Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Nowe zalecenia: witamina K dla dzieci jest podawana inaczej!

| aktualizacja: 19.09.2017 | 41

Witamina K dla dzieci w zastrzyku czy kroplach? Eksperci zdecydowali o zmianie sposobu podawania tej witaminy noworodkom i niemowlętom. Sprawdź, jak wyglądają najnowsze zalecenia.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(15)
witamina K dla noworodka, nowe zalecenia, jak podawać witaminę K noworodkowi, witamina K + D
fot. Fotolia
Witamina K do tej pory była podawana profilaktycznie w ciągu pierwszych godzin po narodzinach – dzieci otrzymywały ją w formie domięśniowego zastrzyku albo – na życzenie rodziców – doustnie. Ponadto dla niemowląt karmionych piersią przewidziane były dodatkowe dawki witaminy K w kroplach. Maluchy dostawały je codziennie, od 2. tygodnia do 3. miesiąca życia. Tylko jeśli dziecko piło mleko modyfikowane, uzupełnianie witaminy K nie było konieczne (mieszanki mlekozastępcze mają tę witaminę w swoim składzie).

Po ukazaniu się w 2016 roku nowych wytycznych ESPGHAN, czyli Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii Dziecięcej i Żywienia oraz wyników badań dotyczących profilaktycznego uzupełniania poziomu witaminy K, które opublikowano w czasopiśmie Pediatrics, polscy neonatolodzy zmienili sposób podawania witaminy K noworodkom.
 

Jak teraz podaje się witaminę K dzieciom?

Eksperci zrezygnowali z podawania codziennych doustnych dawek witaminy K wszystkim niemowlętom od 2. tygodni do końca 3. miesiąca życia, które są karmione piersią. Według nowych zaleceń każdy zdrowy noworodek powinien otrzymać 1 mg witaminy K w postaci domięśniowego zastrzyku w ciągu pierwszych 5 godzin po przyjściu na świat. Zdaniem specjalistów to najbardziej skuteczna forma zapewnienia dziecku odpowiedniej porcji tego preparatu.
Uwaga: Wcześniaki również powinny otrzymać witaminę K w zastrzyku, ale w mniejszej dawce uzależnionej od masy ciała.
  • Wcześniak o masie powyżej 1500 g – 0,5 mg witaminy K
  • Wcześniak o masie 1001 g–1500 g – 0,3 mg witaminy K
  • Wcześniak o masie 500 g –1000 g – 0,2 mg witaminy K
Jeśli rodzice nie wyrażą zgody na domięśniowe podanie witaminy K, dziecko powinno otrzymać 2 mg witaminy doustnie. Specjaliści przestrzegają jednak przed podjęciem takiej decyzji, ponieważ podawanie doustne nie gwarantuje, że noworodek przyjmie odpowiednią ilość witaminy. Jeżeli w ciągu godziny od podania preparatu maluch uleje lub zwymiotuje, konieczne jest powtórzenie dawki.
 

Dlaczego witamina K jest taka ważna dla dzieci?

Witamina K chroni noworodki przed chorobą krwotoczną, która może objawiać się niebezpiecznymi krwawieniami wewnętrznymi, np. do mózgu. Jej przyczyną jest słabe krzepnięcie krwi, spowodowane niskim stężeniem witaminy K we krwi nowo narodzonych dzieci. Warto wiedzieć, że witamina K nie tylko uszczelnia naczynia krwionośne, ale ma również właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze.

Czytaj też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (41)
avatar

ciemnogród
ciemnogród | 2017-09-20 16:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kazdy Polak zna sie na medycynie lepiej niż lekarz, i zdecydowanie lepiej niż specjalista z danej dziedziny medycyny.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Milka
Milka | ciemnogród | 2017-09-24 13:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ciemnogrodem to jest ten, co nie potrafi samodzielnie myśleć i zadawać pytań. Jak ci lekarz powie skocz w ogień bo to zdrowe , to tež to zrobisz ?

Odpowiedz

raddos
raddos | 2017-09-20 11:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witamina k podawana domięsniowo noworodkom w szpitalach nie ma pozowolania do obrotu w UE!! tak się wypowiedział rzecznik UPRL.!!!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

do nieuków
do nieuków | raddos | 2017-09-21 11:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

wpisz sobie: vitamin k i.m. guideline newborn i zobaczysz, że na całym świecie to jest standard postępowania tłomoku. I nie UPRL tylko URPL..

