamy wieczne niedosłonecznienie.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?