Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Co zrobić, by dziecko nie bało się dentysty?

| aktualizacja: 17.04.2014 | 7

Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa? Jak oswoić je ze strachem przed dentystą? Kiedy najlepiej wybrać się z dzieckiem do dentysty? Czym się kierować w wyborze gabinetu stomatologicznego?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
dziecko u dentysty, gabinet stomatologiczny, stomatolog, dzieci, zabawa w dentystę
fot. Fotolia

Idź do dentysty zanim pojawią się problemy z mleczakami

Wizyta w gabinecie stomatologicznym może być dla dziecka stresującym przeżyciem, zwłaszcza gdy jest to pierwsza wizyta. Warto więc dziecko do niej przygotować odpowiednio wcześnie. Do dentysty warto się wybrać z 2-3-latkiem na zwykły przegląd zębów lub na dzień adaptacyjny (organizują go niektóre gabinety stomatologiczne). Takie wizyty nie wiążą się z bólem ani z żadnym zabiegiem. Podczas wizyty u dentysty dziecko powinno mieć okazję usiąść na fotelu, zobaczyć sprzęt dentystyczny, zadać pytania stomatologowi.  
– Dzieci, które od najmłodszych lat odwiedzają stomatologa, nie czują strachu przed zabiegiem dentystycznym. Nie mają obaw przed siadaniem na fotelu, nie mają żadnych negatywnych skojarzeń. Nie opierają się ewentualnemu leczeniu – przekonuje stomatolog Wojciech Fąferko z Dentim Kids w Katowicach.
Jeśli dziecko będzie grzeczne podczas wizyty u stomatologa, warto je nagrodzić. Nie dawajmy mu jednak słodyczy, ani drogich zabawek. Wielu stomatologów po wizycie wręcza swoim małym pacjentom dyplom dzielnego pacjenta, odznaki, maskotki. 

Warto wiedzieć: Jak dbać o ząbki małego dziecka?

Dobieraj odpowiednie słowa mówiąc o dentyście

W oswajaniu z dentystą niebagatelne znaczenia ma dobór odpowiednich słów. Mówienie dziecku: "Nie bój się, nie będzie bolało", "Nie uciekaj, pani dentystka nic ci nie zrobi", sprawia, że dziecko dopuszcza do siebie myśl, że może boleć, a dentysta może zrobić coś, co może mu się nie spodobać. W takich sytuacjach lepiej mówić: "dentysta zobaczy twoje śliczne ząbki i sprawdzi, czy wszystkie są zdrowe", "aby je lepiej obejrzeć poświęci małą latarką". Im więcej pozytywnych słów w opisie wizyty u dentysty, tym mniej dziecko będzie się bało. 
Podobną zasadę zastosuj podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jeśli dziecko jest dzielne i nie płacze, mów mu "brawo", "jesteś bardzo odważny", "świetnie ci idzie". Po zabiegu przytul dziecko i pogratuluj mu. 
– Dziecko w fotelu przypomina biegacza, który ma do pokonania długi i męczący odcinek, dlatego na każdym jego etapie musimy je zagrzewać do wytrwałości, motywować, dopingować, okazywać wiarę w możliwości, a na końcu nagrodzić – mówi Wojciech Fąferko. 
Nie dzielmy się z dzieckiem swoimi negatywnymi doświadczeniami z dentystą. Dziecko nie powinno słuchać o bolesnym borowaniu czy wyrywaniu zębów

Pobaw się z dzieckiem w dentystę...

Podczas zabawy z dzieckiem, warto pokazać mu, jak będzie przebiegać wizyta w gabinecie stomatologicznym. Pacjentem może być ulubiony pluszak. Miś powinien przywitać się z panią doktor, usiąść na fotelu, szeroko otworzyć usta. Można misiowi poświecić latarką lub dmuchnąć w pyszczek. Dziecko może pokazać misiowi, jak szeroko otworzyć usta i głośno mówić "aaaa". Dodatkowo warto zachęcić dziecko do liczenia językiem ząbków, namówić je do obejrzenia ich w lusterku. Można również dmuchać dziecku słomką na ząbki, co ma imitować ich czyszczenie.

Znieczulenie

Wybierając gabinet dentystyczny, warto sprawdzić, czy stosuje się w nim specjalne znieczulenia, tzw. sedację wziewną. Polega ona na podaniu dziecku przed zabiegiem podtlenku azotu. Dzięki niemu maluch jest zrelaksowany i wyciszony, lepiej znosi zabieg i wizytę. 

Polecamy: Wizyta u lekarza - to może być przyjemne
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (7)
avatar

Mariola
Mariola | 2017-11-16 19:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zawsze obiecuję córce, że jak będzie grzeczna to coś porobimy razem albo gdzieś ją zabiorę czy coś kupię. Ale czasem to nie działa. od niedawna zmieniłam lekarza na stomatologa dziecięcego w Mija-Dent na Kawczej. Gabinet jest specjalnie przystosowany dla dzieci bo są zabawki, ściany nie są białe i puste. I już trochę chętniej chodzi do dentysty. Jeśli córka nie da sobie leczyć ząbków to wtedy sedacja wchodzi w grę.

Odpowiedz

anka
anka | 2017-11-16 10:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mnie córka panicznie się boi, syn mniej. Mąż go nauczył, że musi być odważny i sil ny

Odpowiedz

ZarembOrt
ZarembOrt | 2017-08-29 11:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przede wszystkim warto wybrać się do takiego dentysty, który ma dobre podejście do dzieci. Dodatkowe atrakcje takie jak kolorowe plomby czy gaz rozweselający mogą sprawić, że wizyta u dentysty będzie ciekawą atrakcją.

Odpowiedz

Marlena
Marlena | 2017-01-23 10:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No niestety ale czasem zaprowadzenie dziecka na siłę jest jedynym rozwiązaniem i nic się na to nie poradzi. Owszem na początku trzeba dużo na ten temat rozmawiać, pokazywać filmiki czy aranżować zabawy ale jeżeli to wszystko nie pomoże to na pewno nie wolno zwlekać. Dziecko uczy się obserwując dorosłych i to że rodzić nie zaprowadza go do dentysty kiedy ma chore zęby naprawdę nie jest najlepszym przykładem. To co najważniejsze w takiej sytuacji to żeby wybrać jak najlepszego stomatologa bo jeżeli on zawiedzie to potem już bardzo trudno będzie odbudować zaufanie. Jak ktoś jest z Chełma to polecam Eko Med gdzie są nastawieni między innymi na leczenie takich małych strachliwych pacjentów. U mojej córki najlepiej zadział gaz rozweselający. Natomiast tak jak mówię gdybym w pewnym momencie nie zaprowadziła jej na siłę to nie wiem ile to wszystko by się jeszcze ciągnęło.

Odpowiedz

gośka
gośka | 2017-01-21 23:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja szukam teraz jakiś sposobów żeby przekonać córkę żeby poszła do dentysty. Histeria jest straszna a nie chcę robić niczego na siłę :-(

Odpowiedz

Agatka
Agatka | 2014-10-02 11:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Myślę, że sprawą kluczową jest znalezienie dobrego stomatologa, ja mam właśnie takiego w blueklinik.pl/pl/ i chodzenie do dentysty nie jest już tak straszne jak dawniej.

Odpowiedz

dynamite
dynamite | 2014-08-28 16:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dla mnie też bardzo ważne jest podejście dentysty, wielu już sprawdziłam, nie wszyscy byli mili dla małych pacjentów, ale Dr Asia Rozwadowska z Galerii Uśmiechu jest super, uśmiechnięta, pogodna doskonale wie, jak sobie z maluchami radzić

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?