Odpowiedz

Terefere
Terefere | raddos | 2017-10-15 03:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oj ludzie ludzie, jest w opakowaniach obcojęzycznych, ponieważ witamina obecna w Polsce posiada w składzie alkohol benzylowy, którego nie powinno podawać się dzieciom. Dlatego URPL "ściągnął" zagraniczną witaminę, która owego w składzie nie ma. Ot cała historia.

Odpowiedz

joolaa
joolaa | 2017-09-19 13:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kurcze w czasie wojny nie było witamin i innych suplementów diety
a jakoś społeczeństwo nie wymarło.
A ja pamiętam ze wibowid był na receptę.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Mela
Mela | joolaa | 2017-09-19 14:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ile ludzi miało krzywicę i polio...

Odpowiedz

Julka
Julka | joolaa | 2017-09-23 00:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Umarło moich 8-ro rodzeństwa

Odpowiedz

lika
lika | 2017-07-17 23:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie pozwólcie na podanie tego świństwa. Badania w ciąży były dobre, po cc było też ok, ale po podaniu witaminy k (choć matka nie wyraziła zgody!!) następował wzrost bilirubiny a po kilku dniach usg wykazało torbiel, która niestety nie zniknęła do zarośnięcia ciemiączka. Dziecko ma wzmożone napięcie mięśniowe. co dalej będzie nie wiem...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Allena
Allena | lika | 2017-07-18 12:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Taaaa, to na pewno od witaminy. Jak można tak się dać zmanipulować....

Odpowiedz

kaska
kaska | Allena | 2017-09-19 11:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wypada poznać temat i dopiero wypowiadać się, ponieważ właśnie przedawkowanie witaminy K powoduje żółtaczkę i uszkodzenie mózgu.

Odpowiedz

Normalny czlowiek
Normalny czlowiek | lika | 2017-09-24 18:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

I właśnie taki komentarz świadczy o tymże osoba wypowiadając się tu nie ma bladego pojęcia o medycynie! Proszę najpierw zgłębić temat zoltaczek, bilirubin A dopiero później się wypowiadać i się nie ośmieszać 😊

Odpowiedz

ja
ja | lika | 2017-09-17 23:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Poczytaj. Wzrost bilirubiny jest jednym ze skutków ubocznych przedawkowania witaminy K. Warto zwrócić uwagę jaka jest maksymalna bezpieczna dawka wit. K na kg masy ciała, a ile dostaje taki maluch. Pytanie tylko dlaczego tak się to przedawkowuje, skoro czas trwania tak podanej wit. K w organizmie dziecka jest b. krótki. Łatwo znaleźć - jest dużo rzetelnych informacji

Odpowiedz

kaska
kaska | ja | 2017-09-19 11:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Możesz podać do tej informacji jakiś link, adres? proszę...bo chciałabym powiązać

Odpowiedz

d
d | lika | 2017-09-18 14:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

odstaw ziębe i soche ... ludzka głupota mnie poraża ...

