Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Nowe zalecenia! Wit. K podaje się od teraz zupełnie inaczej

| 24.10.2016, aktualizacja: 25.10.2016 | 10

Eksperci zdecydowali o zmianie sposobu podawania noworodkom witaminy K. Sprawdź, jak wyglądają nowe zalecenia.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
witamina K dla noworodka, nowe zalecenia, jak podawać witaminę K noworodkowi, witamina K + D
fot. Fotolia
Witamina K do tej pory była podawana profilaktycznie noworodkom w ciągu pierwszych godzin po narodzinach – maluchy otrzymywały ją w formie domięśniowego zastrzyku albo – na życzenie rodziców – doustnie. Ponadto dzieci karmione piersią dostawały dodatkowe dawki witaminy K w kroplach codziennie, od 2. tygodnia do 3. miesiąca życia. Tylko jeśli noworodek pił mleko modyfikowane, uzupełnianie witaminy K nie było konieczne (mieszanki mlekozastępcze mają tę witaminę w swoim składzie).

Po ukazaniu się w 2016 roku nowych wytycznych ESPGHAN, czyli Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii Dziecięcej i Żywienia oraz wyników badań dotyczących profilaktycznego uzupełniania poziomu witaminy K, które opublikowano w czasopiśmie Pediatrics, polscy neonatolodzy postanowili zmienić sposób podawania witaminy K noworodkom.
 

Jak wyglądają nowe zalecenia?

Eksperci zrezygnowali z zalecenia codziennych doustnych dawek witaminy K wszystkim niemowlętom, które są karmione piersią, będącym w wieku od 2. tygodni do końca 3. miesiąca życia. Ustalili, że każdy zdrowy noworodek powinien otrzymać jedynie 1 mg witaminy K w postaci domięśniowego zastrzyku w ciągu pierwszych 5 godzin po przyjściu na świat. Zdaniem specjalistów jest to najbardziej skuteczna forma zapewnienia dziecku odpowiedniej porcji tego preparatu.
Uwaga: Dzieci, które urodziły się przedwcześnie, również powinny otrzymać witaminę K w zastrzyku, ale w mniejszej dawce uzależnionej od ich masy ciała.
  • Wcześniak o masie powyżej 1500 g – 0,5 mg witaminy K
  • Wcześniak o masie 1001 g–1500 g – 0,3 mg witaminy K
  • Wcześniak o masie 500 g –1000 g – 0,2 mg witaminy K
Jeśli rodzice nie wyrażą zgody na domięśniowe podanie witaminy K, dziecko powinno otrzymać 2 mg witaminy doustnie. Specjaliści przestrzegają jednak przed podjęciem takiej decyzji, ponieważ podawanie doustne nie gwarantuje, że noworodek przyjmie odpowiednią ilość witaminy. Jeżeli w ciągu godziny od podania preparatu maluch uleje lub zwymiotuje, konieczne jest powtórzenie dawki.
 

Dlaczego podawanie witaminy K jest takie ważne?

Witamina K chroni noworodki przed chorobą krwotoczną, która może objawiać się niebezpiecznymi krwawieniami wewnętrznymi, np. do mózgu. Jej przyczyną jest słabe krzepnięcie krwi, spowodowane niskim stężeniem witaminy K we krwi nowo narodzonych dzieci. Warto wiedzieć, że witamina K nie tylko uszczelnia naczynia krwionośne, ale ma również właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze.

Czytaj też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (10)
avatar

Qula
Qula | 2016-11-29 23:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja ufam swojemu pediatrze i właśnie zaczynam podawac preparat bobik dk, czyli wutamine d i k razem, woke dmuchac na zimne.

Odpowiedz

Kate
Kate | 2016-11-01 11:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bardzo jestem ciekawa jaką ilość witaminy K otrzymywał noworodek w szpitalu tuż po narodzinach?. Bo skoro teraz sa zalezecenia ze w ciągu 5 godzin po narodzinach 1 mg witaminy K domiesniowo w zupełności wystarcza a wcześniej potrzebny był zastrzyk + podawanie od 2 tyg do 3m.ż. to musiała być bardzo mała ilość albo podawana była w nieodpowiednim czasie tzn.później niż 5 godzin. Ja mialam taka sytacje ze w szpitalu kazali podawać 0,25 mg od razu po wyjściu po tygodniu przyszła położną srodowiskowa i zalecila zmianę na 150 mg od 2 tyg a na wizycie podczas szczepienia dowiedziałam się żeby już wogole nie podawać boznowu sa inne zalecenia. Czyli w ciągu 3 m-cy 3 zmiany odnośnie dawkowanie i nasz tu mądra. PARANOJA.

Odpowiedz

mama x3
mama x3 | 2016-10-28 20:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

natura po coś tak zaprogramowała .niski poziim wit k u noworodków, ale ktoś wpadł na pomysł zarobienia kasy kosztem dzieci

Odpowiedz

magi
magi | 2016-10-26 19:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

He... A jeszcze lepiej,bo co niektore szpitale zalecaja dawke pierwotna tj. 25 mq, ktora nie obowiazuje od kwietnia,poniewaz zostala zmieniona na 150 mq,a nastepnie juz od kilku tygodni, rezygnacja calkowita z wit k. Ale oczywiscie firma ktora jako jedyna wyprodukowala dawke 150 podniosla krzyk...

Odpowiedz

ana
ana | 2016-10-26 12:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czemu tylko nikt nie pisze o związku wit. K z wit. D3. Wit. D wspomaga przyswajanie wapnia, ale więcej wapnia nie do końca znaczy lepiej. Wapń jest dobry dla kości, ale dla żył już nie i to właśnie wit. K dba o to, że wapń dotarł tam gdzie powinien i nie odkładał się w miejscach niepożądanych. Podobno wapń+wit. D+ wit. K to nierozerwalne trio. Te związki nie będą funkcjonowały jak należy, jeśli zabraknie któregoś z nich.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mamax3
mamax3 | ana | 2016-10-28 20:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

niski poziom wit.k jest dlatego aby komórki macierzyste mogły dokonać "napraw " uszkodzeń powstałych w trakcie porodu dlatego pępowina nie powinna być odcinana zbyt wczesnie. podanie wit k zagęszcza krew a tym samym uniemożliwia naprawy uszkodzen

Odpowiedz

Mamusia
Mamusia | 2016-10-26 01:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam synka 6 letniego i córkę 9 miesięcy już 6 lat temu nasz pediatra powiedział byśmy witaminy K nie podawali w domu :-D
Polecam devikap w kropelka czyli d3 wydatek na receptę ok. 3 zł ;-) to nie żaden suplement diety

Odpowiedz

Anty wit. K
Anty wit. K | 2016-10-25 22:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No w końcu!!!!!!!
Moje maleństwo cztery doby cierpiało przez tą witaminę, bo zastosowaliśmy się do zaleceń i w drugim tygodniu zaczęliśmy podawać. Odstawiliśmy na próbę i nastąpiła poprawa. Zrezygnowaliśmy z niej, bo kiedyś dzieci nie dostawały i mają się dobrze. A tu proszę wyprzedziliśmy wnioski ww Towarzystwa. Eksperymentują na dzieciach, żeby koncerny farmaceutyczne mały zysk (miesięczny koszt witaminy D+K koło 25 zł).

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Karolina
Karolina | Anty wit. K | 2016-10-26 11:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mnie też córka miała kolki zaraz po podaniu witaminy d+k i postanowiliśmy zrezygnować z K i było ok. Dostaje sam devikap.

Odpowiedz

magda
magda | 2016-10-25 20:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

zwariowac mozna co chwile inne decyzje.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?