Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Woda dla dzieci

| aktualizacja: 05.07.2012 | 7

Trzeba kontrolować ilości wody, którą dostaje dziecko, bo odwodnienie może być niebezpieczne dla jego zdrowia.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
niemowlę, karmienie butelką, woda
fot. Panthermedia
Wszyscy wiemy, że aby być zdrowym i mieć dobre samopoczucie, trzeba pić dużo wody. Zasada ta dotyczy także dzieci. I tu rodzi się problem. W jaki sposób, ile i jak często ją podawać?

Przez pierwsze pół roku życia dziecko dostaje wodę głównie z mlekiem modyfikowanym. W drugim półroczu oprócz mleka maluszek je też kaszki, soki, desery owocowe, a także zupy jarzynowe. Wszystkie te dania zawierają wodę. Pamiętaj o tym, gdy będziesz liczyć, ile mililitrów wypija twoje dziecko w ciągu doby. To ważne. Musisz kontrolować ilości wody, którą dostaje maluch, bo odwodnienie może być niebezpieczne dla jego zdrowia, a nawet życia.

Kupuj wodę dla niemowląt

Nie każdą wodę można podać tak małemu dziecku. Jego wątroba nie radzi sobie z neutralizowaniem związków mineralnych, z bakteriami czy substancjami chemicznymi. Dlatego do przygotowywania posiłków używaj wody krystalicznie czystej, przebadanej pod kątem przydatności dla niemowląt. Pediatrzy zalecają, aby w pierwszym roku życia dziecka przygotowywać mleko, kaszki, zupki i herbatki na bazie wody mineralnej.
To ważne. Dla niemowląt odpowiednia jest tylko woda niskozmineralizowana (z zawartością składników mineralnych poniżej 500 mg/l). Powinna mieć niewielkie ilości azotanów (poniżej 10 mg/l), posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny oraz dokładnie określony termin ważności.

Wodę oligoceńską przechowuj krótko

Do przygotowania posiłków dziecka możesz używać też wody oligoceńskiej. Jest czysta, pochodzi bowiem ze złóż głębinowych. W takiej wodzie jednak bardzo szybko rozwijają się bakterie, glony i pleśnie (co łatwo zaobserwować, kiedy na ściankach plastikowej butelki zbiera się osad).
To ważne. Wodę oligoceńską przechowuj w szklanych butelkach, najlepiej w lodówce. Korzystaj z niej do 24 godzin po nabraniu ze źródła.

Nie używaj kranówki

Jest uzdatniana chemicznie, chlorowana, a chlor i jego trujące związki wraz z innymi zanieczyszczeniami chemicznymi sprzyjają powstawaniu alergii dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Dodatkowo w takiej wodzie mogą być też zanieczyszczenia z instalacji wodociągowej. W budownictwie z lat sześćdziesiątych stosowano np. rury ołowiane. Woda może więc zawierać śladowe ilości tego trującego związku.
To ważne. Dobrym pomysłem jest kupienie filtra do uzdatniania wody – redukuje chlor, usuwa zanieczyszczenia i poprawia smak wody.

Wyrabiaj w dziecku dobre nawyki

Im wcześniej przyzwyczaisz go do smaku wody, tym lepiej. Zaspokaja ona pragnienie, nie ma kalorii, więc nie tuczy i nie zmniejsza apetytu.
To ważne. Niemowlęta, które od pierwszych miesięcy życia piły wodę, jako starsze dzieci chętnie po nią sięgają, rezygnując ze słodkich soków.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (7)
avatar

Evita
Evita | 2012-04-29 11:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"W drugim półroczu oprócz mleka maluszek je też kaszki, soki, desery owocowe, a także zupy jarzynowe. Wszystkie te dania zawierają wodę. Pamiętaj o tym, gdy będziesz liczyć, ile mililitrów wypija twoje dziecko w ciągu doby."

A jeśli ja karmię dziecko piersią? Jak wtedy liczyć ilość wody/dobę?

W sumie biorę to na zdrowy rozsądek... Do obiadku herbatka ułatwiająca trawienie, a w międzyczasie woda (źródlana i już nieprzegotowywana, Staszek zaraz skończy 7 mies.) co jakiś czas. Temperatura na zewnątrz rośnie, więc małemu często chce się pić :]

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Anka
Anka | Evita | 2016-11-07 21:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Wydję mi się, że herbata do posiłku (lub jakikolwiek napój) to nienajlepszy pomysł. Roznieńcza się kwasy żołądkowe.

Odpowiedz

ela
ela | 2012-04-18 15:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

super jakości wodę dla niemowląt można kupić w piotr i paweł nazywa się baby zdrój ,a najciekawsze że w polsce trudno kupić a w zjednoczonych emiratach bardzo ceniona

Odpowiedz

Mika
Mika | 2011-03-15 12:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Po pierwsze kubeczki z dzióbkiem są niestety przyczyną złego zgryzu. Po drugie picie płynów łyżeczką jest dla dzieci niebezpieczne. Łyżeczka służy do podawania pokarmów stałych. Przerażające co się teraz wypisuje w czasopismach dla matek...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

bezradna
bezradna | Mika | 2014-06-21 22:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A co zrobic jesli dziecko nie chce pic wody? Od razu powiem ,ze nie chciało od urodzenia i nie jestem w stanie tego zmienic. Pije herbatę dla dzieci, soki i napoje dla dzieci. Ostatnio posmakowała jupika a ja jestem zadowolona bo slodzont stewia.

Odpowiedz

debra
debra | bezradna | 2014-06-29 20:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jupik akurat jest bez konserwantów i barwników, także śmiało można go dziecku podawać, ale dobrze by było, jakby córka się do wody przekonała. Może zacznij od wody smakowej?

Odpowiedz

Aska
Aska | Mika | 2017-03-27 11:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dokładnie, nie zaleca sie już kubeczków z dziubkiem tylko tzw "kubeczki 360" gdzie dziecko pije tak jak ze szklanki a nic mu nie kapie.
To stary artykuł chyba jest i nikt go nie uaktualnił.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?