Odpowiedz

Zly Ojciec
Zly Ojciec | 2017-01-04 01:27 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja odmowilem podania wit. K. Co prawda jest to niesamowita odpowiedzialnosc w przypadku jakby cos sie stalo. Nie wybsczylbym sobie do konca zycia. Ale co mnie przerazalo to substancje towarzyszace wit. K. Co prawda na dzien dzisiejszy nie jest stwierdzone, ze te substancje pomocnicze sa szkodliwe ale kto zagwarantuje, ze za 10 lat nie stwierdza, ze jednak sa jakies komplikacje po nich. Paraben w kosmetykach tez byl bezpieczny.... do czasu. Dodatkowo przemyslalem dlaczego noworodki maja niedobor tej witaminy. Otoz drodzy rodzice jak wiecie porod jest dla dziecka jak walka w ringu bokserskim. Dziecko rodzac sie jest czesto zdeformowane czy to przez prezenia w miednicy badz tez przez narzedzia medyczne. Podczas tej "walki" moze dojsc do obrazen wewnatrz ustrojowych (np. krwotoki). I co wtedy ? Pamietam kiedys zerwalem torebke stawowa w kostce podczas meczu. Wpakowano mi noge w gips na 6 tygodni i otrzymalem serie zastrzykow przeciwzakrzepowych w brzuch. Po co ? A no po to aby wlasnie to krew, ktora sie rozlala z uszkodzonego stawu mogla latwiej sie wchlonac poprzez opoznienie krzepniecia. Zakrzep w ciele robi wiecej szkod bo organizm ma problem z usunieciem skrzepu krwi z uszkodzonego rejonu naszego ciala. Gdy to jest wylew w mozgu to zakrzep moze doprowadzic do trwalego uszkodzenia go. Dlatego moim zdaniem natura tak wymyslila nas, ze poprzez niedobor wit K u noworodka daje mu szanse na wchloniecie wylewow krwi i zapobiegnieciu trwalych uszkodzen. Ryzykiem jest,ze jezeli to jest powazny wylew to dziecko z powodu malej ilosci krwi w obiegu moze sie wykrwawic zanim kontuzja sie naprawi i z tym wlasnie lekarze walcza. Z jednej strony jest ryzyko (moim zdaniem) ze dajac szanse na samoistna naprawe dziecko moze sie wykrwaic a z drugiej strony podajac wit K minimalizujemy mozliwosc wykrwawienia ale za to zwiekszamy prawdopodobienstwo powastania zakrzepu, z ktorym dziecko juz sobie tak latwo nie poradzi. Rezultat zakrzepu, ? Moze byc to trwale uszkodzenie na przyklad mozgu. Wtedy juz pozostaje modlitwa do dobrego mikrochirurga i do Boga....To sa moje przemyslenia i pozostaja jeszcze dzieci z problemem krzepniecia krwi, ktore powinno byc od razu sprawdzone po porodzie.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Allena
Allena | Zly Ojciec | 2017-07-18 12:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Doczytałam do parabenu. Paranienormalni jest bezpieczny, ale dla niektórych monotlenek diwodoru jest zkodliwy. Takimi radami krzywdziciela dzieci i googlujace wszystko matki.

Odpowiedz

DareK
DareK | Zly Ojciec | 2017-09-20 20:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dostał Pan serie zastrzyków przeciwzakrzepowych nie po to aby krew się ze stawu wchłaniała ale po to aby w nodze, która jest w gipsie unieruchomiona nie stworzył się skrzep. Skrzep taki jest niebezpieczny dla Pana, gdy się oderwie, może spowodować zator płucny, Proszę poczytać o chorobie zakrzepowo-zatorowej,

Odpowiedz

Gagat
Gagat | Zly Ojciec | 2017-09-17 00:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Sam wylew może spowodować trwałe uszkodzenia w mózgu bądź też śmierć, nie tylko jak Pan twierdzi- skrzep. Dajmy na to udar: niedokrwienny-skrzep może powodować śmiertelne skutki w wyniku zamknięcia światła naczynia, a co za tym idzie-niedokrwienia mozgu, który jest najbardziej na to wrazliwy. Udar, w którym mamy do czynienia z wylewem krwii, powoduje uszkodzenie tkanki mózgowej, ponieważ krew "rozpycha" mózg, niszcząc komórki. Proponuję się doedukować w tej materii, a nie wyrażać własne opinie. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Welmo
Welmo | Zly Ojciec | 2017-09-17 19:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dzisiaj temat wraca w związku ze zdarzeniem z Białogardu. czy koś posiada statystyki smiertelności noworodków sprzed podawania wit.K?

Odpowiedz

Mi
Mi | Welmo | 2017-09-22 00:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak w średniowieczu była duża śmiertelniść

Odpowiedz

Mysląca
Mysląca | Zly Ojciec | 2017-09-20 17:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Trochę idiotyczne te przemyslenia.
Prosze poczytać o czynnikach krzepniecia i co wylewy lrwi do mozgu moga spowodować.
Rozumiem, ze jak pan krwawi to nie hamuje krwawienia, bo sie nie daj Boże skrzep zrobi?

Odpowiedz

DareK
DareK | Mysląca | 2017-09-20 20:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dostał Pan serie zastrzyków przeciwzakrzepowych nie po to aby krew się ze stawu wchłaniała ale po to aby w nodze, która jest w gipsie unieruchomiona nie stworzył się skrzep. Skrzep taki jest niebezpieczny dla Pana, gdy się oderwie, może spowodować zator płucny, Proszę poczytać o chorobie zakrzepowo-zatorowej,

Odpowiedz

Qula
Qula | 2016-11-29 23:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja ufam swojemu pediatrze i właśnie zaczynam podawac preparat bobik dk, czyli wutamine d i k razem, woke dmuchac na zimne.

