Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Wniosek o urlop macierzyński - wzór do druku

| aktualizacja: 09.02.2017 | 6

Niedługo urodzisz dziecko i zyskasz prawo do urlopów dla rodziców. Pierwszy z nich to urlop macierzyński. Sprawdź, ile trwa i kiedy musisz złożyć u pracodawcy wniosek o jego udzielenie.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(24)
mama, noworodek, nosić
Urlop macierzyński trwa 20 tygodni w przypadku ciąży pojedynczej. W ciąży bliźniaczej urlop macierzyński trwa 31 tygodni, kobiecie, która urodzi trojaczki przysługuje prawo do 33 tygodni urlopu macierzyńskiego. W przypadku czworaczków podstawowy urlop macierzyński wynosi 35 tygodni, a pięcioraczków – 37. Część urlopu macierzyńskiego możesz wykorzystać jeszcze w ciąży (na 6 tygodni po porodzie). Co powinnaś wiedzieć o urlopie macierzyńskim?

Urlop macierzyński - najważniejsze informacje

Oto, co powinnaś wiedzieć o urlopie macierzyńskim i wniosku o przydzielenie tego urlopu:
  • Wniosek o urlop macierzyński jest konieczny tylko wtedy, gdy część urlopu chcesz wykorzystać przed narodzinami dziecka. Prawo pozwala skorzystać maksymalnie z 6 tygodni urlopu macierzyńskiego przed datą porodu. Jeśli zaczynasz urlop później, wystarczy, że po urodzeniu dziecka przedstawisz pracodawcy zaświadczenie o porodzie ze szpitala oraz akt urodzenia dziecka
  • Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego możesz wykorzystać urlop rodzicielski, który maksymalnie trwa 32 tygodnie przy jednym dziecku i 34 tygodnie w ciąży mnogiej. Urlop rodzicielski przysługuje obu rodzicom, którzy mogą przebywać na nim jednocześnie (wtedy skraca się do 16 tygodni) lub oddzielnie. Urlop rodzicielski jest płatny.
 Wydrukuj wniosek o urlop rodzicielski.

Wniosek o urlop macierzyński do druku


Kliknij we wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego, aby go wydrukować:


 
wniosek o urlop macierzyński, urlop macierzyński 2013, wniosek o urlop macierzyński wzór

Zobacz także: Pobierz wniosek o przedłużenie urlopu macierzyńskiego!

Polecamy film o prawnych aspektach dotyczących pracy kobiety w ciąży:

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

matka-polka
matka-polka | 2014-10-28 15:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Gender skarbie,
robiłam studia z gender jak nikt jeszcze nie wiedział co to znaczy tożsamość płciowa kultury i nikt nie interesował się tym w mediach. Rok w domu z dzieckiem, którego rozwój odbywa się najintensywniej to bardzo mało i nie róbmy z tego afery, że chcę zostać ze swoim jedynym dzieckiem w domu przez ten czas i że nie angażuję taty - angażuje go facet nie śpi tak jak ja po nocach a potem idzie do jednej pracy, wraca od razu dostaje dziecko na ręce, zjada obiad i do drugiej pracy. Wraca ale nie odpoczywa bo zabiera ode mnie dziecko i usypia je a potem pomaga mi w nocy wstając do dziecka. Bardzo by chciał wziąć urlop i posiedzieć z małą w domu ale nie damy rady finansowo. Każda szanująca się feministka jest dumna ze swojej waginy i faktu, że jest kobietą oraz z tego że daje życie. Feminizm nigdy nie miał polegać na tym, żeby kobiety stały się mężczyznami droga gender.

Odpowiedz

matka-polka
matka-polka | 2014-10-28 14:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie nie chcę zostać ze swoim pierworodnym dzieckiem przez rok w domu ponieważ wolę pracować za 1600 miesięcznie i płacić z tego 1000 dla niańki która może dobrze się będzie opiekować moim dzieckiem a może nie ale to mnie nie interesuje bo przecież ja chcę wrócić do pracy. Niestety babcia się nim nie zajmie bo z powodów ekonomicznych wyemigrowała na zachód wraz z dziadkiem a druga babcia z powodów gospodarczych jeszcze dłuuugo popracuje i nie może mi pomóc. Tak chcę wracać jak najszybciej do pracy bo " lubię swoją pracę i chce do niej wrócić" bardziej niż dom i rodzinę.

Odpowiedz

Yoda_free
Yoda_free | 2014-07-03 22:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"Oczywiście, chcę zostać jak najdłużej z dzieckiem
Nie, lubię swoją pracę i chcę do niej wrócić"

Wniosek z ankiet jest jeden - jak pójdziesz na roczny macierzyński to znaczy , że nie lubisz swojej pracy i nie zamierzasz do niej wrócić - która z Was to wymyśliła drogie Panie ?

Polecam od razu ankietę z pytaniem :

1. Chcesz być piękna i bogata ?
czy
2. Chcesz być brzydka i biedna ?

:))

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

gender
gender | Yoda_free | 2014-08-26 08:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kobiety wyrządzają sobie krzywdę nie włączając ojca dziecka w należne urlopy i korzystając na maxa nawet jeśli ma się kto zająć dzieckiem. Udowadniają tym, że Ich praca jest mniej ważna niż praca ojca i że nie jest w ogóle dla nich ważna. Jeśli później oczekują szacunku od ojca dziecka lub pracodawcy to sorry ale niech się nie dziwią........

Odpowiedz

BeataG
BeataG | gender | 2015-02-03 16:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Gender, Ty weź sobie urodź bliźniaki i spróbuj pójść po podstawowym macierzyńskim do pracy; zobaczymy wtedy, jakie mądrości wypowiesz. Poza tym pamiętaj, że większość ludzi w tym państwie zarabia najniższą krajową i nie stać ich na niańki. I co więcej spójrz na potrzeby dziecka pod względem psychologicznym i pedagogicznym, bo w tych naukach mówi się, że dziecko powinno do trzeciego roku życia być z matką, a nie tylko 20 tygodni po urodzeniu.

Odpowiedz

babochłop
babochłop | Yoda_free | 2015-01-14 18:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Powinno być piękna i biedna czy brzydka i bogata, żeby było się nad czym zastanawiać.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?