Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak karmić, gdy masz wklęsłe brodawki

| aktualizacja: 14.02.2016 | 2
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
karmienie piersią
fot. Fotolia
Masz wkłęsłe brodawki, a twoje dziecko nie może prawidłowo uchwycić piersi? Można temu zaradzić. Dobrze ssące dziecko wyrobi wklęsłe brodawki. Pomogą też ćwiczenia i specjalne nakładki.

Płaskie brodawki ma co 10 kobieta, wklęsłe brodawki ma 1 proc. kobiet. Jeśli jesteś w tej grupie, masz płaskie lub wklęsłe brodawki, dziecko może mieć problem z ich uchwyceniem, prawidłowym przystawieniem do piersi i prawidłowym ssaniem piersi. Najlepiej jeszcze w czasie ciąży zacząć korygować płaskie i wklęsłe brodawki. Jeśli jednak tego nie zrobiłaś w czasie ciąży, możesz to zrobić w pierwszych tygodniach karmienia piersią. 

Jak korygować brodawki w ciąży 

Płaskie brodawki nie uwypuklają się i nie nabrzmiewają nawet, jeśli je stymulujesz, np. polewając zimną wodą. Wklęsłe brodawki są wciągnięte. Jest to spowodowane nieco krótszymi przewodami mlekowymi, przez co sutek jest lekko wklęsły. 
Płaskie, a szczególnie wklęsłe, brodawki mogą utrudniać dziecku ssanie piersi, dlatego warto o nie zadbać jeszcze w czasie ciąży. Zacznij to robić najpóźniej na początku trzeciego trymestru ciąży: brodawki będą miały czas, by się ukształtować.

1. Masuj brodawki: uchwyć podstawę brodawki dwoma palcami i rozciągaj w przeciwnych kierunkach (po dzisięć ruchów w każdą stronę). 
2. Możesz nosić specjalne nakładki (korektory, nipletki: kupisz je w aptekach lub w sklepach z akcesoriami dla kobiet w ciąży i karmiących mam). Zacznij od kilku minut dziennie (docelowo możesz je nosić nawet kilka godzin).
3. Hartuj brodawki, polewając je pod prysznicem, raz ciepłą, raz chłodną wodą.

Jak korygować płaskie i wklęsłe brodawki po porodzie

Jeśli po porodzie brodawki nadal są wklęsłe lub płaskie, nadal warto je korygować.
1. Przystawiaj dziecko jak najczęściej do piersi i zachęcaj je do ssania. Najlepiej uformuje brodawki dobrze ssące dziecko.
Zwróć tylko uwagę na prawidłowe przystawienie dziecka do piersi. Pamiętaj, że pierś powinna wypełniać całą buzię dziecka. Gdy dziecko ssie, powinnaś słyszeć lekkie postękiwanie, a nie cmokanie.
2. Pomiędzy karmieniami noś nakładki korekcyjne, a kilka razy dziennie nadal masuj brodawki.
3. Bezpośrednio przed karmieniem spróbuj wyciągnąć brodawkę np. przy pomocy dobrej jakości laktatora.
4. Staraj się przystawiać dziecko do piersi, gdy jest spokojne i tylko trochę głodne. Będzie spokojniej ssać i nie denerwować się.
5. Nie podawaj dziecku smoczka. Smoczek ssie się inaczej niż pierś, a w przypadku problemów z karmieniem piersią, najlepiej nie podawać dziecku żadnego smoczka, także uspokajaczka.

Nie podawaj butelki: mimo wklęsłych brodawek

Pamiętaj, że karmi się piersią, nie brodawką. Jeśli dziecko nie spróbuje niczego innego twoja, nawet „trudna” pierś, będzie ona dla niego najlepsza. Dlatego nie poddawaj się i nie podawaj dziecku butelki. Karmienie piersią jest lepsze niż mieszanką: to inwestycja w zdrowie dziecka na długie lata.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

edka
edka | 2017-08-28 14:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Każdy przypadek jest indywidulany, ale pomimo ciężkiego początku (męczarni wręcz) - udaje się! Mam dwoje dzieci - z pierwszym mimo prób (z nakładkami) nie udało sie, odciągałam mleko laktatorem i dokarmiałam sztucznym, bo wydawało się że dziecko nie najada się. Teraz wiem, że za szybko się poddałam. Przy drugim dziecku powiedziałam, że nie poddam się i całe szczęście. Po miesiącu dziecko już samo dobrze zaczyna chwytać, bez moich interwencji. Jestem szczęśliwa i Wy też będziecie - tylko nie poddawajcie się.

Odpowiedz

YH
YH | 2015-01-09 19:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

JA MIALAM PROBLEM Z WKLESLYMI BRODAWKAMI PROBOWAŁAM KILKA MIESIECY ABY MALY ZACZAL SSAC, PIELEGNIARKA LAKTACYJNA BYLA CO DRUGI DZIEN . NIC TO NIE DALO ZACZELAM ODCIAGAC POKARM KARMILAM W TEN SPOSÓB 1,5 ROKU . ALE BYLA TO MĘKA !!! ODCIAGANIE PRZEZ PIERWSZE KILKA MIESIECY TRWALO OK GODZIONY ( LAKTATOR MEDELA SWING) TRZEBA BARDZO PILNOWAC BY ODCIAGAC CO 3 GODZINY JESLI CHCECIE ZACHOWAC LAKRTACJE, W PRZECIWNYM RAZIE LAKTACJE ZANIKNIE. ODRADZAM DROGIE LAKTATORY TAKIE JAK MOJ, ODCIAGANIE TRWALO TAK DLUGO ZE NIE BAWILAM SIE W TE WSZYSTKIE PROGRAMY, ODRAZU DAWALAM NA MAXA. POZA TYM LAKTATORY ELEKTRYCZNE SA SLABSZE!!! JELI MOZECIE KARMIC PIERSIA TO NIE REZYGNUJCIE ODCIAGANIE TO MĘKA. NIE MOZNA WYJSC ( GDZIE ODCIAGNIECIE SIEDZAC NP W PARKU? GDZIE WYPAZYCIE ITP KARMIENIE PIERSIA TO WYGODA!!) JA PROBOWAŁAM WSZYSTKIEGO BY DZIECKO PILO Z PIERSI UDALO SIE 2 KROTNIE PRZY 5 MIESIECZNYCH PROBACH I KONSULTACJACH Z PIELEGNIARKAMI LAKTACYJNYMI KTORE SAME STWIERDZILY ZE MOJ PRZYPADEK JEST BEZNADZIOEJNY

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?