Odpowiedz

Kate
Kate | 2016-11-01 11:55 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bardzo jestem ciekawa jaką ilość witaminy K otrzymywał noworodek w szpitalu tuż po narodzinach?. Bo skoro teraz sa zalezecenia ze w ciągu 5 godzin po narodzinach 1 mg witaminy K domiesniowo w zupełności wystarcza a wcześniej potrzebny był zastrzyk + podawanie od 2 tyg do 3m.ż. to musiała być bardzo mała ilość albo podawana była w nieodpowiednim czasie tzn.później niż 5 godzin. Ja mialam taka sytacje ze w szpitalu kazali podawać 0,25 mg od razu po wyjściu po tygodniu przyszła położną srodowiskowa i zalecila zmianę na 150 mg od 2 tyg a na wizycie podczas szczepienia dowiedziałam się żeby już wogole nie podawać boznowu sa inne zalecenia. Czyli w ciągu 3 m-cy 3 zmiany odnośnie dawkowanie i nasz tu mądra. PARANOJA.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Lola
Lola | Kate | 2017-09-25 23:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wit. K podawana w szpitalu to jest dokładnie wit. K1 (Wit K to ogólnie K1, K2 i K3), czyli przeciwzakrzepowa. To co podaje się do 3 miesiąca życia, to jest głównie wit K zapobiegająca krzywicy.

Odpowiedz

mama x3
mama x3 | 2016-10-28 20:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

natura po coś tak zaprogramowała .niski poziim wit k u noworodków, ale ktoś wpadł na pomysł zarobienia kasy kosztem dzieci

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Stanley
Stanley | mama x3 | 2017-07-11 12:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Natura odsiewa 1/2 dzieci do roku życia - taka była umieralność przed wojną - zapytaj babci i prababci ile z jej rodzeństwa przeżyło. MYŚL, choć trochę!

Odpowiedz

magi
magi | 2016-10-26 19:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

He... A jeszcze lepiej,bo co niektore szpitale zalecaja dawke pierwotna tj. 25 mq, ktora nie obowiazuje od kwietnia,poniewaz zostala zmieniona na 150 mq,a nastepnie juz od kilku tygodni, rezygnacja calkowita z wit k. Ale oczywiscie firma ktora jako jedyna wyprodukowala dawke 150 podniosla krzyk...

Odpowiedz

ana
ana | 2016-10-26 12:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czemu tylko nikt nie pisze o związku wit. K z wit. D3. Wit. D wspomaga przyswajanie wapnia, ale więcej wapnia nie do końca znaczy lepiej. Wapń jest dobry dla kości, ale dla żył już nie i to właśnie wit. K dba o to, że wapń dotarł tam gdzie powinien i nie odkładał się w miejscach niepożądanych. Podobno wapń+wit. D+ wit. K to nierozerwalne trio. Te związki nie będą funkcjonowały jak należy, jeśli zabraknie któregoś z nich.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mamax3
mamax3 | ana | 2016-10-28 20:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

niski poziom wit.k jest dlatego aby komórki macierzyste mogły dokonać "napraw " uszkodzeń powstałych w trakcie porodu dlatego pępowina nie powinna być odcinana zbyt wczesnie. podanie wit k zagęszcza krew a tym samym uniemożliwia naprawy uszkodzen

Odpowiedz

Nick
Nick | ana | 2017-11-13 21:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witamine D3 powinno sie łączyć z wit K2, która faktycznie kontroluje gospodarke wapnia. Natomiast noworodkom podaje sie wit K1 domiesniowo zaraz po narodzinach. Co jest sprzeczne z naturą bo uniemożliwia zageszczonej krwi dotarcie do wszystkich drobnych naczyn wlosowatych u takiego maluszka.

Odpowiedz

kama
kama | ana | 2017-03-27 12:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

oj nie kochana.. mylisz wit K1 z wit K2. to K2 dziala tak jak opisujesz a wit K1 zapobiega chorobie krwotocznej

Odpowiedz

Ina
Ina | ana | 2017-09-19 14:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mówisz o witaminie K2, tutaj chodzi o K1

Odpowiedz

Qbus
Qbus | ana | 2017-10-17 07:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ana, ``skad to `wiesz?? nierozerwalne trio?? gdzie spotkalaas/les``sie z tym okreslewniem? skad masz taka wiedze??

Odpowiedz

slawek
slawek | Qbus | 2017-11-08 09:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przeciez 'ana' napisala, ze "podobno".

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?