Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Czy iść do ginekologa, gdy nic mi nie dolega?

| 18.02.2008, aktualizacja: 23.06.2014 | 2

Jak często należy chodzić do ginekologa i jakie badania robić, nawet gdy nic nam nie dolega? Odpowiada prof. dr hab. Bogdan Chazan, ginekolog położnik.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
kobieta, mama z córką
fot. Fotolia
Nie lubię chodzić do ginekologa, więc jeśli nic się nie dzieje, odwlekam te wizyty. Wiem, że to błąd, zwłaszcza że zbliżam się do 40. urodzin! Nawet zdrowa kobieta powinna systematycznie odwiedzać ginekologa. Jak często to robić, zwłaszcza jeśli nic się nie dzieje?   Iza z Piaseczna

Jak często chodzić do ginekologa? Przynajmniej raz w roku. Oczywiście pod warunkiem, że nie pojawiły się żadne niepokojące dolegliwości, np. upławy. W przeciwnym razie w gabinecie specjalisty trzeba się stawić jak najszybciej.

Badania przed (i po) 40. rokiem życia

Zasady zmieniają się, gdy kobiety zbliżają się do 40. urodzin. Wtedy przynajmniej raz w roku powinny znaleźć czas nie tylko na badanie ginekologiczne, cytologię, morfologię krwi, badanie moczu, ale także – profilaktycznie – na badanie USG narządu rodnego i piersi. USG zalecane jest zwłaszcza, gdy stosuje się doustne środki antykoncepcyjne. Po 40. roku życia należy zrobić pierwszą mammografię.

ZOBACZ TEŻ: prawdy i mity o samobadaniu piersi


prof. dr hab. n. med. Bogdan Chazan konsultacja: prof. dr hab. n. med. Bogdan Chazan
Ginekolog położnik.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?