Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy podawać niemowlakowi witaminę K?

| aktualizacja: 12.07.2017 | 3

Witamina K - czy noworodek powinien ją dostawać? Jak długo trzeba podawać dziecku witaminę K i D? Odpowiada neonatolog.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
czy trzeba podawać witaminę K
fot. fotolia
Niedawno urodziłam córeczkę. W szpitalu mała dostała zastrzyk z witaminą K. Czy teraz powinnam podawać jej witaminę K+D czy samą witaminę D? 
Martyna Gwódź z Inowrocławia

Podawanie witaminy K noworodkom jest bardzo ważne, ponieważ ma ona zapobiec groźnej chorobie krwotocznej, uszczelnia naczynia krwionośne, chroni przed krwawieniami wewnętrznymi, ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Z tego powodu od kilku lat wszystkie nowo narodzone dzieci otrzymują w szpitalu zastrzyk z witaminą K.

Zgodnie z nowymi zaleceniami Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego każdy zdrowy noworodek powinien otrzymać  1 mg witaminy K w postaci domięśniowego zastrzyku w ciągu pierwszych 5 godzin po przyjściu na świat. Witamina K jest potrzebna do prawidłowej krzepliwości krwi. Jej niedobór może prowadzić do choroby krwotocznej. Do niedawna witaminę K podawano także niemowlętom karmionym piersią - od drugiego tygodnia do końca trzeciego miesiąca. Te zalecenia nie są już aktualne, obecnie niemowlę otrzymuje witaminę K tylko po porodzie.

Dziecko, które dostały po urodzeniu witaminę K doustnie, potrzebuje również dodatkowych dawek witaminy D. Sposób dawkowania powinien jednak szczegółowo określić lekarz, biorąc pod uwagę to, jak rozwija się dziecko.

Zobacz też:
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

Ewa
Ewa | 2016-07-25 09:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A dlaczego tak? My stosujemy KiD-Vitum i to jest właśnie w jednej kapsułce. Mi jest tak wygodniej - podaję małej 1 kapsułkę z witaminą D i witaminą K. Dlaczego wg Ciebie Arek lepiej jest podawać je osobno? Nie rozumiem?

Odpowiedz

arek
arek | 2016-02-04 12:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a ja odradzam podawania witamin w jednym preparacie. Lepiej podawac osobno w odstepach czasowych ze wzgledu na kolki i bole brzuszkow

Odpowiedz

Eva
Eva | 2014-01-31 20:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córeczka ma 2 miesiące i podaję jej preparat Vita D K. Polecam go gorąco, bo 2 witaminki w 1 preparacie to świetny pomysł, a poza tym preparat jest w postaci aerozolu, który znacznie ułatwia podanie leku dziecku.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?